W gdańskiej bazylice św. Brygidy odsłonięto witraż ku czci Patrona Solidarności
W uroczystości uczestniczyli między innymi: przewodniczący gdańskiej Solidarności Krzysztof Dośla, szefowa oświatowej „S” w Regionie Gdańskim Bożena Brauer, przewodniczący KM NSZZ „S” w Remontowa Shipbuilding Krzysztof Żmuda, dyrektor gdańskiego oddziału IPN Marek Szymaniak, Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda, a także przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”, kombatanci i świadkowie wydarzeń z lat 80.
Wspomnienia i przesłanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przekazali podczas Mszy Świętej duchowni: ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Brygidy, oraz wygłaszający homilię o. Marek Kiedrowicz, kapelan Gdańskiej Chorągwi ZHP. W trakcie nabożeństwa modlono się także za poległego na granicy polsko-białoruskiej żołnierza 1. Warszawskiej Brygady Pancernej WP szeregowego Mateusza Sitka.
ZOBACZ TAKŻE: Dawni opozycjoniści spotkali się przy Dębie Wolności
ZOBACZ TAKŻE: Zatrzymaj Zielony Ład. Jeleniogórska „S” apeluje: Bądźmy mądrzy przed szkodą
Medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”
Po Mszy Świętej przewodniczący gdańskiej „S” Krzysztof Dośla wraz z Krzysztofem Żmudą wręczyli ks. Ludwikowi Kowalskiemu medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Jest on przyznawany przez Kapitułę i Ogólnopolski Komitet Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki w uznaniu wkładu w upamiętnianie bł. ks. Jerzego.
Szczególnym momentem było odsłonięcie i poświęcenie witraża przedstawiającego bł. księdza Jerzego, który powstał z inicjatywy Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”. Zarówno witraż, jak i wystawę pt. „Zło dobrem zwyciężaj. Ks. Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim”, przygotowaną przez IPN, można obejrzeć w gdańskiej bazylice św. Brygidy, bastionie Solidarności.
W tym dniu odbyła się także dyskusja na temat osoby ks. Jerzego i jego męczeńskiej śmierci na kanwie książki pt. „Zlecenie na Popiełuszkę” autorstwa Zbigniewa Branacha.
Wszystkie sobotnie wydarzenia zostały zorganizowane dzięki współpracy Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” i gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął arcybiskup, metropolita gdański Tadeusz Wojda SAC.