"Nie daj się zastraszyć i nie zdezerteruj". 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

1 i 2 lipca na Jasnej Górze odbywa się 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli zachęcał uczestników, by byli nauczycielami nadziei dla tych, którzy coraz częściej żyją na popękanych fundamentach. Tematem wiodącym pielgrzymki była relacja między rodziną a szkołą oraz wzajemna współpraca i odpowiedzialność za wychowanie młodego pokolenia.
Matka Boża Częstochowska
Matka Boża Częstochowska / pixabay.com

Kazanie bp. Przybylskiego

- Nigdy nie miejcie kompleksów jako chrześcijanie. Dajecie nadzieję, przygotowujecie młodych nie tylko do życia w doczesności, ale do wieczności - mówił w homilii do nauczycieli bp Andrzej Przybylski. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, wskazując na ewangeliczny obraz Jezusa idącego do kraju Gadareńczyków, uważanego za pogański, zauważył, że i dziś chrześcijanom przychodzi żyć w świecie postchrześcijańskim, w coraz bardziej pluralistycznym społeczeństwie, że w szkołach, uczelniach jest coraz więcej ludzi, którzy nie podzielają albo nawet sprzeciwiają się wierze w Boga, wiarę w Chrystusa wyśmiewają, szydzą z chrześcijańskich znaków. - I do takiego, a nie innego, zsekularyzowanego świata posyła Ciebie Pan Bóg jako katolickiego nauczyciela i wychowawcę. Ten świat jest czasem pełen grobów, pełen braku sensu życia i zapatrzenia w życie wieczne – mówił kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że i wielu rzymskich katolików odrzuca życie po śmierci, a przecież to jest całe źródło naszej nadziei.

- Nie możemy oczekiwać, że świat się zmieni dla nas wierzących, bo Ewangelia nam pokazuje, jak Jezus bierze uczniów i idzie do kraju niewierzącego. Idzie tam, gdzie brakuje nadziei i są groby.  Idzie tam, gdzie są nawet opętani, którzy wrzeszczą, by Jezus już sobie poszedł. I my mamy też iść do takiego świata, iść nie sami a z Jezusem – uczył bp Przybylski.

- Jeśli wierzysz, że ten Bóg ma moc, ma Ci coś do zaproponowania, to Go głoś. Nie daj się wystraszyć. Nie daj się i nie zdezerteruj – mówił biskup, dodając „ i o to chcę was dzisiaj bardzo poprosić. I o to chcę się modlić dla wszystkich nauczycieli w Polsce, by się nie dali wystraszyć. Zwłaszcza dla tych wierzących nauczycieli, by nie mieli kompleksów”.

Podkreślał, że chrześcijańscy nauczyciele mają wiele do zaproponowania dzisiejszej szkole - system wychowania, który buduje na fundamentach, na spójnym, zintegrowanym systemie moralnym, wartościach nieprzemijających, ogólnoludzkich.  - A dzisiaj młodemu pokoleniu to bardzo jest potrzebne, bo mamy do czynienia z pokoleniem, które żyje na popękanych fundamentach. My mamy kapitalną propozycję dla nich - projekt domu budowanego nie na piachu, ale na skale, którą jest Chrystus – mówił duchowny i apelował, by chrześcijańscy nauczyciele, byli nauczycielami nadziei, nie mieli kompleksów jako ludzie wierzący, bo mają przesłanie i coś bardzo potrzebnego do zaoferowania polskiej szkole, polskim uczniom.

Sympozjum

W ramach pielgrzymki odbyło się sympozjum naukowe z udziałem prof. Moniki Przybysz, specjalistki ds. public relations, crisis management, reklamy i marketingu medialnego, medioznawczyni i teolożki oraz ks. prof. Witolda Kaweckiego, profesora nauk teologicznych w zakresie teologii kultury i mediów, zajmującego się teologią piękna, kulturą wizualną, komunikacją medialno-kulturową i kulturą polityczną. Zaprezentowany został też spektakl pt. „A światło w ciemności świeci” poświęcony bł. Natalii Tułasiewicz, patronce nauczycieli.

