Najnowszy numer "TS" Piotr Duda: Ostrzegam Panie Premierze

– Za każdym razem, gdy pan premier Mateusz Morawiecki wyjeżdżał na szczyt UE związany z polityką klimatyczną i tzw. Zielonym Ładem, drżałem. I miałem rację... – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. W rozmowie numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność” pojawiają się również tematy sprawiedliwej transformacji energetycznej, w tym kłopotów w Tauronie, napiętej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i kryzysu wywołanego przez koronawirus.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z przewodniczącym Piotrem Dudą? 

Początek drugiej kadencji okazał się falstartem. Politycy przy stole negocjacji koalicyjnych sprzedali pracę liberałowi – a dla nas to najważniejszy resort w kwestii prowadzenia dialogu – premierowi Jarosławowi Gowinowi, który przypomnę głosował np. za podniesieniem wieku emerytalnego. Dla nas przeniesienie pracy do resortu rozwoju i technologii to de facto oddanie jej w ręce biznesu. To niezrozumiałe i mamy dzisiaj tego negatywne efekty.
Dam przykład. Niedawno do Komisji Europejskiej trafiła rządowa opinia na temat dyrektywy o rokowaniach zbiorowych i europejskiej płacy minimalnej. Ta opinia nie została skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego i z reprezentatywnymi związkami zawodowymi. Podpisała się pod nią pani wiceminister Iwona Michałek, która negatywnie opiniuje dyrektywę będącą faktycznym „dzieckiem” Solidarności. Przypomnę tylko, że w imieniu Solidarności podczas szkoły letniej Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Kopenhadze w 2012 r. przedstawiłem projekt europejskiej płacy minimalnej. Przez te lata udało nam się przekonać kolegów i koleżanki z niemieckiego DGB, że nie tylko układy zbiorowe płacy, ale też płaca minimalna jest bardzo ważna. W końcu Niemcy wprowadzili na obszarze całego kraju swoją minimalną stawkę godzinową. Do głosowania naszego projektu w EKZZ przekonaliśmy nie tylko kraje Europy Środkowo-Wschodniej, ale też Hiszpanię, Portugalię, Francję i Niemcy. To był nasz sukces poprzedzony wielką batalią, chociaż mieliśmy przeciwko sobie Skandynawów.  

Okazuje się jednak, że pani Michałek w poufnym dokumencie ręka w rękę z ministrami spraw zagranicznych i ministrami odpowiadającymi za pracę w Norwegii, Szwecji i Danii chcą blokować tę dyrektywę. Nie tylko w sprawie europejskiej płacy minimalnej, gdzie jest jasno napisane, że ona nie ma być równa we wszystkich krajach UE, ale ma być na odpowiednim poziomie w danym kraju. Tam znajduje się też postulat, który od wielu lat wpisujemy w naszą uchwałę programową – układy zbiorowe pracy i rokowania zbiorowe. Polska jest w Europie na przedostatnim miejscu za Łotwą, jeśli chodzi o objęcie pracowników rokowaniami zbiorowymi. Tutaj Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, pani Michałek i pan Gowin (bo bez jego zgody się to nie działo), poszło w tym negatywnym kierunku. To szkodliwe, szczególnie że rząd powinien być tą dyrektywą zainteresowany, bo Polska już dzisiaj spełnia standard minimalnego wynagrodzenia na poziomie przyszłej dyrektywy, ponieważ osiągamy płacę minimalną na poziomie 50 proc. średniego wynagrodzenia. Ponadto ta dyrektywa jest bardzo korzystna dla Polski, bo jeśli państwa bez płacy minimalnej ją wprowadzą, to obniży to ich konkurencyjność względem nas.  
Tak możemy godzinami wyliczać złe działania, które w ostatnim czasie wyszły z rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak podkreślam – grzechem pierworodnym było oddanie pracy do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Dla nas to sytuacja nieodpuszczalna.  

„Wyborcę kochać trzeba i szanować”, o znużeniu wojenką w Zjednoczonej Prawicy pisze Jakub Pacan. 

