Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu

Nadzieję na to, że prawo “nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą” wyraził dziś abp senior Wiktor Skworc. Zachęcił też by wierni, opierając się na Ewangelii brali odpowiedzialność za życie społeczne w Polsce. Były metropolita katowicki przewodniczył Barbórkowej Mszy św. w kościele pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach.
abp Wiktor Skworc Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu
abp Wiktor Skworc / YT print screen/Skelia TV

Na początku Mszy św. proboszcz parafii ks. Paweł Habrajski zachęcił do modlitwy za cały górniczy stan oraz za górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalniach.


W homilii abp Skworc przypomniał, że górnicy przeżywają swoje święto, dzień św. Barbary, zawsze w konkretnym czasie i kontekście społecznym. - Dzisiaj pragnieniem wszystkich jest pokój: na świecie, w ojczyźnie, w tym niezwyczajnym zakładzie pracy, którym jest kopalnia, w rodzinie i w sercu każdego - powiedział duchowny.

Przemysł górniczy


Abp Skworc odwołał się do podpisanej w maju 2012 roku „Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Jak stwierdził, przyjęte wtedy propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednocześnie zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa energetycznego Polsce oraz umożliwiają transformację regionów górniczych.

Katowicki arcybiskup senior ocenił, że górnicze gminy i ich mieszkańcy potrzebują specjalnego wsparcia, choćby z uwagi na długotrwałe skutki eksploatacji bogactw naturalnych Górnego Śląska: hałdy, zwałowiska, zapadliska, zrujnowaną zabudowę i infrastrukturę, co wymaga skoordynowanych działań samorządu i rządu oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wolne niedziele

Abp Skworc powiedział też, że zasada „pacta sunt servanda” (umów należy dotrzymywać)  odnosi się także do porozumień dotyczących wolnej od pracy niedzieli. Przypomniał, że w porozumieniach jastrzębskich podpisanych w 1980 roku na jednym z pierwszych miejsc zapisano w nich postulat: „Wprowadzenie wolnych sobót i niedziel”.  - Po latach zmagań doczekał się on spełnienia w postaci ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, z której korzystają przede wszystkim kobiety pracujące w handlu i ich rodziny - dodał hierarcha.

Mamy nadzieję, że uchwalone prawo regulujące handel w niedzielę nie zostanie zmienione i nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą, zaś wyjątki nie będą nadużywane - powiedział abp Skworc. -  Może nawet w obronie istniejących rozwiązań, wynikających z porozumień z roku 1981, murem staną związki zawodowe, a może także organizacje feministyczne, którym obrona praw kobiet bardzo leży na sercu - dodał hierarcha.

Świętowanie niedzieli


Abp Skworc zachęcił do świętowania niedzieli - w myśl Bożego przykazania „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”! -  Bądźmy solidarni z kobietami, którym odbierano to dobro, którym jest niedziela. Wspólnie szanujmy europejski kod kulturowy, a w nim niedzielę jako dzień Boga i człowieka, demokratyczną wartość dla wszystkich. Pamiętajmy też, że życie społeczne w ojczyźnie „Solidarności” powinno się mierzyć miarą solidarności - zaapelował katowicki arcybiskup senior.

Katastrofy górnicze

Abp Skworc nawiązał też do ubiegłorocznych katastrof górniczych w dwóch kopalniach: „Zofiówka” i „Pniówek” i przypomniał, że dopiero w sobotę, 19 listopada br. mógł obyć się w Mszanie, rodzinnej parafii, śp. Łukasza, pogrzeb ostatniego z tragicznie zmarłych sześciu. - Trudno nie wspomnieć i nie dziękować tym, którzy po miesiącach zmagań z żywiołami wydobyli go oraz pięciu pozostałych górników, ratowników z czeluści kopalni, aby można ich było złożyć w grobie - powiedział hierarcha.

Katowicki arcybiskup senior  wspomniał  o czterech górnikach, którzy zginęli w ostatniej katastrofie w kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Zachęcił, by pamiętać o ich rodzinach, żonach i dzieciach.  - Górnicze wdowy doczekały się szczególnego pomnika w tympanonie katowickiej katedry, gdzie w grupie składających hołd Chrystusowi Królowi, oprócz pełnej rodziny, jest przedstawiona także samotna wdowa trzymająca górnicze czako - zaznaczył abp Skworc.

"Uczestniczę w życiu Kościoła"

Hierarcha przypomniał, że tegoroczna Barbórka obchodzona jest w pierwszą niedzielę Adwentu. Jest ona początkiem nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Zaznaczył, że współczesny świat często odwraca się od Boga i chełpi się tym, że w życiu Kościoła nie uczestniczy. - Niezależnie od tych bolesnych deklaracji, warto pamiętać, że Kościół jest i pozostanie łodzią ratunkową, rzucającą koła ratunkowe i przyjmującą na pokład każdego ryzykanta i rozbitka - wskazał duchowny.