Świadectwa

Iwona Nowak, emerytowana nauczycielka reprezentująca duszpasterstwo diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i od lat 90-tych zaangażowana w nauczycielską „Solidarność”, podkreślała, że mimo wszystkich zmian zachodzących w świecie i w szkole, misja pedagoga i wychowawcy jest wciąż niezmienna. Przestrzeń do integralnego rozwoju dzieci i ludzi może tworzyć tylko miłość, a jej fundamentem jest miłość do drugiego człowieka.

Maria Tramowska z Tczewa na jasnogórskie pielgrzymki jeździ od 1979 r. Teraz, jak twierdzi, modlitwą wspiera młodych nauczycieli, prosi w intencjach dzieci i młodzieży. W pracy z młodzieżą zdaniem emerytowanej nauczycielki jedno jest niezmienne – trzeba mieć do nich serce, poświęć im dużo czasu, energii, samemu trzeba mieć dużą wiedzę i przede wszystkim umieć młodych słuchać.

Uczestnicy

W czasie Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców spotkać można przedstawicieli „Warsztatów w Drodze” czyli Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, którzy zachęcali pedagogów z całej Polski do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. – Wyruszamy 1 sierpnia. W drodze modlimy się w ważnych sprawach dla oświaty. Oprócz rekolekcji w drodze pielgrzymka to też specjalistyczne konferencje na tematy nauczycielskie i wychowawcze oraz ogólnoludzkie, chrześcijańskie – wyjaśnia Agata Ostrowska, nauczycielka. Chwali też formułę warsztatową, która pozwala na dzielenie się doświadczeniami oraz szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania.  – Cenne jest też to, że można tu znaleźć osoby, które wyznają podobne wartości, co nie jest takie oczywiste w środowiskach nauczycielskich. Niejednokrotnie jest się jedynym nauczycielem wierzącym w szkole –podkreśla.

Uczestnicy pielgrzymki zwracają uwagę, że choć polska szkoła jest dynamiczna i poddawana ciągłym zmianom, to ostatni rok przyniósł kolejne wyzwania, zwłaszcza te wynikające z odchodzenia od wartości, czego znakiem jest też m.in. sprawa lekcji religii w szkołach. 3 lipca Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć sprawę rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które od 1 września 2025 roku ma zmienić sposób organizacji lekcji religii w szkołach.

 

BP @JasnaGóraNews, mir


 

POLECANE
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy z ostatniej chwili
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy

23 osoby zostały ranne w nocnym wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina - poinformowała w komunikacie policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wśród pasażerów byli Polacy; jeden z nich odniósł lekkie obrażenia i trafił do szpitala.

Pożar w Ząbkach. Burmistrz liczy na szybkie wsparcie z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach. Burmistrz liczy na szybkie wsparcie

Mieszkańcy poszkodowani w wyniku pożaru otrzymają pomoc finansową i miejsca tymczasowego zamieszkania tak szybko, jak to możliwe – zadeklarowała w piątek burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk.

Nie żyje znany politolog i wykładowca z ostatniej chwili
Nie żyje znany politolog i wykładowca

Zmarł dr Jarosław Wojtas, znany politolog i wieloletni wykładowca akademicki. Miał 43 lata. O jego śmierci poinformowały toruńskie uczelnie, z którymi był przez lata związany.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W piątek obowiązuje 66 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną na stacjach – poinformowało w piątek IMGW. Rekordowo niski poziom Wisły zanotowano w Warszawie.

Media: Trwa spotkanie liderów koalicji. Padła propozycja Tuska z ostatniej chwili
Media: Trwa spotkanie liderów koalicji. Padła propozycja Tuska

Trwa spotkanie liderów koalicji rządzącej, podczas którego premier Donald Tusk zaproponował koalicjantom "zmianę filozofii funkcjonowania rządu" – informuje w piątek serwis Onet.

Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. księżnej Kate Wiadomości
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. księżnej Kate

Księżna Kate powoli wraca do królewskich obowiązków. Choć w ostatnich dniach szczerze przyznała, że ma problemy z codziennym funkcjonowaniem po leczeniu raka, już we wtorek ma uczestniczyć w ważnym wydarzeniu państwowym. Dodała również, że „życie po leczeniu było naprawdę trudne” i że „musiała zachowywać dzielną twarz”.