Politycy Zjednoczonej Prawicy, tocząc między sobą ambicjonalne wojenki i walcząc na medialne złośliwości, zapominają chyba, że temu wszystkiemu przyglądają się ich wyborcy. A co jeśli ewentualny rozpad koalicji odbiorą jako brak szacunku wobec ich zaufania i wrażliwości? Absencja wyborcza to najgorsze, co może prawicę spotkać.

Wojny w Zjednoczonej Prawicy osłabiają tę koalicję nie tylko na zewnątrz, względem opozycji, osłabiają ją także wewnątrz, w oczach własnych wyborców, a to szczególnie niebezpieczne właśnie dla Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ ze wszystkich partiach politycznych w Polsce PiS ma największy procent twardego elektoratu. W każdych wyborach właśnie z tym elektoratem PiS najwięcej się komunikuje. Wiąże się to także z małymi możliwościami koalicyjnymi tego ugrupowania i kordonem sanitarnym zbudowanym wokół niego przez ugrupowania opozycyjne. Kluczowe w każdych wyborach jest dla Jarosława Kaczyńskiego mobilizowanie oddanych wyborców, a nawet nadreprezentacja tych segmentów, które niwelują luki np. elektoratu z młodego pokolenia.

Czy kryzys odnowi oblicze Kościoła? Odpowiedzi usiłuje udzielić Agnieszka Żurek 

W Irlandii pojawiały się inicjatywy młodych chrześcijan, którzy nagrywali filmiki z prośbami do rządu: „Please let us go to Mass”. – Nikt na to nie zareagował i nie zostało uczynione nic w kierunku wyjścia naprzeciw osobom wierzącym i potraktowania ich podmiotowo. Co gorsza, nawet duża część kleru, z arcybiskupem Dublina na czele, popiera stanowisko rządu. W mojej lokalnej parafii w każdy piątek jest wystawienie Przenajświętszego Sakramentu. W niektórych kościołach odbywa się to codziennie, aby dać wiernym możliwość indywidualnej adoracji Pana Jezusa. W Wielki Piątek arcybiskup Dublina zabronił także i tego. W niektórych kościołach księża wychodzili naprzeciw ludziom, którzy po obejrzeniu Mszy online chcieli przyjąć Komunię Świętą. Gdzieniegdzie istniała taka możliwość, jednak i to zostało zabronione. 

„Zakazane święto” - o obchodach święta 3 maja w okresie PRL-u pisze Barbara Michałowska. 

Do obchodów na większą skalę wrócono pod koniec lat siedemdziesiątych. Organizowali je przedstawiciele opozycji. W 1980 roku w Gdańsku odbyły się zorganizowane przez Ruch Młodej Polski i Wolne Związki Zawodowe nielegalne obchody święta. Odprawiono mszę, a potem zebrano się przy pomniku Jana III Sobieskiego. Za udział w uroczystościach na trzy miesiące pozbawienia wolności skazano wówczas Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Po uroczystości kilka osób pobito. 
Po powstaniu Solidarności na krótko przywrócono Święto 3 Maja. Legalnie odbyły się w 1981 roku obchody 190. rocznicy uchwalenia konstytucji. Ale już rok później, kiedy obowiązywał stan wojenny, uroczystości trzeciomajowe skończyły się starciami z przedstawicielami władzy. 

„3 maja Warszawa i wiele miast polskich stały się widownią wrogich wystąpień i rozruchów. (…) Około godziny 16 na placu i u wylotu Krakowskiego Przedmieścia przed kościołem św. Anny zebrał się tłum liczący ok. 8 tys. osób. Przeważała młodzież w wieku szkolnym. Tłum był agresywny. Władze wprowadziły do akcji siły porządkowe. Zastosowano armatki wodne i środki chemiczne. (...) Pomimo podjętych przez milicję działań zajścia uliczne rozprzestrzeniały się. Wzrastał również ich agresywny charakter. Ekscesy trwały do późnego wieczora. Dopiero około północy w mieście zapanował spokój” – grzmiano w Polskiej Kronice Filmowej.
W starciach na ulicach Warszawy brało udział ok. 20 tys. osób. Wiele z nich zostało rannych. 56-letni Mieczysław Radomski zasłabł na ulicy i zmarł w drodze do szpitala. 

