Niemcy odsyłają do Polski imigrantów. Nowy raport Bundespolizei

Co musisz wiedzieć?
- Policja federalna zatrzymała w czwartek dwóch Syryjczyków (18 i 19 lat) pod Bismarkiem.
- Mężczyźni próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-niemiecką.
- Według zeznań byli przemycani samochodem aż do Pomellen.
- Po czynnościach zostali zawróceni w Linken do Polski.
Raport Bundespolizei
W czwartek około godz. 10 funkcjonariusze Bundespolizei z Pasewalku otrzymali zgłoszenie od mieszkańca wsi Bismark (gmina Pasewalk), który zauważył dwóch mężczyzn przemieszczających się pieszo w kierunku granicy. Patrol potwierdził, że to obywatele Syrii w wieku 18 i 19 lat, którzy nie posiadali żadnych dokumentów tożsamości.
Podczas wstępnych przesłuchań zatrzymani stwierdzili, że do granicy zostali przewiezieni samochodem. Młodzi Syryjczycy twierdzili, że kierowca obiecał im dalszy transport w głąb Niemiec po przekroczeniu granicy. Policja wszczęła postępowanie w sprawie zorganizowanego przemycania ludzi i szuka kierowcy podejrzanego pojazdu.
Imigranci odesłani do Polski
Po sprawdzeniu w bazach danych i wykonaniu niezbędnych czynności procesowych Bundespolizei zdecydowała o zawróceniu migrantów przez przejście Linken-Lubieszyn. Tam przejęła ich Polska Straż Graniczna, która prowadzi dalsze czynności.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Nowy sondaż. Trzaskowski poniżej „psychologicznej” granicy
- Nie żyje trener polskiego klubu
- Dobre wieści dla Karola Nawrockiego. Jest nowy sondaż
- Ingerencja w wybory. Akcja Demokracja wydała kuriozalne oświadczenie
Czy Niemcy odsyłają imigrantów do Polski?
Policja federalna regularnie publikuje komunikaty dotyczące nielegalnych imigrantów, którzy są odsyłani do Polski. W sobotę Bundespolizei zatrzymała w Görlitz dwóch Etiopczyków jadących z Polski bez dokumentów. Mężczyźni zostali odesłani do Polski następnego dnia.
Niemcy chwalą Polaków: Przyjmują każdego wydalonego z Niemiec imigranta
W marcu kierownik niemieckiego centrum deportacyjnego w Eisenhüttenstadt Olaf Jensen w rozmowie z Wirtualną Polską chwalił postawę Warszawy w sprawie imigrantów.
Polska jest jednym z najkonkretniejszych, najpoprawniejszych i najsprawniejszych państw w Europie w tej kwestii: odpowiada szybko, zgodnie i zawsze korzystnie. Krótko mówiąc: można dobrze współpracować z Polską. (…) Istnieje duży potencjał, aby uprościć transfery między Polską a Brandenburgią i uczynić procedury bardziej wydajnymi dla obu stron
– mówił Jensen.
Porozumienie Dublin III
W "Porozumieniu Dublin III" kraje UE zgodziły się, że procedury azylowe odbywają się w kraju, do którego migrant dociera do Europy. W przypadku, gdy znajdzie się na terenie innego kraju, ten ma prawo odesłać go do kraju, w którym przekroczył granicę UE. Jednak Włochy, Hiszpania i Grecja zazwyczaj pozwalają przybyszom podróżować bez przeszkód, a następnie nie przyjmują ich z powrotem.