Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność"

Chrześcijaństwo na świecie przechodzi renesans, choć z polskiej, a tym bardziej z europejskiej perspektywy to stwierdzenie może być zaskakujące. Liczba chrześcijan na świecie wciąż rośnie, mimo że w naszej części świata ludzie coraz częściej Boga i tradycyjną duchowość zastępują bożkami popkultury i różnymi modnymi rytuałami. Naocznym przykładem może być atmosfera towarzysząca koncertom Taylor Swift w Polsce. Dlaczego? Przeczytacie w nowym "Tygodniku Solidarność".
Renesans chrześcijaństwa Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność
Renesans chrześcijaństwa / okładka Tygodnika Solidarność nr 33/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Bożek Taylor Swift

Co ma koncert Taylor Swift do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny? Na pozór niewiele, w rzeczywistości sporo.

- pyta Agnieszka Żurek, która w swoim tekście wyjaśnia, jak w dzisiejszych czasach dochodzi do profanacji sacrum i sakralizacji profanum.

Przestrzeń duchowa nie znosi próźni, toteż jeśli z przestrzeni publicznej wyrugujemy chrześcijaństwo, to zastąpimy je - świadomie lub nie - inną formą religijności.

Autorka uważa, że m. in. kult Taylor Swift jest dla młodzieży fałszywą alternatywą duchownego autorytetu.

Po wzory fascynujących, dzielnych, niezależnych, mądrych i odważnych kobiet warto sięgać do Biblii, nie do popkultury.

- wskazuje Agnieszka Żurek

 

Nawrócona wiedźma: "Jest życie w Chrystusie!"

Naela Rose była wiedźmą uprawiającą rytuały z użyciem krwi. Angelamarie Scafidi – instruktorką jogi głęboko zaangażowaną w New Age i astrologię.

Diabeł daje przynęty, za które płacisz później swoją duszą. Chrystus odwrotnie, daje ci nowe życie, choć na początku często ponosisz ofiary – bywa, że tracisz znajomych, którzy zaczynają patrzeć na ciebie jak na kogoś, kto postradał zmysły, czasem tracisz pieniądze czy sławę, ale zyskujesz życie wieczne i gromadzisz skarby w Niebie. Jeśli chcesz być przyjacielem tego świata, diabeł da ci wszystko to, czego chcesz. Nie można jednak służyć dwóm panom. Nie możesz jednocześnie pić z kielicha Pana i kielicha demonów. Ten świat jest miejscem, gdzie możesz przez pewien czas cieszyć się sławą, pieniędzmi czy przyjemnościami, ale o wszystko przeminie.

- podkreśla Naela Rose.

 

Sport igrzyska i walec dziejów

Gdy piszę te słowa, sytuacja wydaje się być prawie unormowana. Polscy kibice emocjonują się medalowymi osiągnięciami polskich sportowców lub martwią się ich brakiem, a wszystko relacjonuje dla nich z Paryża między innymi Przemysław Babiarz. Można by więc pomyśleć, że nic się nie stało. Tyle że to przecież nieprawda. Niektóre z aspektów igrzysk w Paryżu wzbudziły poruszenie na całym świecie, sprawa Babiarza – w Polsce, a każdy z wątków uruchomił pewne społeczne emocje. Czy tylko chwilowe, czy coś z nich zostanie w ludziach na dłużej?

- pisze Krzysztof Karnkowski.

 

Pośmiewisko świata

Europa jest kontynentem włóczęgów duchowych. Agresywny laicyzm ceremonią otwarcia igrzysk w Paryżu kolejny raz pokazał, że jest ideologią bankrutującą sięgającą po coraz bardziej ubogie i ordynarne środki wyrażania siebie.

- konstatuje Jakub Pacan w swoim tekście.

 

W numerze polecamy ponad to:

Nienawiść już nie wystarcza

Obecny rząd odbija się od jednej kompromitacji do drugiej. Nie idzie mu w polityce gospodarczej, społecznej oraz międzynarodowej, a i rozliczanie PiS kończy się klapą. Wyborcy, choć jeszcze go popierają, powoli tracą cierpliwość.

- pisze Mariusz Staniszewski.