O tym, że bitcoin wchodzi do mainstreamu przeczytamy w artykule Aleksandra Żywczyka. 

To mały krok kryptowalut, ale wielki przełom w gospodarce. Kryptowaluty – w tym najbardziej sławne bitcoin, ethereum i dogecoin – rozpoczęły triumfalny marsz w stronę oficjalnego rynku finansowego.

14 kwietnia Coinbase, największa giełda kryptowalut, zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie Nasdaq. To jeden z najbardziej udanych debiutów ostatnich lat. Tylko pierwszego dnia Coinbase osiągnęła wartość rynkową na poziomie 100 miliardów dolarów. 
Kryptowaluty od dawna spędzają sen z powiek szefów banków centralnych i ministerstw finansów niemal wszystkich państw świata. Kłopot z kryptowalutami mają również policje i służby specjalne, chociaż te ostatnie nauczyły się z powodzeniem korzystać z tego narzędzia m.in. do płacenia za usługi zlecone swoim... szpiegom.

A co jeszcze w numerze? 

  • "ZP to teraz klasyczna koalicja wyborcza" z politologiem dr Andrzejem Anuszem rozmawia Jakub Pacan 
  • "Wyższe emerytury dla represjonowanych" - Barbara Michałowska o nowelizaci ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej 
  • "Smok na podium" - Aleksander Żywczyk o chińskiej gospodarce 
  • "Ever Given" jak :atający Holender - Aleksander Żywczyk o zamieszaniu wokół japońskiego kontenerowca 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Narodowy bolszewizm" 
  • "Mam w sobie dużo pokory" Bartosz Boruciak rozmawia z Kaśką Sochacką 
  • SPORT: "Jedyny nasz finał - Górnik Zabrze 1970" Łukasza Bobruka i "Senna na piedestale" Barbary Michałowskiej 


 

POLECANE
Jest raport RPO ws. ks. Michała Olszewskiego z ostatniej chwili
Jest raport RPO ws. ks. Michała Olszewskiego

Przeprowadzone czynności nie dały podstaw do uznania, że ks. Michał O. był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w konstytucji i na gruncie prawa międzynarodowego; wykazały natomiast, że doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności - poinformowano w komunikacie RPO.

List otwarty Romanowskiego do Bodnara. Polityk chce wrócić do kraju polityka
List otwarty Romanowskiego do Bodnara. Polityk chce wrócić do kraju

Poseł Marcin Romanowski opublikował list otwarty do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który dotyczy m.in. deklaracji o przeprowadzenie sprawiedliwego procesu. Polityk zadeklarował się, że wróci do kraju w ciągu sześciu godzin, jeśli minister spełni kilka warunków.

Andrzej Duda: Poglądy Karola Nawrockiego są najbliższe moim z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Poglądy Karola Nawrockiego są najbliższe moim

Prezydent Andrzej Duda przyznał w poniedziałek w RMF24, że wśród kandydatów na prezydenta, poglądy popieranego przez PiS Karola Nawrockiego są mu najbliższe. Zastrzegł, że nie będzie prowadził kampanii wyborczej za prezesa IPN.

Burza w sieci. Dziennikarze i politycy KO przyłapani na wspólnym imprezowaniu [WIDEO] z ostatniej chwili
Burza w sieci. Dziennikarze i politycy KO przyłapani na wspólnym imprezowaniu [WIDEO]

Jak donosi Telewizja Republika, w niedzielę wieczorem w jednej z warszawskich restauracji wspólnie imprezowali redaktorzy nielegalnie przejętej TVP z politykami Koalicji Obywatelskiej.

Propozycja Hołowni ws. wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zabiera głos z ostatniej chwili
Propozycja Hołowni ws. wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zabiera głos

– Jestem otwarty na dyskusję na temat różnych idei legislacyjnych, także jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy – podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, pytany o propozycję marszałka Sejmu Szymona Hołowni dotyczącą stwierdzenia przez Sąd Najwyższy ważności wyboru prezydenta.

Przeciągają się negocjacje ws. czołgów K2 dla Polski z ostatniej chwili
Przeciągają się negocjacje ws. czołgów K2 dla Polski

– Realny termin podpisania drugiej umowy z PGZ, dotyczącej m.in. produkcji K2PL, czyli spolonizowanej wersji koreańskich czołgów K2, to styczeń – twierdzi Junmo Seo, prezes Hyundai Rotem Europe i wiceprezes Hyundai Rotem Company. Ujawnia, które elementy technologii Koreańczycy są gotowi przekazać Polsce – czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Kosiniak-Kamysz: Bez konstytucyjnego resetu nic nie naprawimy z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz: "Bez konstytucyjnego resetu nic nie naprawimy"

– Bez resetu konstytucyjnego, bez nowego rozdziału o Trybunale Konstytucyjnym uporządkowanie wymiaru sprawiedliwości będzie po prostu niemożliwe – ocenił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" wicepremier, szef MON, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena z ostatniej chwili
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena

W niedzielę wyszło na jaw, że korespondent Telewizji Publicznej w Stanach Zjednoczonych Marcin Antosiewicz został wyprowadzony przez amerykańskie służby z konwencji wyborczej Joe Bidena kilka miesięcy temu. Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany.

Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy z ostatniej chwili
Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy

W rozmowie z "Financial Times" katarski minister energii Saad Sherida al-Kaabi zagroził, że Katar zaprzestanie eksportu gazu do Unii Europejskiej, jeśli kraje bloku nałożą kary zgodnie z niedawno przyjętymi przepisami dotyczącymi zwalczania pracy przymusowej i działania na rzecz środowiska.

Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska

Wprawdzie ustawa budżetowa nie jest ostatecznie uchwalona, bowiem jest jeszcze w Senacie, ale jest już jasne, że większość koalicyjna nie chce jej tak poprawić, aby była zgodna z Konstytucją RP.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS" Piotr Duda: Ostrzegam Panie Premierze

– Za każdym razem, gdy pan premier Mateusz Morawiecki wyjeżdżał na szczyt UE związany z polityką klimatyczną i tzw. Zielonym Ładem, drżałem. I miałem rację... – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. W rozmowie numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność” pojawiają się również tematy sprawiedliwej transformacji energetycznej, w tym kłopotów w Tauronie, napiętej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i kryzysu wywołanego przez koronawirus.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z przewodniczącym Piotrem Dudą? 

Początek drugiej kadencji okazał się falstartem. Politycy przy stole negocjacji koalicyjnych sprzedali pracę liberałowi – a dla nas to najważniejszy resort w kwestii prowadzenia dialogu – premierowi Jarosławowi Gowinowi, który przypomnę głosował np. za podniesieniem wieku emerytalnego. Dla nas przeniesienie pracy do resortu rozwoju i technologii to de facto oddanie jej w ręce biznesu. To niezrozumiałe i mamy dzisiaj tego negatywne efekty.
Dam przykład. Niedawno do Komisji Europejskiej trafiła rządowa opinia na temat dyrektywy o rokowaniach zbiorowych i europejskiej płacy minimalnej. Ta opinia nie została skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego i z reprezentatywnymi związkami zawodowymi. Podpisała się pod nią pani wiceminister Iwona Michałek, która negatywnie opiniuje dyrektywę będącą faktycznym „dzieckiem” Solidarności. Przypomnę tylko, że w imieniu Solidarności podczas szkoły letniej Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Kopenhadze w 2012 r. przedstawiłem projekt europejskiej płacy minimalnej. Przez te lata udało nam się przekonać kolegów i koleżanki z niemieckiego DGB, że nie tylko układy zbiorowe płacy, ale też płaca minimalna jest bardzo ważna. W końcu Niemcy wprowadzili na obszarze całego kraju swoją minimalną stawkę godzinową. Do głosowania naszego projektu w EKZZ przekonaliśmy nie tylko kraje Europy Środkowo-Wschodniej, ale też Hiszpanię, Portugalię, Francję i Niemcy. To był nasz sukces poprzedzony wielką batalią, chociaż mieliśmy przeciwko sobie Skandynawów.  

Okazuje się jednak, że pani Michałek w poufnym dokumencie ręka w rękę z ministrami spraw zagranicznych i ministrami odpowiadającymi za pracę w Norwegii, Szwecji i Danii chcą blokować tę dyrektywę. Nie tylko w sprawie europejskiej płacy minimalnej, gdzie jest jasno napisane, że ona nie ma być równa we wszystkich krajach UE, ale ma być na odpowiednim poziomie w danym kraju. Tam znajduje się też postulat, który od wielu lat wpisujemy w naszą uchwałę programową – układy zbiorowe pracy i rokowania zbiorowe. Polska jest w Europie na przedostatnim miejscu za Łotwą, jeśli chodzi o objęcie pracowników rokowaniami zbiorowymi. Tutaj Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, pani Michałek i pan Gowin (bo bez jego zgody się to nie działo), poszło w tym negatywnym kierunku. To szkodliwe, szczególnie że rząd powinien być tą dyrektywą zainteresowany, bo Polska już dzisiaj spełnia standard minimalnego wynagrodzenia na poziomie przyszłej dyrektywy, ponieważ osiągamy płacę minimalną na poziomie 50 proc. średniego wynagrodzenia. Ponadto ta dyrektywa jest bardzo korzystna dla Polski, bo jeśli państwa bez płacy minimalnej ją wprowadzą, to obniży to ich konkurencyjność względem nas.  
Tak możemy godzinami wyliczać złe działania, które w ostatnim czasie wyszły z rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak podkreślam – grzechem pierworodnym było oddanie pracy do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Dla nas to sytuacja nieodpuszczalna.  

„Wyborcę kochać trzeba i szanować”, o znużeniu wojenką w Zjednoczonej Prawicy pisze Jakub Pacan. 

Politycy Zjednoczonej Prawicy, tocząc między sobą ambicjonalne wojenki i walcząc na medialne złośliwości, zapominają chyba, że temu wszystkiemu przyglądają się ich wyborcy. A co jeśli ewentualny rozpad koalicji odbiorą jako brak szacunku wobec ich zaufania i wrażliwości? Absencja wyborcza to najgorsze, co może prawicę spotkać.

Wojny w Zjednoczonej Prawicy osłabiają tę koalicję nie tylko na zewnątrz, względem opozycji, osłabiają ją także wewnątrz, w oczach własnych wyborców, a to szczególnie niebezpieczne właśnie dla Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ ze wszystkich partiach politycznych w Polsce PiS ma największy procent twardego elektoratu. W każdych wyborach właśnie z tym elektoratem PiS najwięcej się komunikuje. Wiąże się to także z małymi możliwościami koalicyjnymi tego ugrupowania i kordonem sanitarnym zbudowanym wokół niego przez ugrupowania opozycyjne. Kluczowe w każdych wyborach jest dla Jarosława Kaczyńskiego mobilizowanie oddanych wyborców, a nawet nadreprezentacja tych segmentów, które niwelują luki np. elektoratu z młodego pokolenia.

Czy kryzys odnowi oblicze Kościoła? Odpowiedzi usiłuje udzielić Agnieszka Żurek 

W Irlandii pojawiały się inicjatywy młodych chrześcijan, którzy nagrywali filmiki z prośbami do rządu: „Please let us go to Mass”. – Nikt na to nie zareagował i nie zostało uczynione nic w kierunku wyjścia naprzeciw osobom wierzącym i potraktowania ich podmiotowo. Co gorsza, nawet duża część kleru, z arcybiskupem Dublina na czele, popiera stanowisko rządu. W mojej lokalnej parafii w każdy piątek jest wystawienie Przenajświętszego Sakramentu. W niektórych kościołach odbywa się to codziennie, aby dać wiernym możliwość indywidualnej adoracji Pana Jezusa. W Wielki Piątek arcybiskup Dublina zabronił także i tego. W niektórych kościołach księża wychodzili naprzeciw ludziom, którzy po obejrzeniu Mszy online chcieli przyjąć Komunię Świętą. Gdzieniegdzie istniała taka możliwość, jednak i to zostało zabronione. 

„Zakazane święto” - o obchodach święta 3 maja w okresie PRL-u pisze Barbara Michałowska. 

Do obchodów na większą skalę wrócono pod koniec lat siedemdziesiątych. Organizowali je przedstawiciele opozycji. W 1980 roku w Gdańsku odbyły się zorganizowane przez Ruch Młodej Polski i Wolne Związki Zawodowe nielegalne obchody święta. Odprawiono mszę, a potem zebrano się przy pomniku Jana III Sobieskiego. Za udział w uroczystościach na trzy miesiące pozbawienia wolności skazano wówczas Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Po uroczystości kilka osób pobito. 
Po powstaniu Solidarności na krótko przywrócono Święto 3 Maja. Legalnie odbyły się w 1981 roku obchody 190. rocznicy uchwalenia konstytucji. Ale już rok później, kiedy obowiązywał stan wojenny, uroczystości trzeciomajowe skończyły się starciami z przedstawicielami władzy. 

„3 maja Warszawa i wiele miast polskich stały się widownią wrogich wystąpień i rozruchów. (…) Około godziny 16 na placu i u wylotu Krakowskiego Przedmieścia przed kościołem św. Anny zebrał się tłum liczący ok. 8 tys. osób. Przeważała młodzież w wieku szkolnym. Tłum był agresywny. Władze wprowadziły do akcji siły porządkowe. Zastosowano armatki wodne i środki chemiczne. (...) Pomimo podjętych przez milicję działań zajścia uliczne rozprzestrzeniały się. Wzrastał również ich agresywny charakter. Ekscesy trwały do późnego wieczora. Dopiero około północy w mieście zapanował spokój” – grzmiano w Polskiej Kronice Filmowej.
W starciach na ulicach Warszawy brało udział ok. 20 tys. osób. Wiele z nich zostało rannych. 56-letni Mieczysław Radomski zasłabł na ulicy i zmarł w drodze do szpitala. 

O tym, że bitcoin wchodzi do mainstreamu przeczytamy w artykule Aleksandra Żywczyka. 

To mały krok kryptowalut, ale wielki przełom w gospodarce. Kryptowaluty – w tym najbardziej sławne bitcoin, ethereum i dogecoin – rozpoczęły triumfalny marsz w stronę oficjalnego rynku finansowego.

14 kwietnia Coinbase, największa giełda kryptowalut, zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie Nasdaq. To jeden z najbardziej udanych debiutów ostatnich lat. Tylko pierwszego dnia Coinbase osiągnęła wartość rynkową na poziomie 100 miliardów dolarów. 
Kryptowaluty od dawna spędzają sen z powiek szefów banków centralnych i ministerstw finansów niemal wszystkich państw świata. Kłopot z kryptowalutami mają również policje i służby specjalne, chociaż te ostatnie nauczyły się z powodzeniem korzystać z tego narzędzia m.in. do płacenia za usługi zlecone swoim... szpiegom.

A co jeszcze w numerze? 

  • "ZP to teraz klasyczna koalicja wyborcza" z politologiem dr Andrzejem Anuszem rozmawia Jakub Pacan 
  • "Wyższe emerytury dla represjonowanych" - Barbara Michałowska o nowelizaci ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej 
  • "Smok na podium" - Aleksander Żywczyk o chińskiej gospodarce 
  • "Ever Given" jak :atający Holender - Aleksander Żywczyk o zamieszaniu wokół japońskiego kontenerowca 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Narodowy bolszewizm" 
  • "Mam w sobie dużo pokory" Bartosz Boruciak rozmawia z Kaśką Sochacką 
  • SPORT: "Jedyny nasz finał - Górnik Zabrze 1970" Łukasza Bobruka i "Senna na piedestale" Barbary Michałowskiej 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe