Szwajcarski dostawca energii pozywa Niemcy. Chodzi o przedwczesne zamknięcie elektrowni węglowej

Co musisz wiedzieć?
- AET domaga się 85 mln euro od Niemiec za wcześniejsze zamknięcie elektrowni węglowej.
- Sprawa trafiła do międzynarodowego trybunału ICSID.
- Pozew opiera się na Traktacie Karty Energetycznej.
Inwestycje długoterminowe kontra zmienna polityka klimatyczna
Elektrownia miała działać do 2053 roku, jednak w wyniku niemieckiej ustawy o wycofaniu z węgla, jej zamknięcie zaplanowano już na rok 2031. AET twierdzi, że nie otrzymała żadnej rekompensaty, dlatego pozwała Niemcy, powołując się na zapisy Traktatu Karty Energetycznej – wielostronnej umowie, która zezwala inwestorom na pozywanie państw przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym za ingerencję w ich inwestycje.
Inne szwajcarskie firmy energetyczne również odczuwają skutki wycofywania węgla z Niemiec. Berneńska elektrownia BKW posiada 33% udziałów w elektrowni węglowej Wilhelmshaven. Według rzecznika firmy cytowanego przez gazetę Tamedia, obecnie nie są planowane żadne działania prawne - ale taki krok byłby rozważany, gdyby elektrownia została przedwcześnie wyłączona z sieci
– podaje szwajcarski dziennik Neue Zürcher Zeitung.
- Nie żyje były reprezentant Polski
- Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa
- IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka
- Miliony baryłek ropy. Polska odkryła nowe złoże
- Komunikat dla mieszkańców Łodzi
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Czy decyzja będzie precedensem?
Postępowanie AET może stać się precedensem dla kolejnych pozwów przeciwko klimatycznej polityce państw. Organizacje ekologiczne z Niemiec ostrzegają, że takie pozwy mogą utrudniać transformację energetyczną i przenosić ryzyko biznesowe na podatników.
Z kolei ekonomiści wskazują, że trybunały arbitrażowe chronią długoterminowe inwestycje, które wymagają stabilności i przewidywalności polityki energetycznej.
Czy AET ma szansę na wygraną?
Choć europejskie firmy nie mogą pozywać krajów UE przed ICSID (zgodnie z orzeczeniem TSUE), AET jako spółka szwajcarska nie podlega temu ograniczeniu. Wcześniej podobny pozew złożył Vattenfall, który ostatecznie otrzymał od Niemiec ponad 1,4 miliarda euro odszkodowania za zamknięcie elektrowni jądrowych.
Szwajcarska 🇨🇭firma AET zainwestowała w bardzo nowoczesną elektrownię węglową oddaną w 2013 w Niemczech 🇩🇪. Mowa o elektorowni Trianel w Lünen. Miała działać do 2⃣0⃣5⃣3⃣ roku ale Niemcom się odwidziało i idzie do likwidacji. Chroni przed blackoutem jak w Hiszpanii.
— Informacje Giełdowe (@GPW_Trader2022) May 24, 2025
1⃣Elektrownia… pic.twitter.com/ma2WNy9TiB