Hierarcha przypomniał, że chrześcijanin żyjący wiarą jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu, przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. - To jest wielkie zadanie: pójść odważnie do świata jako świadek Chrystusa. Bądźmy uczestnikami tego dzieła zaangażowanej odpowiedzialności, aby kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona nacechowana poszanowaniem człowieka, by była otwarta na Ewangelię - zachęcił abp Skworc.

asp, tk


 

POLECANE
Michał Rachoń wpłaci kaucję za aresztowane urzędniczki z ostatniej chwili
Michał Rachoń wpłaci kaucję za aresztowane urzędniczki

Dyrektor programowy Telewizji Republika Michał Rachoń wpłaci kaucję za obydwie urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości przebywające w areszcie – poinformował Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika.

Rząd się tym nie chwalił - tysiące Polaków zapłacą wyższy PIT z ostatniej chwili
Rząd się tym nie chwalił - tysiące Polaków zapłacą wyższy PIT

Rząd dyskretnie i bez rozgłosu zamroził próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł, co sprawi, że setki tysięcy Polaków co roku będą musiały płacić już nie 12, a 32 proc. PIT, oznacza to dla nich pensję niższą nawet o kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Jest decyzja sądu ws. księdza Olszewskiego i urzędniczek z ostatniej chwili
Jest decyzja sądu ws. księdza Olszewskiego i urzędniczek

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował w sprawie księdza Michała Olszewskiego i dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości i warunkowo uchylił areszt za poręczeniem majątkowym.

Niemcy nie wiedzieli dokąd odesłać imigranta, więc odesłali do Polski pilne
Niemcy nie wiedzieli dokąd odesłać imigranta, więc odesłali do Polski

Nie od dziś wiadomo, że niemiecka policja przewozi przez polsko-niemiecką granicę i pozostawia w naszym kraju nielegalnych imigrantów z naruszeniem zasad współpracy służb obu krajów i prawa regulującego kwestie przekazywania osób. Teraz mamy tego kolejny przykład.

Rozłam na lewicy. Jest oświadczenie partii Razem polityka
Rozłam na lewicy. Jest oświadczenie partii Razem

Dziś odeszło 27 osób; w ugrupowaniu pozostaje blisko 3 tys. członków, którzy wierzą, że program obiecany wyborcom jest ważniejszy niż stanowiska i osobiste kariery – napisano w oświadczeniu partii Razem. Jak dodano, partia nie chce, by jedynym krytycznym głosem wobec rządu był głos skrajnej prawicy.

Była gwiazda TVN pogrążona w żałobie. Ten wpis łamie serce z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN pogrążona w żałobie. Ten wpis łamie serce

Kazimiera Szczuka podzieliła się bolesną wiadomością o śmierci swojej ukochanej mamy. Janina Winawer-Szczuka zmarła 12 października. Pogrzeb odbędzie się 30 października w Warszawie.

Siekierski: bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem polskiej prezydencji w UE z ostatniej chwili
Siekierski: bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem polskiej prezydencji w UE

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w czwartek, że w ministerstwie odbywa się dwudniowe seminarium przygotowane przez Sekretariat Generalny Rady przed prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Nawet wody nie mogę spożywać. Fatalne wieści w sprawie znanego polskiego kucharza z ostatniej chwili
"Nawet wody nie mogę spożywać". Fatalne wieści w sprawie znanego polskiego kucharza

Media obiegły fatalne wieści w sprawie popularnego polskiego kucharza. Tomasz Jakubiak przyznał niedawno, że cierpi na nowotwór. Teraz podzielił się informacjami o swoim stanie zdrowia.

Niemcy mogą stracić, Polska może zyskać tylko u nas
Niemcy mogą stracić, Polska może zyskać

Teren pięciu niemieckich landów na wschodzie tego kraju jest regionem, który wcześniej, w ramach NRD, był terenem zajętym przez armię czerwoną i należącym do 1990 roku do Paktu Warszawskiego. Po przewrocie systemowym od maja do września 1990 roku Ministrowie spraw zagranicznych Republiki Federalnej, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Związku Radzieckiego, USA, Francji i Wielkiej Brytanii negocjowali kwestie przyszłego statusu terenu dotychczas zajętego przez wojska Paktu Warszawskiego.

Rozbawieni polscy europosłowie. Zalewska zabrała głos z ostatniej chwili
Rozbawieni polscy europosłowie. Zalewska zabrała głos

Na portalu X "Szkło kontaktowe" zamieściło nagranie z trójką rozbawionych polskich eurodeputowanych. Materiał wideo z Joanną Scheuring-Wielgus i Anną Zalewska, a także Robertem Biedroniem wywołało poruszenie.

REKLAMA

Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu

Nadzieję na to, że prawo “nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą” wyraził dziś abp senior Wiktor Skworc. Zachęcił też by wierni, opierając się na Ewangelii brali odpowiedzialność za życie społeczne w Polsce. Były metropolita katowicki przewodniczył Barbórkowej Mszy św. w kościele pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach.
abp Wiktor Skworc Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu
abp Wiktor Skworc / YT print screen/Skelia TV

Na początku Mszy św. proboszcz parafii ks. Paweł Habrajski zachęcił do modlitwy za cały górniczy stan oraz za górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalniach.


W homilii abp Skworc przypomniał, że górnicy przeżywają swoje święto, dzień św. Barbary, zawsze w konkretnym czasie i kontekście społecznym. - Dzisiaj pragnieniem wszystkich jest pokój: na świecie, w ojczyźnie, w tym niezwyczajnym zakładzie pracy, którym jest kopalnia, w rodzinie i w sercu każdego - powiedział duchowny.

Przemysł górniczy


Abp Skworc odwołał się do podpisanej w maju 2012 roku „Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Jak stwierdził, przyjęte wtedy propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednocześnie zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa energetycznego Polsce oraz umożliwiają transformację regionów górniczych.

Katowicki arcybiskup senior ocenił, że górnicze gminy i ich mieszkańcy potrzebują specjalnego wsparcia, choćby z uwagi na długotrwałe skutki eksploatacji bogactw naturalnych Górnego Śląska: hałdy, zwałowiska, zapadliska, zrujnowaną zabudowę i infrastrukturę, co wymaga skoordynowanych działań samorządu i rządu oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wolne niedziele

Abp Skworc powiedział też, że zasada „pacta sunt servanda” (umów należy dotrzymywać)  odnosi się także do porozumień dotyczących wolnej od pracy niedzieli. Przypomniał, że w porozumieniach jastrzębskich podpisanych w 1980 roku na jednym z pierwszych miejsc zapisano w nich postulat: „Wprowadzenie wolnych sobót i niedziel”.  - Po latach zmagań doczekał się on spełnienia w postaci ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, z której korzystają przede wszystkim kobiety pracujące w handlu i ich rodziny - dodał hierarcha.

Mamy nadzieję, że uchwalone prawo regulujące handel w niedzielę nie zostanie zmienione i nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą, zaś wyjątki nie będą nadużywane - powiedział abp Skworc. -  Może nawet w obronie istniejących rozwiązań, wynikających z porozumień z roku 1981, murem staną związki zawodowe, a może także organizacje feministyczne, którym obrona praw kobiet bardzo leży na sercu - dodał hierarcha.

Świętowanie niedzieli


Abp Skworc zachęcił do świętowania niedzieli - w myśl Bożego przykazania „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”! -  Bądźmy solidarni z kobietami, którym odbierano to dobro, którym jest niedziela. Wspólnie szanujmy europejski kod kulturowy, a w nim niedzielę jako dzień Boga i człowieka, demokratyczną wartość dla wszystkich. Pamiętajmy też, że życie społeczne w ojczyźnie „Solidarności” powinno się mierzyć miarą solidarności - zaapelował katowicki arcybiskup senior.

Katastrofy górnicze

Abp Skworc nawiązał też do ubiegłorocznych katastrof górniczych w dwóch kopalniach: „Zofiówka” i „Pniówek” i przypomniał, że dopiero w sobotę, 19 listopada br. mógł obyć się w Mszanie, rodzinnej parafii, śp. Łukasza, pogrzeb ostatniego z tragicznie zmarłych sześciu. - Trudno nie wspomnieć i nie dziękować tym, którzy po miesiącach zmagań z żywiołami wydobyli go oraz pięciu pozostałych górników, ratowników z czeluści kopalni, aby można ich było złożyć w grobie - powiedział hierarcha.

Katowicki arcybiskup senior  wspomniał  o czterech górnikach, którzy zginęli w ostatniej katastrofie w kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Zachęcił, by pamiętać o ich rodzinach, żonach i dzieciach.  - Górnicze wdowy doczekały się szczególnego pomnika w tympanonie katowickiej katedry, gdzie w grupie składających hołd Chrystusowi Królowi, oprócz pełnej rodziny, jest przedstawiona także samotna wdowa trzymająca górnicze czako - zaznaczył abp Skworc.

"Uczestniczę w życiu Kościoła"

Hierarcha przypomniał, że tegoroczna Barbórka obchodzona jest w pierwszą niedzielę Adwentu. Jest ona początkiem nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Zaznaczył, że współczesny świat często odwraca się od Boga i chełpi się tym, że w życiu Kościoła nie uczestniczy. - Niezależnie od tych bolesnych deklaracji, warto pamiętać, że Kościół jest i pozostanie łodzią ratunkową, rzucającą koła ratunkowe i przyjmującą na pokład każdego ryzykanta i rozbitka - wskazał duchowny.

Hierarcha przypomniał, że chrześcijanin żyjący wiarą jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu, przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. - To jest wielkie zadanie: pójść odważnie do świata jako świadek Chrystusa. Bądźmy uczestnikami tego dzieła zaangażowanej odpowiedzialności, aby kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona nacechowana poszanowaniem człowieka, by była otwarta na Ewangelię - zachęcił abp Skworc.

asp, tk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe