Rząd zaakceptował Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
"Wiodącą zasadą Strategii jest zrównoważy rozwój całego kraju w wymiarze gospodarczym, społecznym, środowiskowym i terytorialnym. Natomiast najważniejszym założeniem, że z jej efektów skorzystają wszyscy obywatele" - wskazuje Ministerstwo Rozwoju.
Jak wyjaśnia dotychczasowe czynniki rozwoju i wzrostu gospodarki zostały uzupełnione zwiększeniem roli w procesach gospodarczych tworzonej w kraju wiedzy i technologii, rozwojem i dalszą ekspansją polskich firm, budową systemu oszczędności oraz podwyższeniem jakości funkcjonowania instytucji i ich relacji ze społeczeństwem.
W procesy rozwojowe włącozno wszystkei grupy społeczne z każdej części kraju. Na liście projektów znalazło się około 180 propozycji zarówno z zakresu rozwiązań legislacyjnych, jak i konkretnych inwestycji. Lista ta może być modyfikowana.
"Jednym z projektów strategicznych unowocześniających polską gospodarkę, będzie Mapa drogowa w zakresie transformacji w kierunku gospodarki o zamkniętym obiegu. Zgodnie z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym, powstał także projekt Surowce dla przemysłu. Zakłada on stworzenie katalogu działań, które przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego dla przemysłu" - wskazuje resort rozwoju.
Wśród przedsięwzięć społecznych zapisano projekty m.in. "Zdrowa mama' i "Za życiem".
Realizacja celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju pochłonie do 2020 roku ok. 1,5 biliona zł po stronie sektora publicznego oraz ponad 0,6 biliona zł w ramach inwestycji prywatnych.
"Wzrost zamożności Polaków oraz zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym – to kluczowe cele, jaka stawia sobie rząd do 2020 r. Najważniejszym zakładanym rezultatem będzie zwiększenie przeciętnego dochodu gospodarstw domowych do 76-80 proc. średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 zbliżenie do poziomu średniej UE, przy jednoczesnym dążeniu do zmniejszania dysproporcji w dochodach między poszczególnymi regionami. Odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym zmaleje do 20 proc. w 2020 r. (17 proc. w 2030 r.) Założeniem jest także wzrost PKB na mieszkańca Polski do poziomu 75-78 proc. średniej unijnej w 2020 r. (95 proc. w 2030 r.)" - podaje w koimunikacie Ministerstwo Rozwoju.
IK