Odkrycie w lesie pod Limanową. Znaleziono rzeczy mogące należeć do Tadeusza Dudy z ostatniej chwili
Odkrycie w lesie pod Limanową. Znaleziono rzeczy mogące należeć do Tadeusza Dudy

W okolicach Starej Wsi, w pobliżu miejsca, gdzie kilka dni temu odnaleziono ciało Tadeusza Dudy, doszło do kolejnego zaskakującego odkrycia. Jak informuje portal limanowa.in, przypadkowy przechodzień natrafił w lesie na przedmioty, które mogły należeć do zmarłego 57-latka.

Nocna rozmowa Szymon Hołowni i Adama Bielana? Reporterzy zrobili zdjęcia  z ostatniej chwili
Nocna rozmowa Szymon Hołowni i Adama Bielana? Reporterzy zrobili zdjęcia

Marszałek Szymon Hołownia odwiedził w prywatnym mieszkaniu jednego z najważniejszych europosłów Prawa i Sprawiedliwości, Adama Bielana - taką informację podali autorzy podcastu "W związku ze śledztwem". Z kolei, jak ustalili fotoreporterzy Faktu, do tego samego mieszkania przyjechało później auto prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Blackout w Czechach. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Blackout w Czechach. Są nowe informacje

Policjanci z Narodowej Centrali Walki z Terroryzmem, Ekstremizmem i Przestępczości Cybernetycznej (NCTEKK) zakomunikowali na platformie X, że nie mają żadnych informacji, że piątkowa awaria prądu w Czechach jest konsekwencją cyberataku lub terroryzmu.

Komunikat dla mieszkańców gminy na Śląsku. Bakteria coli w wodzie Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców gminy na Śląsku. Bakteria coli w wodzie

Do picia nie nadaje się woda w gminie Bestwina, którą dostarcza miejscowe przedsiębiorstwo komunalne Kombest – poinformowała w piątek rzecznik starostwa w Bielsku-Białej Magdalena Fritz. W próbkach wody pracownicy Sanepidu stwierdzili obecność bakterii grupy coli.

REKLAMA

"Nie daj się zastraszyć i nie zdezerteruj". 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

1 i 2 lipca na Jasnej Górze odbywa się 88. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli zachęcał uczestników, by byli nauczycielami nadziei dla tych, którzy coraz częściej żyją na popękanych fundamentach. Tematem wiodącym pielgrzymki była relacja między rodziną a szkołą oraz wzajemna współpraca i odpowiedzialność za wychowanie młodego pokolenia.
Matka Boża Częstochowska
Matka Boża Częstochowska / pixabay.com

Kazanie bp. Przybylskiego

- Nigdy nie miejcie kompleksów jako chrześcijanie. Dajecie nadzieję, przygotowujecie młodych nie tylko do życia w doczesności, ale do wieczności - mówił w homilii do nauczycieli bp Andrzej Przybylski. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, wskazując na ewangeliczny obraz Jezusa idącego do kraju Gadareńczyków, uważanego za pogański, zauważył, że i dziś chrześcijanom przychodzi żyć w świecie postchrześcijańskim, w coraz bardziej pluralistycznym społeczeństwie, że w szkołach, uczelniach jest coraz więcej ludzi, którzy nie podzielają albo nawet sprzeciwiają się wierze w Boga, wiarę w Chrystusa wyśmiewają, szydzą z chrześcijańskich znaków. - I do takiego, a nie innego, zsekularyzowanego świata posyła Ciebie Pan Bóg jako katolickiego nauczyciela i wychowawcę. Ten świat jest czasem pełen grobów, pełen braku sensu życia i zapatrzenia w życie wieczne – mówił kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że i wielu rzymskich katolików odrzuca życie po śmierci, a przecież to jest całe źródło naszej nadziei.

- Nie możemy oczekiwać, że świat się zmieni dla nas wierzących, bo Ewangelia nam pokazuje, jak Jezus bierze uczniów i idzie do kraju niewierzącego. Idzie tam, gdzie brakuje nadziei i są groby.  Idzie tam, gdzie są nawet opętani, którzy wrzeszczą, by Jezus już sobie poszedł. I my mamy też iść do takiego świata, iść nie sami a z Jezusem – uczył bp Przybylski.