 

Prawo do bycia offline

Zacieranie się granicy między czasem pracy a czasem wolnym, kolidowanie obowiązków służbowych z życiem rodzinnym, permanentny stres, gorączkowe sprawdzanie telefonu czy konieczność pozostawania w pobliżu komputera do późnych godzin wieczornych. Czy pracownik powinien mieć zagwarantowane prawo do bycia offline?

- rozważa Marcin Krzeszowiec w swoim tekście.

 

Wymiana

Kiedy na początku sierpnia część lotniska w tureckiej Ankarze została zamknięta, całość zaś otoczyli żołnierze NATO-wskich służb specjalnych, Turcy nie byli zdziwieni. Ci starsi pamiętali podobne operacje z czasów zimnej wojny, tylko wtedy służby rosyjskie i zachodnie wymieniały szpiegów. Jednak w przypadku Polski nie można mówić o sukcesie. Na żadnej płaszczyźnie.

- relacjonuje Paweł Pietkun.

 

Totalitaryzm bez gułagów

Gdy najtęższe umysły postanowiły oświecić zaczadzonych religijnym zabobonem maluczkich, zaczęła drżeć w posadach cała Europa. Byłoby oczywiście nadużyciem twierdzić, że winni wandejskiej hekatomby – notabene pierwszego w dziejach zaplanowanego i z robotyczną precyzją wykonanego ludobójstwa – pisali filozoficzne epistoły i umowy społeczne. Czy gdyby nie urodzili się Wolter i Jan Jakub Rousseau, nie byłoby ani Maximiliena de Roberspierre’a, ani Antoine’a Saint-Justa? Może nie byłoby również gilotyny?

- zastanawia się Marcin Darmas.

 

Felietony:

Remigiusz Okraska - Najpierw alternatywa - później likwidacja

Karol Gac - Co zrobi PKW?

Jan Wróbel - Stefano Lavarini, polski niedoceniony ekspert

Tadeusz Płużański - Hołdy dla "wyzwolicieli"

Marek Jan Chodakiewicz - Dżihad dziś w źródłach

Cezary Krysztopa - Nikt nie ma "prawa do dziecka". To dziecko ma prawo do mamy i taty.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu

– Polacy wybrali Karola Nawrockiego na prezydenta. Ktoś mógł głosować tak, ktoś inaczej, każdy miał swojego kandydata i wybór został dokonany. Wyniki są jasne – powiedział w środę zirytowany pytaniem dziennikarki wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność"

Chrześcijaństwo na świecie przechodzi renesans, choć z polskiej, a tym bardziej z europejskiej perspektywy to stwierdzenie może być zaskakujące. Liczba chrześcijan na świecie wciąż rośnie, mimo że w naszej części świata ludzie coraz częściej Boga i tradycyjną duchowość zastępują bożkami popkultury i różnymi modnymi rytuałami. Naocznym przykładem może być atmosfera towarzysząca koncertom Taylor Swift w Polsce. Dlaczego? Przeczytacie w nowym "Tygodniku Solidarność".
Renesans chrześcijaństwa Renesans chrześcijaństwa - nowy numer „Tygodnika Solidarność
Renesans chrześcijaństwa / okładka Tygodnika Solidarność nr 33/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Bożek Taylor Swift

Co ma koncert Taylor Swift do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny? Na pozór niewiele, w rzeczywistości sporo.

- pyta Agnieszka Żurek, która w swoim tekście wyjaśnia, jak w dzisiejszych czasach dochodzi do profanacji sacrum i sakralizacji profanum.

Przestrzeń duchowa nie znosi próźni, toteż jeśli z przestrzeni publicznej wyrugujemy chrześcijaństwo, to zastąpimy je - świadomie lub nie - inną formą religijności.

Autorka uważa, że m. in. kult Taylor Swift jest dla młodzieży fałszywą alternatywą duchownego autorytetu.

Po wzory fascynujących, dzielnych, niezależnych, mądrych i odważnych kobiet warto sięgać do Biblii, nie do popkultury.

- wskazuje Agnieszka Żurek

 

Nawrócona wiedźma: "Jest życie w Chrystusie!"

Naela Rose była wiedźmą uprawiającą rytuały z użyciem krwi. Angelamarie Scafidi – instruktorką jogi głęboko zaangażowaną w New Age i astrologię.

