Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP

Rozpoczęty proces centralizacji państwa i sterowania życiem społecznym Polaków przez rząd Donalda Tuska, ukierunkowany jest na przeprowadzenie zasadniczych zmian, mających na celu zbudowanie masowego jednomyślnego społeczeństwa w doktrynie liberalno-lewicowej. „Koalicja 13 grudnia” ten cel chce osiągnąć przy wykorzystaniu środków masowego przekazu sprzyjających obecnej władzy i przy zaangażowaniu wielu podmiotów gotowych na realizację „utopijnego projektu demokratycznego państwa” według wizji Tuska.
 Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP
/ Donald Tusk / screen YT Donald Tusk oficjalny

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu.

Propaganda "Koalicji 13 grudnia"

Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

 

Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu. Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków. Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Eksperci jednogłośni: fotel prezydenta RP czeka wyłącznie na Nawrockiego – jest najbardziej wiarygodny spośród innych kandydatów

Eksperci ds. public relations i mowy ciała wskazują, że forma wielu przekazów medialnych i treści dotyczących dr. Nawrockiego nastawiona jest na „wywołanie u odbiorców stanów napięć emocjonalnych, dotyczących rzekomych afer, wywoływanie sensacji, czy też kreowanie sytuacji niekorzystnych z udziałem wspomnianego kandydata, których zadaniem jest tłumienie racjonalności myślenia wśród odbiorców”. Naukowcy zajmujący się problematyką mediów, podkreślają, że w tym konkretnym przypadku chodzi o skompromitowanie przeciwnika politycznego na fotel prezydenta RP, a także utrwalenie w pamięci odbiorców samych negatywnych treści na jego temat.

Tymczasem, w opinii wielu ekspertów i badaczy, z którymi miałem okazję wymienić opinie na temat obecnego kandydata na fotel prezydenta RP – Nawrocki wypada naprawdę bardzo dobrze. Badacze ds. public relations i mowy ciała przejrzeli kilka krótkich nagrań z udziałem dr. Nawrockiego, które krążą w sieci. Uwagę zwrócili przede wszystkim na barwę jego głosu, tempo oraz emfazę w niektórych sytuacjach. „Optymizm i pewność siebie, zrozumiała i wiarygodna komunikacja to jego atuty, widać, że jest szczery” – takie opinie słyszałem.

Inaczej wypadł Tusk w ocenie eksperckiej, cyt.: „niektóre gesty mogą świadczyć o ciągłym napięciu i zdenerwowaniu premiera, jednakże są praktycznie niezauważalne dla zwykłego obywatela. Widać, że ma bardzo dobrze wyszkolone gesty. Chociaż czasami można mieć wrażenie, że u blisko 70 latka następuje proces demencji starczej, bo co raz częściej premier ma problemy z pamięcią, „zawiesza się”. Eksperci zaproponowali zwrócić się również z pytaniem do sztucznej inteligencji. Odpowiedź przyszła natychmiast.

Co ma „do powiedzenia” Chat GPT na temat zachowań Donalda Tuska?

Chat GPT: „Donald Tusk, jak każdy polityk, operuje narracją dostosowaną do swojej agendy. Niektóre jego wypowiedzi mogą być uznane za manipulacyjne, a inne za typowe dla politycznego PR-u. Jeśli chodzi o konkretne przypadki mijania się z prawdą, to fact- checkingowe organizacje, takie jak Demagog czy Konkret24, wielokrotnie analizowały jego wypowiedzi. Czasem były one oceniane jako „manipulacja” lub „częściowa prawda”, ale rzadko jako „fałsz”. Przykłady kontrowersyjnych wypowiedzi Tuska Sprawa 800+ – Przed wyborami w 2023 roku sugerował, że PiS może nie zrealizować waloryzacji świadczenia 500+. Faktycznie, program został podniesiony do 800 zł zgodnie z zapowiedziami PiS. Kwestia wieku emerytalnego – Tusk w przeszłości twierdził, że nie podniesie wieku emerytalnego, ale ostatecznie rząd PO-PSL w 2012 roku to zrobił. Czy Tusk oszukuje? Nie można powiedzieć, że regularnie „oszukuje”, ale jak każdy polityk stosuje retoryczne zabiegi, by przedstawiać fakty w korzystnym dla siebie świetle. Jeśli chcesz konkretne przykłady z ostatnich miesięcy, mogę poszukać najnowszych analiz”.

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że GPT Chat ma wiele zastosowań. Potrafi tłumaczyć w różnych językach, generować teksty, prowadzić konwersacje na różne tematy i jak się okazuje „posiada” również wiedzę na temat zachowań polityków. Ciekawe, czy stanie się pomocnym narzędziem do kształtowania opinii społecznej kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta RP?


 

POLECANE
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

Umowa między UE a Ukrainą. Fatalna informacja dla Polski z ostatniej chwili
Umowa między UE a Ukrainą. "Fatalna informacja dla Polski"

Europosłowie PiS skrytykowali we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli nową umowę handlową między Unią Europejską a Ukrainą, której wynegocjowanie ogłosiła w poniedziałek Komisja Europejska. Wracamy do liberalizacji handlu. To jest fatalna informacja - powiedział eurodeputowany Waldemar Buda.

REKLAMA

Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP

Rozpoczęty proces centralizacji państwa i sterowania życiem społecznym Polaków przez rząd Donalda Tuska, ukierunkowany jest na przeprowadzenie zasadniczych zmian, mających na celu zbudowanie masowego jednomyślnego społeczeństwa w doktrynie liberalno-lewicowej. „Koalicja 13 grudnia” ten cel chce osiągnąć przy wykorzystaniu środków masowego przekazu sprzyjających obecnej władzy i przy zaangażowaniu wielu podmiotów gotowych na realizację „utopijnego projektu demokratycznego państwa” według wizji Tuska.
 Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP
/ Donald Tusk / screen YT Donald Tusk oficjalny

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu.

Propaganda "Koalicji 13 grudnia"

Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

 

Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu. Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków. Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Eksperci jednogłośni: fotel prezydenta RP czeka wyłącznie na Nawrockiego – jest najbardziej wiarygodny spośród innych kandydatów

Eksperci ds. public relations i mowy ciała wskazują, że forma wielu przekazów medialnych i treści dotyczących dr. Nawrockiego nastawiona jest na „wywołanie u odbiorców stanów napięć emocjonalnych, dotyczących rzekomych afer, wywoływanie sensacji, czy też kreowanie sytuacji niekorzystnych z udziałem wspomnianego kandydata, których zadaniem jest tłumienie racjonalności myślenia wśród odbiorców”. Naukowcy zajmujący się problematyką mediów, podkreślają, że w tym konkretnym przypadku chodzi o skompromitowanie przeciwnika politycznego na fotel prezydenta RP, a także utrwalenie w pamięci odbiorców samych negatywnych treści na jego temat.

Tymczasem, w opinii wielu ekspertów i badaczy, z którymi miałem okazję wymienić opinie na temat obecnego kandydata na fotel prezydenta RP – Nawrocki wypada naprawdę bardzo dobrze. Badacze ds. public relations i mowy ciała przejrzeli kilka krótkich nagrań z udziałem dr. Nawrockiego, które krążą w sieci. Uwagę zwrócili przede wszystkim na barwę jego głosu, tempo oraz emfazę w niektórych sytuacjach. „Optymizm i pewność siebie, zrozumiała i wiarygodna komunikacja to jego atuty, widać, że jest szczery” – takie opinie słyszałem.

Inaczej wypadł Tusk w ocenie eksperckiej, cyt.: „niektóre gesty mogą świadczyć o ciągłym napięciu i zdenerwowaniu premiera, jednakże są praktycznie niezauważalne dla zwykłego obywatela. Widać, że ma bardzo dobrze wyszkolone gesty. Chociaż czasami można mieć wrażenie, że u blisko 70 latka następuje proces demencji starczej, bo co raz częściej premier ma problemy z pamięcią, „zawiesza się”. Eksperci zaproponowali zwrócić się również z pytaniem do sztucznej inteligencji. Odpowiedź przyszła natychmiast.

Co ma „do powiedzenia” Chat GPT na temat zachowań Donalda Tuska?

Chat GPT: „Donald Tusk, jak każdy polityk, operuje narracją dostosowaną do swojej agendy. Niektóre jego wypowiedzi mogą być uznane za manipulacyjne, a inne za typowe dla politycznego PR-u. Jeśli chodzi o konkretne przypadki mijania się z prawdą, to fact- checkingowe organizacje, takie jak Demagog czy Konkret24, wielokrotnie analizowały jego wypowiedzi. Czasem były one oceniane jako „manipulacja” lub „częściowa prawda”, ale rzadko jako „fałsz”. Przykłady kontrowersyjnych wypowiedzi Tuska Sprawa 800+ – Przed wyborami w 2023 roku sugerował, że PiS może nie zrealizować waloryzacji świadczenia 500+. Faktycznie, program został podniesiony do 800 zł zgodnie z zapowiedziami PiS. Kwestia wieku emerytalnego – Tusk w przeszłości twierdził, że nie podniesie wieku emerytalnego, ale ostatecznie rząd PO-PSL w 2012 roku to zrobił. Czy Tusk oszukuje? Nie można powiedzieć, że regularnie „oszukuje”, ale jak każdy polityk stosuje retoryczne zabiegi, by przedstawiać fakty w korzystnym dla siebie świetle. Jeśli chcesz konkretne przykłady z ostatnich miesięcy, mogę poszukać najnowszych analiz”.

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że GPT Chat ma wiele zastosowań. Potrafi tłumaczyć w różnych językach, generować teksty, prowadzić konwersacje na różne tematy i jak się okazuje „posiada” również wiedzę na temat zachowań polityków. Ciekawe, czy stanie się pomocnym narzędziem do kształtowania opinii społecznej kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta RP?



 

Polecane
Emerytury
Stażowe