Austria odmówi przyjmowania przymusowo relokowanych imigrantów?
"Dobrowolny powrót do ojczyzny jest najlepszym rozwiązaniem dla większości Syryjczyków"
W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Welt" austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner broni nowej polityki azylowej swojego kraju wobec Syryjczyków. Austria – w przeciwieństwie na przykład do Niemiec i większości innych państw UE – nie tylko zawiesza decyzje azylowe po upadku dyktatora Baszara al-Assada, ale także naciska na szybką repatriację Syryjczyków.
Dobrowolny powrót do ojczyzny jest najlepszym rozwiązaniem dla większości Syryjczyków – i dla austriackich podatników. Każdy z około 100 000 Syryjczyków byłby w stanie pomóc w odbudowie swojego kraju po powrocie
– powiedział Karner.
Aby zachęcić Syryjczyków do powrotu, władze w Austrii pomagają w uzyskaniu dokumentów i zorganizowaniu podróży powrotnej. Austria utworzyła również stronę internetową dla migrantów dobrowolnie powracających i zwiększyła tak zwaną premię powrotną do 1000 euro.
- Ławrow: Francja chciała podjąć rozmowy pokojowe za plecami Ukrainy
- Jak zagłosują Polacy w wyborach prezydenckich? Zobacz najnowszy sondaż
- Paweł Kukiz przeprosił Patryka Jakiego
"Ochrona jest zawsze tylko tymczasowa"
Karner zapowiedział jednak również konkretne kroki, które zostaną podjęte w przypadku, gdy migranci nie będą chcieli dobrowolnie wrócić.
Ochrona jest zawsze tylko tymczasowa. Przygotowujemy się teraz do zorganizowanych deportacji. Początkowo priorytetem będą przestępcy i Syryjczycy, którzy nie chcą się integrować ani pracować
– podkreślił. Poinformował również, że wszystkie prawa pobytu, które zostały już przyznane, zostaną poddane przeglądowi.
Weto wobec relokacji?
To nie koniec decyzji austriackiego rządu, które mogą się nie spodobać w Brukseli. W dalszej części rozmowy Karner wyjaśnia, które projekty jego kraj chce wykorzystać do kształtowania europejskiej polityki migracyjnej w przyszłości – i co jego zdaniem Niemcy robią źle.
Nie można sobie wyobrazić, że w przyszłości będziemy przyjmować migrantów z relokacji
– naświetlił kierunek działań austriackiego rządu Karner.