Rząd skutecznie powstrzyma tzw. "dzikie wysypiska"?
Ochrona praw i interesów młodzieży, udział w tworzeniu, wspieranie i upowszechnianie polityki młodzieżowej, popularyzacja idei wolontariatu wśród młodzieży – to proponowane cele działania Rady Młodzieży RP. Adam Janczewski ze Stowarzyszenia na Rzecz Powołania Rady Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej zaproponował wprowadzenie systemowych rozwiązań, dających młodym ludziom narzędzia do realnego działania. W jej skład mają wejść Młodzieżowe Rady Miast, stowarzyszenia, fundacje, a także osoby niezrzeszone w żadnych organizacjach.
Rada Młodzieży RP miałaby przede wszystkim opiniować akty prawne, współpracować z administracją w kształtowaniu polityki młodzieżowej, a także inicjować działania związane z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego, nauki, kultury i sportu. Ma także działać zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim i być partnerem dla władz do dyskusji w kwestiach związanych z najmłodszym pokoleniem.
Obecnie w Polsce działa ponad 400 młodzieżowych rad miast i gmin, zrzeszających ponad 5,5 tys. osób. Działaniem zmierzającym do zapewnienia młodym ludziom partycypacji w podejmowaniu decyzji na szczeblu krajowym było utworzenie przez Ministra Edukacji Narodowej w 2016 r. Rady Dzieci i Młodzieży RP. Obecnie postuluje się przekształcenie tego organu w Radę Młodzieży RP.
Lepsze gospodarowanie odpadami
Minister Środowiska Henryk Kowalczyk przedstawił propozycje zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmiany mają na celu m.in. ograniczenie występowania tzw. dzikich wysypisk oraz odbiurokratyzowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
W ustawie przewidziano wzmocnienie nadzoru gmin nad firmami odbierającymi odpady komunalne. Zaproponowano również zwolnienie właściciela nieruchomości z obowiązku posiadania pojemnika lub worka na odpady biodegradowalne w przypadku posiadania przydomowego kompostownika. Wprowadzona zostanie możliwości zbierania odpadów komunalnych w workach – dotychczas przepisy odnosiły się jedynie do odpadów zbieranych w pojemnikach.
Aby poszerzyć możliwości prawidłowego pozbywania się odpadów rada gminy będzie mogła postanowić o przyjmowaniu przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych innych odpadów, np. pochodzących z działalności gospodarczej lub działalności rolniczej (za dodatkową opłatą, którą określi gmina).
Źródło: premier.gov.pl
kos