- Jeśli wierzysz, że ten Bóg ma moc, ma Ci coś do zaproponowania, to Go głoś. Nie daj się wystraszyć. Nie daj się i nie zdezerteruj – mówił biskup, dodając „ i o to chcę was dzisiaj bardzo poprosić. I o to chcę się modlić dla wszystkich nauczycieli w Polsce, by się nie dali wystraszyć. Zwłaszcza dla tych wierzących nauczycieli, by nie mieli kompleksów”.

Podkreślał, że chrześcijańscy nauczyciele mają wiele do zaproponowania dzisiejszej szkole - system wychowania, który buduje na fundamentach, na spójnym, zintegrowanym systemie moralnym, wartościach nieprzemijających, ogólnoludzkich.  - A dzisiaj młodemu pokoleniu to bardzo jest potrzebne, bo mamy do czynienia z pokoleniem, które żyje na popękanych fundamentach. My mamy kapitalną propozycję dla nich - projekt domu budowanego nie na piachu, ale na skale, którą jest Chrystus – mówił duchowny i apelował, by chrześcijańscy nauczyciele, byli nauczycielami nadziei, nie mieli kompleksów jako ludzie wierzący, bo mają przesłanie i coś bardzo potrzebnego do zaoferowania polskiej szkole, polskim uczniom.

Sympozjum

W ramach pielgrzymki odbyło się sympozjum naukowe z udziałem prof. Moniki Przybysz, specjalistki ds. public relations, crisis management, reklamy i marketingu medialnego, medioznawczyni i teolożki oraz ks. prof. Witolda Kaweckiego, profesora nauk teologicznych w zakresie teologii kultury i mediów, zajmującego się teologią piękna, kulturą wizualną, komunikacją medialno-kulturową i kulturą polityczną. Zaprezentowany został też spektakl pt. „A światło w ciemności świeci” poświęcony bł. Natalii Tułasiewicz, patronce nauczycieli.

Świadectwa

Iwona Nowak, emerytowana nauczycielka reprezentująca duszpasterstwo diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i od lat 90-tych zaangażowana w nauczycielską „Solidarność”, podkreślała, że mimo wszystkich zmian zachodzących w świecie i w szkole, misja pedagoga i wychowawcy jest wciąż niezmienna. Przestrzeń do integralnego rozwoju dzieci i ludzi może tworzyć tylko miłość, a jej fundamentem jest miłość do drugiego człowieka.

Maria Tramowska z Tczewa na jasnogórskie pielgrzymki jeździ od 1979 r. Teraz, jak twierdzi, modlitwą wspiera młodych nauczycieli, prosi w intencjach dzieci i młodzieży. W pracy z młodzieżą zdaniem emerytowanej nauczycielki jedno jest niezmienne – trzeba mieć do nich serce, poświęć im dużo czasu, energii, samemu trzeba mieć dużą wiedzę i przede wszystkim umieć młodych słuchać.

Uczestnicy

W czasie Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców spotkać można przedstawicieli „Warsztatów w Drodze” czyli Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, którzy zachęcali pedagogów z całej Polski do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. – Wyruszamy 1 sierpnia. W drodze modlimy się w ważnych sprawach dla oświaty. Oprócz rekolekcji w drodze pielgrzymka to też specjalistyczne konferencje na tematy nauczycielskie i wychowawcze oraz ogólnoludzkie, chrześcijańskie – wyjaśnia Agata Ostrowska, nauczycielka. Chwali też formułę warsztatową, która pozwala na dzielenie się doświadczeniami oraz szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania.  – Cenne jest też to, że można tu znaleźć osoby, które wyznają podobne wartości, co nie jest takie oczywiste w środowiskach nauczycielskich. Niejednokrotnie jest się jedynym nauczycielem wierzącym w szkole –podkreśla.

Uczestnicy pielgrzymki zwracają uwagę, że choć polska szkoła jest dynamiczna i poddawana ciągłym zmianom, to ostatni rok przyniósł kolejne wyzwania, zwłaszcza te wynikające z odchodzenia od wartości, czego znakiem jest też m.in. sprawa lekcji religii w szkołach. 3 lipca Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć sprawę rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które od 1 września 2025 roku ma zmienić sposób organizacji lekcji religii w szkołach.

 

BP @JasnaGóraNews, mir



 

Polecane
Emerytury
Stażowe