[wywiad] Abp Thibault Verny: Zaufania nie buduje się dekretem

Arcybiskup Thibault Verny został mianowany przez papieża Leona XIV przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Arcybiskup Chambéry, biskup Maurienne i Tarentaise w Sabaudii, zastępuje kard. Seana O’Malley’a. We Francji odpowiadał w Konferencji Episkopatu za walkę z przestępstwami pedofilii.
abp Thibault Verny [wywiad] Abp Thibault Verny: Zaufania nie buduje się dekretem
abp Thibault Verny / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/This illustration was made by Peter Potrowl. Please credit this with : © Peter Potrowl in the immediate vicinity of the image.

Nowy przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

Abp Thibault Verny jest nowym przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Zdecydował się wykorzystać swoje doświadczenie zdobyte we Francji na rzecz Kościoła powszechnego, zachowując równocześnie obowiązki diecezjalne. Do czerwca był przewodniczącym Rady ds. Zapobiegania i Walki z Pedofilią Konferencji Episkopatu Francji — funkcję tę przekazał bp. Gérardowi Le Stangowi, biskupowi Amiens, wybranemu przez biskupów podczas ostatniego zebrania plenarnego.

Najpierw w diecezji paryskiej, a później w ramach episkopatu francuskiego, abp Verny aktywnie działał na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, poświęcając swój czas słuchaniu i wsparciu ofiar, a także współpracy z władzami cywilnymi i sądowymi.

Postrzega swoje powołanie również jako uznanie pracy, jaką Kościół we Francji wykonał, tworząc CIASE (Niezależną Komisję do spraw wykorzystywania seksualnego w Kościele), aż do publikacji raportu jej przewodniczącego, Jeana-Marca Sauvé, oraz powołania INIRR, instancji ds. naprawy i rekompensaty.

Thibault Verny zamierza kontynuować dzieło swojego poprzednika, amerykańskiego kardynała Seana O’Malleya, z którym współpracował wielokrotnie, aby utrwalić w Kościele kulturę ochrony osób najbardziej narażonych. Wyjawił to w wywiadzie dla mediów watykańskich.

Rozmowa z abp. Thibaultem Verny

- Obejmuje ksiądz arcybiskup przewodnictwo w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, powołanej przez papieża Franciszka w marcu 2014 r. Papież Leon XIV powołał księdza arcybiskupa na następcę kardynała Seana O’Malleya, który – osiągnąwszy wiek 80 lat – przeszedł na emeryturę. Jak ksiądz arcybiskup przyjmuje to mianowanie?

- Trzy słowa pojawiły się w moich myślach i sercu. Po pierwsze, pokora wobec wagi i powagi tej misji oraz wyzwań, które się z nią wiążą. Po drugie, wdzięczność wobec naszego Ojca Świętego – Papieża Leona XIV – za zaufanie. Oczywiście jestem także wdzięczny kardynałowi O’Malleyowi, z którym współpracowałem w Komisji, za całe jego zaangażowanie. Trzecie słowo to determinacja, by kontynuować i pogłębiać tę misję.

- Posiada ksiądz arcybiskup doświadczenie w pracy w Konferencji Episkopatu w tej trudnej dziedzinie. Teraz może je wykorzystać dla dobra całego Kościoła...

- We Francji moja misja – najpierw w archidiecezji paryskiej, a następnie w Konferencji Episkopatu – pozwoliła mi wysłuchać ofiar i towarzyszyć im na ich drodze. Było to doświadczenie przełomowe. Miałem również okazję współpracować z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza wymiarem sprawiedliwości, z którym opracowaliśmy protokoły działania umożliwiające ustalenie metodologii pracy.  Znaczące jest także to, że można współpracować z władzami cywilnymi, oprócz – rzecz jasna – wszystkich diecezji we Francji.

- Jakie będą priorytety Komisji i księdza arcybiskupa osobiście w tej działalności dla Kościoła powszechnego?

- Przede wszystkim myślę o członkach Komisji ds. Ochrony Małoletnich oraz o wszystkich, którzy w niej pracują. Jestem wzruszony, że mogę pogłębiać to dzieło wspólnie z każdym z członków i obecnym zespołem. Priorytety będą polegać na kontynuowaniu działań już przedstawionych w sprawozdaniu rocznym, na inicjatywach podejmowanych w krajach, które tego potrzebują oraz na projekcie „Memorare” mającym na celu wspieranie Kościołów lokalnych w przyjmowaniu i towarzyszeniu ofiarom. Wkrótce zostaną opublikowane wytyczne, które będą zawierać wskazania dotyczące towarzyszenia i ochrony małoletnich. Kolejnym ważnym punktem będzie stworzenie sieci współpracy między inicjatywami – zbyt często kraje działają niezależnie, potrzeba wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń. Tymczasem konieczne jest wzajemne wspieranie się i dzielenie tym, co się robi.

- Jaką wagę przywiązuje ksiądz arcybiskup do pracy z ofiarami i ich wsparcia?