Diabeł daje przynęty, za które płacisz później swoją duszą. Chrystus odwrotnie, daje ci nowe życie, choć na początku często ponosisz ofiary – bywa, że tracisz znajomych, którzy zaczynają patrzeć na ciebie jak na kogoś, kto postradał zmysły, czasem tracisz pieniądze czy sławę, ale zyskujesz życie wieczne i gromadzisz skarby w Niebie. Jeśli chcesz być przyjacielem tego świata, diabeł da ci wszystko to, czego chcesz. Nie można jednak służyć dwóm panom. Nie możesz jednocześnie pić z kielicha Pana i kielicha demonów. Ten świat jest miejscem, gdzie możesz przez pewien czas cieszyć się sławą, pieniędzmi czy przyjemnościami, ale o wszystko przeminie.

- podkreśla Naela Rose.

 

Sport igrzyska i walec dziejów

Gdy piszę te słowa, sytuacja wydaje się być prawie unormowana. Polscy kibice emocjonują się medalowymi osiągnięciami polskich sportowców lub martwią się ich brakiem, a wszystko relacjonuje dla nich z Paryża między innymi Przemysław Babiarz. Można by więc pomyśleć, że nic się nie stało. Tyle że to przecież nieprawda. Niektóre z aspektów igrzysk w Paryżu wzbudziły poruszenie na całym świecie, sprawa Babiarza – w Polsce, a każdy z wątków uruchomił pewne społeczne emocje. Czy tylko chwilowe, czy coś z nich zostanie w ludziach na dłużej?

- pisze Krzysztof Karnkowski.

 

Pośmiewisko świata

Europa jest kontynentem włóczęgów duchowych. Agresywny laicyzm ceremonią otwarcia igrzysk w Paryżu kolejny raz pokazał, że jest ideologią bankrutującą sięgającą po coraz bardziej ubogie i ordynarne środki wyrażania siebie.

- konstatuje Jakub Pacan w swoim tekście.

 

W numerze polecamy ponad to:

Nienawiść już nie wystarcza

Obecny rząd odbija się od jednej kompromitacji do drugiej. Nie idzie mu w polityce gospodarczej, społecznej oraz międzynarodowej, a i rozliczanie PiS kończy się klapą. Wyborcy, choć jeszcze go popierają, powoli tracą cierpliwość.

- pisze Mariusz Staniszewski.

 

Prawo do bycia offline

Zacieranie się granicy między czasem pracy a czasem wolnym, kolidowanie obowiązków służbowych z życiem rodzinnym, permanentny stres, gorączkowe sprawdzanie telefonu czy konieczność pozostawania w pobliżu komputera do późnych godzin wieczornych. Czy pracownik powinien mieć zagwarantowane prawo do bycia offline?

- rozważa Marcin Krzeszowiec w swoim tekście.

 

Wymiana

Kiedy na początku sierpnia część lotniska w tureckiej Ankarze została zamknięta, całość zaś otoczyli żołnierze NATO-wskich służb specjalnych, Turcy nie byli zdziwieni. Ci starsi pamiętali podobne operacje z czasów zimnej wojny, tylko wtedy służby rosyjskie i zachodnie wymieniały szpiegów. Jednak w przypadku Polski nie można mówić o sukcesie. Na żadnej płaszczyźnie.

- relacjonuje Paweł Pietkun.

 

Totalitaryzm bez gułagów

Gdy najtęższe umysły postanowiły oświecić zaczadzonych religijnym zabobonem maluczkich, zaczęła drżeć w posadach cała Europa. Byłoby oczywiście nadużyciem twierdzić, że winni wandejskiej hekatomby – notabene pierwszego w dziejach zaplanowanego i z robotyczną precyzją wykonanego ludobójstwa – pisali filozoficzne epistoły i umowy społeczne. Czy gdyby nie urodzili się Wolter i Jan Jakub Rousseau, nie byłoby ani Maximiliena de Roberspierre’a, ani Antoine’a Saint-Justa? Może nie byłoby również gilotyny?

- zastanawia się Marcin Darmas.

 

Felietony:

Remigiusz Okraska - Najpierw alternatywa - później likwidacja

Karol Gac - Co zrobi PKW?

Jan Wróbel - Stefano Lavarini, polski niedoceniony ekspert

Tadeusz Płużański - Hołdy dla "wyzwolicieli"

Marek Jan Chodakiewicz - Dżihad dziś w źródłach

Cezary Krysztopa - Nikt nie ma "prawa do dziecka". To dziecko ma prawo do mamy i taty.

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe