[video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz: "Stukamy do wszystkich drzwi urzędów w Warszawie, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi"

Polscy biskupi rozmawiali w czwartek z papieżem Franciszkiem i w instytucjach Watykanu o sytuacji Kościoła po pandemii, trosce o osoby skrzywdzone, czyli o ofiarach pedofilii, o ochronie dzieci i młodzieży oraz o problemie migracji i sekularyzacji społeczeństw.
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem [video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz:
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem / EPA/PAOLO TODARO/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Audiencja u papieża dla trzeciej grupy biskupów składających wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, trwała dwie godziny i według ich relacji dotyczyła bardzo wielu kwestii.

Główne tematy poruszone podczas dwugodzinnej rozmowy z Franciszkiem wymienili na briefingu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Odnosząc się do problemu nadużyć seksualnych, abp Polak powiedział: "Podkreślaliśmy, że sprawa jest tak poważna, że wymaga naszego pełnego zaangażowania".

Prymas dodał, że podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary biskupi podziękowali za otrzymaną od niej pomoc w kwestii podejścia w takich przypadkach, w tym szkolenia online. Jego zdaniem ważne jest, by biskupi mieli wokół siebie osoby kompetentne, które będą im pomagać.

Zaznaczył, że osoby skrzywdzone bardzo oczekują, by wszelkie komunikaty w tych sprawach były precyzyjne i jednoznaczne, także ze strony Stolicy Apostolskiej.

"Wiemy, jak osoby dotknięte tym poważnym przestępstwem są wrażliwe na poczucie sprawiedliwości i na to, by właściwie komunikować tę rzeczywistość" - dodał. "Tego też się jako Kościół w Polsce uczymy" - zapewnił abp Polak.

Jak poinformował, papież mówił o potrzebie "bliskości wobec świata ludzi młodych".

Ujawnił, że kiedy zbliżała się trzecia godzina spotkania, biskupi zapytali, ile mają jeszcze czasu. "Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział: +do wieczności, do wieczności+" - relacjonował.

Prymas Polak podkreślił: "Nie przyszliśmy i nie zostaliśmy zaproszeni po to, byśmy kreślili obraz idealny Kościoła, ale żebyśmy szukali rozwiązań w głębokim dialogu".

Kardynał Nycz, dla którego jest to już szósta wizyta ad limina w ciągu 34 lat i - jak dodał - "na pewno ostatnia", zwrócił uwagę na dużą jego zdaniem orientację przedstawicieli Watykanu w sytuacji Kościoła w Polsce i w ogóle w kraju.

Zapytany, co papież powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią, odparł, że głos Franciszka na temat migracji "jest znany, zwłaszcza znany także w Polsce". "Ja go nazwałem w czasie spotkania w Kongregacji Integralnego Rozwoju Człowieka ostatnim głosem wołającego na puszczy" - powiedział.

"Wiemy, co papież mówi, ale jest pytanie, jakie jest przełożenie tego głosu w chrześcijanach" - dodał.

Jak wskazał, trzeba uświadomić sobie, że granica wschodnia Polski jest też granicą Unii Europejskiej i że "rozgrywa się tam bieżąca wielka polityka".

"Każdy rozumie potrzebę bezpieczeństwa granicy i jej szczelności, zwłaszcza, że jest granicą Unii, ale równocześnie problem główny polega na tym, żeby nie zamykać drogi do tego, żeby między wymiarem granicznym i politycznym możliwa była też pomoc humanitarna i charytatywna" - oświadczył kardynał Nycz, relacjonując rozmowy z Watykanie. Przypomniał, że taki jest też głos polskich biskupów.

Mówił, że zadaniem polityków jest to, by to w praktyce osiągnąć, żeby lekarz czy przedstawiciel Caritas w sytuacji stanu wyjątkowego miał dostęp do potrzebujących.

Kardynał Nycz relacjonował, że tematem rozmowy z papieżem był też problem sekularyzacji w Polsce.

"Ojciec Święty potwierdził, że jest to problem światowy" - dodał metropolita Warszawy. Jego zdaniem należy "szukać nowego kształtu obecności religii w szkole".

Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo podkreślił, że w Polsce Kościół jest "dość mocno reprezentowany". Zwrócił uwagę na radiowe i telewizyjne transmisje mszy, zauważając, że "podczas pandemii znów poczuliśmy się zjednoczeni" za sprawą przekazów w mediach.

Abp Depo mówił też o "zagrożeniach" ze strony medialnej. Niebezpieczeństwa - ocenił - pojawiają się i wtedy, "kiedy słyszymy wypowiedzi osób duchownych, które potem bulwersują ludzi, i pytań związanych z odpowiedzialnością za słowo jest bardzo wiele". Przypomniał, że jest dokument episkopatu "regulujący normy wypowiadania się osób duchownych i konsekrowanych w mediach".

Obecny na briefingu biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak mówił, że Franciszek położył nacisk na duchowość Kościoła wschodniego, co jest jego osobistym doświadczeniem, bo jako nastolatek w Argentynie służył do mszy w tym obrządku.

Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski, mówił o pomocy duszpasterskiej dla Ukraińców pracujących w Polsce. Ujawnił, że duchowni tego obrządku od sześciu lat zabiegają o utworzenie świątyni dla Ukraińców w rejonie Warszawy, gdzie mieszka ich około 200 tysięcy.

"Stukamy do wszystkich drzwi, urzędów w Warszawie, prosząc o działeczkę niewielką na budowę świątyni, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi" - powiedział abp Popowicz.

 


 

POLECANE
Ingerencja w wybory. Sztab Trzaskowskiego odcina się od filmów wspierających kandydata KO z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Sztab Trzaskowskiego odcina się od filmów wspierających kandydata KO

Anonimowe profile na Facebooku „Wiesz Jak Nie Jest” i „Stół Dorosłych” wydały od 10 kwietnia ok. 420 tys. zł na reklamy wspierające Rafała Trzaskowskiego i krytykujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Sztab kandydata KO odciął się od tych kampanii.

Wałęsa ma przeprosić Cenckiewicza z ostatniej chwili
Wałęsa ma przeprosić Cenckiewicza

Prof. Sławomir Cenckiewicz wygrał prawomocny proces z Lechem Wałęsą. Wałęsa ma zakaz twierdzenia o fałszerstwie dokumentów TW "Bolek", a także musi opublikować własnoręcznie podpisane przeprosiny na Facebooku i X.

Powołanie Barbary Engelking na stanowisko przewodniczącej Rady Muzeum Auschwitz. Jest protest: Apelujemy o zmianę tylko u nas
Powołanie Barbary Engelking na stanowisko przewodniczącej Rady Muzeum Auschwitz. Jest protest: "Apelujemy o zmianę"

Minister kultury w rządzie Donalda Tuska Hanna Wróblewska powołała Barbarę Engelking na przewodniczącą Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Występująca w roli historyka usiłującego rewidować historię Holocaustu Barbara Engelking znana jest ze skandalicznych wypowiedzi i publikacji.

Zaskakujący sondaż nt. bezpieczeństwa. Komu najbardziej ufają Polacy, a na kogo stawiają Bułgarzy i Słowacy? Wiadomości
Zaskakujący sondaż nt. bezpieczeństwa. Komu najbardziej ufają Polacy, a na kogo stawiają Bułgarzy i Słowacy?

Mieszkańców krajów wschodniej flanki NATO zapytano o gotowość do obrony ojczyzny oraz poproszono o wskazanie strategicznego partnera w sprawach bezpieczeństwo i obronności. Według sondażu przeprowadzonego przez słowacki think-tank GLOBSEC nacją najbardziej chętną do obrony swojego kraju są Polacy, stawiający na sojusz z USA. Jak wypadli w tym badaniu nasi natowscy sojusznicy ze wschodniej flanki ?

Trump przybędzie na rozmowy Rosji z Ukrainą. Stawia jednak warunek z ostatniej chwili
Trump przybędzie na rozmowy Rosji z Ukrainą. Stawia jednak warunek

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek w Katarze, że może udać się w piątek na rozmowy między Ukrainą a Rosją w Turcji. Stawia jednak warunek: musi dojść do postępu w tych negocjacjach. W czwartek w Stambule mają się rozpocząć rokowania między oboma państwami.

Ingerencja w wybory. Kto stoi za ukrytą promocją Rafała Trzaskowskiego na Facebooku? z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Kto stoi za ukrytą promocją Rafała Trzaskowskiego na Facebooku?

Kto stoi za publikowanymi w internecie reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i atakującymi Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena? Według Wirtualnej Polski może być to "pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja". W środę publicysta Wojciech Mucha rozpoznał i opisał osoby będące "aktorami" udającymi przechodniów, a w czwartek sprawę opisała Wirtualna Polska.

Ważny komunikat dla mieszkańców Kielc. Remont jednej z głównej arterii miasta z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Kielc. Remont jednej z głównej arterii miasta

Jeszcze w czerwcu może się rozpocząć modernizacja fragmentu jednej z najważniejszych kieleckich arterii drogowych. Chodzi o odcinek ul. Warszawskiej: od ul. Turystycznej do rejonu skrzyżowania z ul. Jesionową – donosi Radio Kielce. 

Tragedia na trasie S2. Zginęło pięć osób z ostatniej chwili
Tragedia na trasie S2. Zginęło pięć osób

Aż pięć osób zginęło, a trzy zostały ranne w wypadku, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek na Mazowszu, na trasie S2. Pełny pasażerów bus uderzył w stojącą na poboczu ciężarówkę.

Jest nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż prezydencki

Wybory prezydenckie już za trzy dni. IBRiS opublikował nowy sondaż. Zgodnie z tymi notowaniami pierwsza trójka pozostaje bez zmian. Prowadzi kandydat KO Rafał Trzaskowski przed Karolem Nawrockim, kandydatem obywatelskim, popieranym przez PiS. Ze sporą stratą za nimi znalazł się Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji.

Jest wiadomość ws. zaginionej 11-letniej Patrycji. Child alert odwołany Wiadomości
Jest wiadomość ws. zaginionej 11-letniej Patrycji. Child alert odwołany

11-letnia Patrycja została odnaleziona – poinformowała policja w czwartek rano. Odwołano uruchomiony w środę child alert.

REKLAMA

[video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz: "Stukamy do wszystkich drzwi urzędów w Warszawie, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi"

Polscy biskupi rozmawiali w czwartek z papieżem Franciszkiem i w instytucjach Watykanu o sytuacji Kościoła po pandemii, trosce o osoby skrzywdzone, czyli o ofiarach pedofilii, o ochronie dzieci i młodzieży oraz o problemie migracji i sekularyzacji społeczeństw.
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem [video] Biskupi po spotkaniu z Papieżem. Abp Popowicz:
Trzecia tura polskich biskupów - spotkanie z Franciszkiem / EPA/PAOLO TODARO/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Audiencja u papieża dla trzeciej grupy biskupów składających wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, trwała dwie godziny i według ich relacji dotyczyła bardzo wielu kwestii.

Główne tematy poruszone podczas dwugodzinnej rozmowy z Franciszkiem wymienili na briefingu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Odnosząc się do problemu nadużyć seksualnych, abp Polak powiedział: "Podkreślaliśmy, że sprawa jest tak poważna, że wymaga naszego pełnego zaangażowania".

Prymas dodał, że podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary biskupi podziękowali za otrzymaną od niej pomoc w kwestii podejścia w takich przypadkach, w tym szkolenia online. Jego zdaniem ważne jest, by biskupi mieli wokół siebie osoby kompetentne, które będą im pomagać.

Zaznaczył, że osoby skrzywdzone bardzo oczekują, by wszelkie komunikaty w tych sprawach były precyzyjne i jednoznaczne, także ze strony Stolicy Apostolskiej.

"Wiemy, jak osoby dotknięte tym poważnym przestępstwem są wrażliwe na poczucie sprawiedliwości i na to, by właściwie komunikować tę rzeczywistość" - dodał. "Tego też się jako Kościół w Polsce uczymy" - zapewnił abp Polak.

Jak poinformował, papież mówił o potrzebie "bliskości wobec świata ludzi młodych".

Ujawnił, że kiedy zbliżała się trzecia godzina spotkania, biskupi zapytali, ile mają jeszcze czasu. "Ojciec Święty uśmiechnął się i powiedział: +do wieczności, do wieczności+" - relacjonował.

Prymas Polak podkreślił: "Nie przyszliśmy i nie zostaliśmy zaproszeni po to, byśmy kreślili obraz idealny Kościoła, ale żebyśmy szukali rozwiązań w głębokim dialogu".

Kardynał Nycz, dla którego jest to już szósta wizyta ad limina w ciągu 34 lat i - jak dodał - "na pewno ostatnia", zwrócił uwagę na dużą jego zdaniem orientację przedstawicieli Watykanu w sytuacji Kościoła w Polsce i w ogóle w kraju.

Zapytany, co papież powiedział o sytuacji na granicy z Białorusią, odparł, że głos Franciszka na temat migracji "jest znany, zwłaszcza znany także w Polsce". "Ja go nazwałem w czasie spotkania w Kongregacji Integralnego Rozwoju Człowieka ostatnim głosem wołającego na puszczy" - powiedział.

"Wiemy, co papież mówi, ale jest pytanie, jakie jest przełożenie tego głosu w chrześcijanach" - dodał.

Jak wskazał, trzeba uświadomić sobie, że granica wschodnia Polski jest też granicą Unii Europejskiej i że "rozgrywa się tam bieżąca wielka polityka".

"Każdy rozumie potrzebę bezpieczeństwa granicy i jej szczelności, zwłaszcza, że jest granicą Unii, ale równocześnie problem główny polega na tym, żeby nie zamykać drogi do tego, żeby między wymiarem granicznym i politycznym możliwa była też pomoc humanitarna i charytatywna" - oświadczył kardynał Nycz, relacjonując rozmowy z Watykanie. Przypomniał, że taki jest też głos polskich biskupów.

Mówił, że zadaniem polityków jest to, by to w praktyce osiągnąć, żeby lekarz czy przedstawiciel Caritas w sytuacji stanu wyjątkowego miał dostęp do potrzebujących.

Kardynał Nycz relacjonował, że tematem rozmowy z papieżem był też problem sekularyzacji w Polsce.

"Ojciec Święty potwierdził, że jest to problem światowy" - dodał metropolita Warszawy. Jego zdaniem należy "szukać nowego kształtu obecności religii w szkole".

Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo podkreślił, że w Polsce Kościół jest "dość mocno reprezentowany". Zwrócił uwagę na radiowe i telewizyjne transmisje mszy, zauważając, że "podczas pandemii znów poczuliśmy się zjednoczeni" za sprawą przekazów w mediach.

Abp Depo mówił też o "zagrożeniach" ze strony medialnej. Niebezpieczeństwa - ocenił - pojawiają się i wtedy, "kiedy słyszymy wypowiedzi osób duchownych, które potem bulwersują ludzi, i pytań związanych z odpowiedzialnością za słowo jest bardzo wiele". Przypomniał, że jest dokument episkopatu "regulujący normy wypowiadania się osób duchownych i konsekrowanych w mediach".

Obecny na briefingu biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak mówił, że Franciszek położył nacisk na duchowość Kościoła wschodniego, co jest jego osobistym doświadczeniem, bo jako nastolatek w Argentynie służył do mszy w tym obrządku.

Arcybiskup Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski, mówił o pomocy duszpasterskiej dla Ukraińców pracujących w Polsce. Ujawnił, że duchowni tego obrządku od sześciu lat zabiegają o utworzenie świątyni dla Ukraińców w rejonie Warszawy, gdzie mieszka ich około 200 tysięcy.

"Stukamy do wszystkich drzwi, urzędów w Warszawie, prosząc o działeczkę niewielką na budowę świątyni, ale spotykamy się z brakiem odpowiedzi" - powiedział abp Popowicz.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe