[Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą przybyli do Wilna, gdzie przez trzy dni będą brali udział w uroczystościach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Wizytę prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z przedstawicielami polskiej mniejszości. W Wilnie przebywają również dziennikarze „Tygodnika Solidarność”, którzy rozmawiali z Jarosławem Narkiewiczem, nauczycielem, samorządowcem i działaczem mniejszości polskiej na Litwie, a od 2008 r. posłem na Sejm Republiki Litewskiej.
 [Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem
/ Robert Wąsik Tysol.pl

Tysol.pl: Litwa jest ostatnio miejscem ważnych, rządowych delegacji. W grudniu odbyła się wizyta organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych związana ze 150 rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego, dziś prezydent wraz z pierwszą damą przylecieli na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Czy to specjalny czas dla Polaków z Litwy?

Jarosław Narkiewicz: Tak i tak powinno być. Polska i Litwa były związane w historii państwowością. Jesteśmy związani też tym, że my Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie stanowimy niemały odsetek społeczeństwa Litwy, prawie 7 proc. mieszkańców. Myślę, że jesteśmy godną reprezentacją na wszystkich szczeblach władzy. Jesteśmy aktywni społecznie, mamy 30 różnych organizacji, oznacza to, że wzbogacamy Litwę kultywując swoją tradycję i wiarę naszych przodków. To jest niezmierną i wymowną łącznością z państwem polskim. Cieszy uaktywnienie tych wizyt, cieszy szczególnie dzisiejszy dzień, że pan prezydent Andrzej Duda przybył do nas, na obchody stulecia i rozpoczyna wizytę od spotkania z nami, Polakami. To dla nas znaczące. Jesteśmy wdzięczni państwu polskiemu i prezydentowi za tę opiekę i troskę, za to, że pan prezydent rozumie wartość tych kontaktów, dziękujemy za pomoc, ale i napawa nas otuchą to, że nie będziemy odsuwani na drugi plan w tych trudnych relacjach geopolitycznych. Stosunki międzypaństwowe powinny być jak najlepsze, ale nie naszym kosztem.

A w poprzednich latach czuli się państwo nieco pomijani?

Można tak powiedzieć, że opieka, kontakt ze strony polskiej był dobry, ale strona litewska chciała rozdzielić dwie rzeczy – nasze relacje, potrzeby, wymagania i słuszne postulaty w realizacji dotyczących naszego prawa, języka, kultury i dziedzictwa narodowego od ogólnopaństwowych wyzwań, które są dziś aktualne. Staramy się udowadniać naszym braciom Litwinom, że bez uszanowania praw obywateli, w tym mniejszości narodowych nie można budować demokratycznego państwa. Żywimy nadzieję, że to ważne dla państwa polskiego i świadczy o tym obecność pana prezydenta. Napawa to nas nadzieją i otuchą.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Wspomniał Pan o edukacji, o roli kształcenia młodzieży. Dzisiaj prezydent odznaczył działaczy polskich, wielu z nich to właśnie pedagodzy. Jak wygląda kwestia polskiego szkolnictwa na Litwie?

I dobrze i źle. Wygraliśmy walkę o przetrwanie, zachowaliśmy szkoły, zazdroszczą nam zresztą oświatowców, również pracujących z litewskimi szkołami. Mamy przeszło 10 proc. gimnazjów przy 3,5 proc. obecności udziału w szkołach z polskim językiem nauczania, to wymowny sukces. To sukces na przetrwanie i naszą obecność. Teraz, ale i od dawna, zwracamy uwagę na jakość, żeby szkoły były bardziej konkurencyjne i takie są. Obecnie wskaźnik wstępowania Polaków na uczelnie wyższe jest większy niż średnia krajowa, to przeszło 70 proc. Jednak to nie jest wystarczające. Mamy nadzieję, że państwo polskie będzie wspierać nas nie tylko materialnie, ale i merytorycznie. Ważne dla nas jest kształcenie kadry pedagogicznej.

W Polsce dużo mówi się o geopolitycznej koncepcji Trójmorza, którego ważnym elementem są państwa nadbałtyckie, w tym Litwa. Ostatnio sporo dzieje się w materii budowy drogi ekspresowej Via Baltica, która ma połączyć Warszawę z Litwą. Czy na Litwie w debacie publicznej też tyle czasu poświęca się tym zagadnieniom?

Projektom geopolitycznym i infrastrukturalnym, również Via Baltice, poświęca się dużo uwagi. Natomiast w relacjach Trójmorza czy Grupy Wyszehradzkiej i tej roli, do której dąży państwo polskie, po stronie litewskiej prowadzi się dyskusje. Przeważa kierunek niemiecki. Litwini chcą, żeby relacje z Polską nie były wbrew relacjom z Niemcami.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Czyli ochłodzenie między Polską a Niemcami było na Litwie dostrzegane?

Tak. W związku z tym Litwa nie chce zajmować strony, która wywołałaby zachwianie relacji z Niemcami kosztem polepszenia relacji z Polską.

A jak na Litwie ocenia się obecność wojsk NATO?

Pozytywnie, jako dążenie do gwarancji bezpieczeństwa. Równocześnie docenia się pozytywną rolę Polski w tym procesie. To buduje dobrą płaszczyznę między naszymi państwami i wielu chciałoby dążyć do poszerzenia tej obecności. Równocześnie chciałbym podkreślić, że współpraca w tematyce bezpieczeństwa, zbrojeń, wspólnej obrony nie może dziać się kosztem pogwałcania praw mniejszości narodowych.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

POLECANE
Łukaszenka: Szykujemy się do wojny Wiadomości
Łukaszenka: "Szykujemy się do wojny"

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z dziennikarkami podczas wizyty w gospodarstwie rolnym Ozierickij-Agro w obwodzie mińskim. Choć głównym celem wizyty były trwające żniwa, w rozmowie z mediami poruszył również temat napiętych stosunków między Białorusią a krajami Europy Zachodniej.

Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb Wiadomości
Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow omal nie utonął podczas kąpieli w morzu w Bodrum, popularnym kurorcie turystycznym w zachodniej Turcji – poinformowały w piątek tamtejsze media. Po zdarzeniu trafił do szpitala, który w czasie jego pobytu został otoczony przez policję oraz ochroniarzy polityka.

Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni pilne
Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni

Adwokat Bartosz Lewandowski poinformował w mediach społecznościowych, że do prokuratury został skierowany wniosek o przesłuchanie Szymona Hołowni jako świadka. Jak wyjaśnił, jest to odpowiedź na "kolejne medialne doniesienia" dotyczące działań mających na celu "uniemożliwienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego".

IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

REKLAMA

[Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą przybyli do Wilna, gdzie przez trzy dni będą brali udział w uroczystościach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Wizytę prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z przedstawicielami polskiej mniejszości. W Wilnie przebywają również dziennikarze „Tygodnika Solidarność”, którzy rozmawiali z Jarosławem Narkiewiczem, nauczycielem, samorządowcem i działaczem mniejszości polskiej na Litwie, a od 2008 r. posłem na Sejm Republiki Litewskiej.
 [Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem
/ Robert Wąsik Tysol.pl

Tysol.pl: Litwa jest ostatnio miejscem ważnych, rządowych delegacji. W grudniu odbyła się wizyta organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych związana ze 150 rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego, dziś prezydent wraz z pierwszą damą przylecieli na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Czy to specjalny czas dla Polaków z Litwy?

Jarosław Narkiewicz: Tak i tak powinno być. Polska i Litwa były związane w historii państwowością. Jesteśmy związani też tym, że my Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie stanowimy niemały odsetek społeczeństwa Litwy, prawie 7 proc. mieszkańców. Myślę, że jesteśmy godną reprezentacją na wszystkich szczeblach władzy. Jesteśmy aktywni społecznie, mamy 30 różnych organizacji, oznacza to, że wzbogacamy Litwę kultywując swoją tradycję i wiarę naszych przodków. To jest niezmierną i wymowną łącznością z państwem polskim. Cieszy uaktywnienie tych wizyt, cieszy szczególnie dzisiejszy dzień, że pan prezydent Andrzej Duda przybył do nas, na obchody stulecia i rozpoczyna wizytę od spotkania z nami, Polakami. To dla nas znaczące. Jesteśmy wdzięczni państwu polskiemu i prezydentowi za tę opiekę i troskę, za to, że pan prezydent rozumie wartość tych kontaktów, dziękujemy za pomoc, ale i napawa nas otuchą to, że nie będziemy odsuwani na drugi plan w tych trudnych relacjach geopolitycznych. Stosunki międzypaństwowe powinny być jak najlepsze, ale nie naszym kosztem.

A w poprzednich latach czuli się państwo nieco pomijani?

Można tak powiedzieć, że opieka, kontakt ze strony polskiej był dobry, ale strona litewska chciała rozdzielić dwie rzeczy – nasze relacje, potrzeby, wymagania i słuszne postulaty w realizacji dotyczących naszego prawa, języka, kultury i dziedzictwa narodowego od ogólnopaństwowych wyzwań, które są dziś aktualne. Staramy się udowadniać naszym braciom Litwinom, że bez uszanowania praw obywateli, w tym mniejszości narodowych nie można budować demokratycznego państwa. Żywimy nadzieję, że to ważne dla państwa polskiego i świadczy o tym obecność pana prezydenta. Napawa to nas nadzieją i otuchą.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Wspomniał Pan o edukacji, o roli kształcenia młodzieży. Dzisiaj prezydent odznaczył działaczy polskich, wielu z nich to właśnie pedagodzy. Jak wygląda kwestia polskiego szkolnictwa na Litwie?

I dobrze i źle. Wygraliśmy walkę o przetrwanie, zachowaliśmy szkoły, zazdroszczą nam zresztą oświatowców, również pracujących z litewskimi szkołami. Mamy przeszło 10 proc. gimnazjów przy 3,5 proc. obecności udziału w szkołach z polskim językiem nauczania, to wymowny sukces. To sukces na przetrwanie i naszą obecność. Teraz, ale i od dawna, zwracamy uwagę na jakość, żeby szkoły były bardziej konkurencyjne i takie są. Obecnie wskaźnik wstępowania Polaków na uczelnie wyższe jest większy niż średnia krajowa, to przeszło 70 proc. Jednak to nie jest wystarczające. Mamy nadzieję, że państwo polskie będzie wspierać nas nie tylko materialnie, ale i merytorycznie. Ważne dla nas jest kształcenie kadry pedagogicznej.

W Polsce dużo mówi się o geopolitycznej koncepcji Trójmorza, którego ważnym elementem są państwa nadbałtyckie, w tym Litwa. Ostatnio sporo dzieje się w materii budowy drogi ekspresowej Via Baltica, która ma połączyć Warszawę z Litwą. Czy na Litwie w debacie publicznej też tyle czasu poświęca się tym zagadnieniom?

Projektom geopolitycznym i infrastrukturalnym, również Via Baltice, poświęca się dużo uwagi. Natomiast w relacjach Trójmorza czy Grupy Wyszehradzkiej i tej roli, do której dąży państwo polskie, po stronie litewskiej prowadzi się dyskusje. Przeważa kierunek niemiecki. Litwini chcą, żeby relacje z Polską nie były wbrew relacjom z Niemcami.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Czyli ochłodzenie między Polską a Niemcami było na Litwie dostrzegane?

Tak. W związku z tym Litwa nie chce zajmować strony, która wywołałaby zachwianie relacji z Niemcami kosztem polepszenia relacji z Polską.

A jak na Litwie ocenia się obecność wojsk NATO?

Pozytywnie, jako dążenie do gwarancji bezpieczeństwa. Równocześnie docenia się pozytywną rolę Polski w tym procesie. To buduje dobrą płaszczyznę między naszymi państwami i wielu chciałoby dążyć do poszerzenia tej obecności. Równocześnie chciałbym podkreślić, że współpraca w tematyce bezpieczeństwa, zbrojeń, wspólnej obrony nie może dziać się kosztem pogwałcania praw mniejszości narodowych.

#REKLAMA_POZIOMA#



 

Polecane
Emerytury
Stażowe