- Komisja nie zastępuje struktur lokalnych ani konferencji episkopatów. Jej zadaniem jest uświadamianie konferencjom episkopatów i zgromadzeniom zakonnym w różnych krajach znaczenia słuchania i opieki nad ofiarami. W Komisji szczególnie ważne jest, by jej członkami były ofiary i rodzice pokrzywdzonych, którzy wnoszą niezastąpione doświadczenie. Wydaje mi się, że musimy nadal rozwijać mentalność i kulturę wewnątrz Kościoła, aby szerzyć ochronę małoletnich i sprawić, by stała się ona czymś naturalnym – zarówno w Kościele, jak i w rodzinach, a także w całym społeczeństwie.

- Jak ksiądz arcybiskup ocenia pracę Komisji widzianą z perspektywy swojej diecezji w Sabaudii, szczególnie w obliczu wrogiego lub przynajmniej nieufnego nastawienia części opinii publicznej?

- Nie określiłbym tego słowem „wrogość”. Powiedziałbym raczej „oczekiwanie”. Oczekiwanie wobec Kościoła w odniesieniu do jego misji, jego miejsca w społeczeństwie oraz nadziei na Kościół naprawdę wzorcowy, zdolny do troski o osoby wrażliwe, a w szczególności o nieletnich. To wymaga pokory, którą Kośiół powinien posiadać – uznania prawdy, by patrzeć w przyszłość. Praca Komisji od momentu powstania musi być zakorzeniona zarówno w Rzymie, czyli Kurii, jak i w konferencjach episkopatów i zgromadzeniach zakonnych. Roczny raport przyczynia się do realizacji tego właśnie celu.

- Kiedyś można było pomyśleć, że zaufanie wiernych, albo jego część, do przedstawicieli Kościoła zostało nadszarpnięte. Czy dziś dokonano pojednania? Trzeba iść dalej tą drogą?

- Jestem ostrożny. Zaufania nie buduje się dekretem. Zdobywa się je i buduje dzień po dniu. Istnieje pokusa, by skupić się na czymś innym, by szybko zamknąć ten rozdział. Jednak praca na rzecz prawdy i towarzyszenie ofiarom musi być kontynuowane. Ochrona nieletnich pozostaje i zawsze będzie aktualnym tematem. To jest warunek, aby Ewangelia mogła być słuchana i a jej głoszenie było wiarygodne.

Jean‑Charles Putzolu, Vatican News PL


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

[wywiad] Abp Thibault Verny: Zaufania nie buduje się dekretem

Arcybiskup Thibault Verny został mianowany przez papieża Leona XIV przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Arcybiskup Chambéry, biskup Maurienne i Tarentaise w Sabaudii, zastępuje kard. Seana O’Malley’a. We Francji odpowiadał w Konferencji Episkopatu za walkę z przestępstwami pedofilii.
abp Thibault Verny [wywiad] Abp Thibault Verny: Zaufania nie buduje się dekretem
abp Thibault Verny / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/This illustration was made by Peter Potrowl. Please credit this with : © Peter Potrowl in the immediate vicinity of the image.

Nowy przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

Abp Thibault Verny jest nowym przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Zdecydował się wykorzystać swoje doświadczenie zdobyte we Francji na rzecz Kościoła powszechnego, zachowując równocześnie obowiązki diecezjalne. Do czerwca był przewodniczącym Rady ds. Zapobiegania i Walki z Pedofilią Konferencji Episkopatu Francji — funkcję tę przekazał bp. Gérardowi Le Stangowi, biskupowi Amiens, wybranemu przez biskupów podczas ostatniego zebrania plenarnego.

Najpierw w diecezji paryskiej, a później w ramach episkopatu francuskiego, abp Verny aktywnie działał na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, poświęcając swój czas słuchaniu i wsparciu ofiar, a także współpracy z władzami cywilnymi i sądowymi.

Postrzega swoje powołanie również jako uznanie pracy, jaką Kościół we Francji wykonał, tworząc CIASE (Niezależną Komisję do spraw wykorzystywania seksualnego w Kościele), aż do publikacji raportu jej przewodniczącego, Jeana-Marca Sauvé, oraz powołania INIRR, instancji ds. naprawy i rekompensaty.

Thibault Verny zamierza kontynuować dzieło swojego poprzednika, amerykańskiego kardynała Seana O’Malleya, z którym współpracował wielokrotnie, aby utrwalić w Kościele kulturę ochrony osób najbardziej narażonych. Wyjawił to w wywiadzie dla mediów watykańskich.

Rozmowa z abp. Thibaultem Verny

- Obejmuje ksiądz arcybiskup przewodnictwo w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, powołanej przez papieża Franciszka w marcu 2014 r. Papież Leon XIV powołał księdza arcybiskupa na następcę kardynała Seana O’Malleya, który – osiągnąwszy wiek 80 lat – przeszedł na emeryturę. Jak ksiądz arcybiskup przyjmuje to mianowanie?

- Trzy słowa pojawiły się w moich myślach i sercu. Po pierwsze, pokora wobec wagi i powagi tej misji oraz wyzwań, które się z nią wiążą. Po drugie, wdzięczność wobec naszego Ojca Świętego – Papieża Leona XIV – za zaufanie. Oczywiście jestem także wdzięczny kardynałowi O’Malleyowi, z którym współpracowałem w Komisji, za całe jego zaangażowanie. Trzecie słowo to determinacja, by kontynuować i pogłębiać tę misję.

- Posiada ksiądz arcybiskup doświadczenie w pracy w Konferencji Episkopatu w tej trudnej dziedzinie. Teraz może je wykorzystać dla dobra całego Kościoła...

- We Francji moja misja – najpierw w archidiecezji paryskiej, a następnie w Konferencji Episkopatu – pozwoliła mi wysłuchać ofiar i towarzyszyć im na ich drodze. Było to doświadczenie przełomowe. Miałem również okazję współpracować z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza wymiarem sprawiedliwości, z którym opracowaliśmy protokoły działania umożliwiające ustalenie metodologii pracy.  Znaczące jest także to, że można współpracować z władzami cywilnymi, oprócz – rzecz jasna – wszystkich diecezji we Francji.

- Jakie będą priorytety Komisji i księdza arcybiskupa osobiście w tej działalności dla Kościoła powszechnego?

- Przede wszystkim myślę o członkach Komisji ds. Ochrony Małoletnich oraz o wszystkich, którzy w niej pracują. Jestem wzruszony, że mogę pogłębiać to dzieło wspólnie z każdym z członków i obecnym zespołem. Priorytety będą polegać na kontynuowaniu działań już przedstawionych w sprawozdaniu rocznym, na inicjatywach podejmowanych w krajach, które tego potrzebują oraz na projekcie „Memorare” mającym na celu wspieranie Kościołów lokalnych w przyjmowaniu i towarzyszeniu ofiarom. Wkrótce zostaną opublikowane wytyczne, które będą zawierać wskazania dotyczące towarzyszenia i ochrony małoletnich. Kolejnym ważnym punktem będzie stworzenie sieci współpracy między inicjatywami – zbyt często kraje działają niezależnie, potrzeba wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń. Tymczasem konieczne jest wzajemne wspieranie się i dzielenie tym, co się robi.

- Jaką wagę przywiązuje ksiądz arcybiskup do pracy z ofiarami i ich wsparcia?

- Komisja nie zastępuje struktur lokalnych ani konferencji episkopatów. Jej zadaniem jest uświadamianie konferencjom episkopatów i zgromadzeniom zakonnym w różnych krajach znaczenia słuchania i opieki nad ofiarami. W Komisji szczególnie ważne jest, by jej członkami były ofiary i rodzice pokrzywdzonych, którzy wnoszą niezastąpione doświadczenie. Wydaje mi się, że musimy nadal rozwijać mentalność i kulturę wewnątrz Kościoła, aby szerzyć ochronę małoletnich i sprawić, by stała się ona czymś naturalnym – zarówno w Kościele, jak i w rodzinach, a także w całym społeczeństwie.

- Jak ksiądz arcybiskup ocenia pracę Komisji widzianą z perspektywy swojej diecezji w Sabaudii, szczególnie w obliczu wrogiego lub przynajmniej nieufnego nastawienia części opinii publicznej?

- Nie określiłbym tego słowem „wrogość”. Powiedziałbym raczej „oczekiwanie”. Oczekiwanie wobec Kościoła w odniesieniu do jego misji, jego miejsca w społeczeństwie oraz nadziei na Kościół naprawdę wzorcowy, zdolny do troski o osoby wrażliwe, a w szczególności o nieletnich. To wymaga pokory, którą Kośiół powinien posiadać – uznania prawdy, by patrzeć w przyszłość. Praca Komisji od momentu powstania musi być zakorzeniona zarówno w Rzymie, czyli Kurii, jak i w konferencjach episkopatów i zgromadzeniach zakonnych. Roczny raport przyczynia się do realizacji tego właśnie celu.

- Kiedyś można było pomyśleć, że zaufanie wiernych, albo jego część, do przedstawicieli Kościoła zostało nadszarpnięte. Czy dziś dokonano pojednania? Trzeba iść dalej tą drogą?

- Jestem ostrożny. Zaufania nie buduje się dekretem. Zdobywa się je i buduje dzień po dniu. Istnieje pokusa, by skupić się na czymś innym, by szybko zamknąć ten rozdział. Jednak praca na rzecz prawdy i towarzyszenie ofiarom musi być kontynuowane. Ochrona nieletnich pozostaje i zawsze będzie aktualnym tematem. To jest warunek, aby Ewangelia mogła być słuchana i a jej głoszenie było wiarygodne.

Jean‑Charles Putzolu, Vatican News PL



 

Polecane
Emerytury
Stażowe