Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności

26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.
 Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności
/ Solidarność
Uroczystości 30-lecia Sekcji rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy, który od 1980 r. silnie jest związany z Solidarnością. W stanie wojennym odbywały się tam msze w intencji ludzi pracy i Ojczyzny. Po mszy św. zebrani w asyście pocztów sztandarowych udali się pod tablicę upamiętniającą powstanie Solidarności, gdzie złożono kwiaty.

Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym uczestniczyli dyr. Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Kubiak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, Karri Lybeck z UNI EUROPA ICTS i Bogumił Nowicki przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności. W drugim panelu  wzięli udział pierwsi działacze Sekcji Łączności: Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Czesław Zbroch, Bogumił Nowicki, Marian Ogonowski, Paweł Jędrzejewski. Wspominano początki Solidarności, a Karri Lybeck przedstawił obecną sytuację pracowniczą w globalnym rynku pracy. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą historię Sekcji Krajowej.

Ważnym momentem uroczystości było przekazanie historycznego Sztandaru Pracowników Mniejszych Poczty Telegrafu i Telefonu z 1928 roku, który z rąk Jerzego Iwaszkiewicza, przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji (KSPT) odebrała pani Agnieszka Miza, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Sztandar wcześniej został poddany renowacji z funduszy Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność". Po przekazaniu sztandaru odbyła się ceremonia przybicia okolicznościowych gwoździ na sztandary organizacji związkowych pracowników Poczty Polskiej i Telekomunikacji. W trakcie spotkania uhonorowano zasłużonych działaczy związkowych. Obchody uświetnił koncert Agnieszki Chrzanowskiej i zespołu XVII LO im. Agnieszki Osieckiej.

___________________________________________________________________________________________
Pierwszą branżową strukturę, obejmującą swoim zasięgiem wszystkie zakłady pracy resortu łączności, stanowiła powołana w 1980 roku Krajowa Komisja Koordynacyjna Pracowników Łączności NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącym został Piotr Kobak z GUTM Warszawa. Legalną działalność NSZZ „Solidarność” struktur branżowych przerwał stan wojenny wprowadzony przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r.
Z inicjatywą wznowienia po stanie wojennym działalności w oparciu o strukturę krajową wystąpili działacze komisji zakładowych NSZZ "Solidarność" w ZRiT we Wrocławiu i CRiT w Warszawie.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w Warszawie w Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w dniu 26 lipca 1989 roku powołano Tymczasową Krajową Komisję Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Jej pierwszym przewodniczącym został Czesław Zbroch. W skład grupy inicjatywnej weszli m.in. Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Andrzej Szews, Teresa Rądlewska. Wkrótce z grupą inicjatywną nawiązali kontakt działacze z innych regionów kraju.

W dniach 17-19 listopada 1989 roku zwołano II (I po stanie wojennym) Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Odbył się on we Wrocławiu. Udział w Zjeździe wzięło 80 delegatów. Obradom przewodniczyli Wiesław Sagan i Marian Gmyrek. Sprawozdanie z działalności Tymczasowej Krajowej Komisji  Koordynacyjnej NSZZ "Solidarności" Pracowników Łączności za okres 26.07-17.11.1989 r. przedstawili Czesław Zbroch i Krystyn Antczak.

Przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność" został wybrany Krystyn Antczak.
Do składu pierwszego Zarządu weszli Czesław Zbroch (wiceprzewodniczący), Dariusz Stadnik (wiceprzewodniczący), Paweł Jędrzejewski (wiceprzewodniczący) Elżbieta Zawodnik (sekretarz), Danuta Baranowska (skarbnik). Ponadto w skład Zarządu zostali wybrani Janusz Jachnicki, Hubert Kamza, Bogumił Nowicki, Elżbieta Pacuła, Krzysztof Pietrusiak, Benedykt Sargalski, Stanisław Żeligowski.

W tym pierwszym okresie działania Sekcji Krajowej cele skupiły się na sprawach płacowych, reorganizacji PPTiT, zmianach w ustawie o łączności oraz interwencjach dotyczących działalności Dyrekcji Generalnej PPTiT i Ministerstwa Łączności oraz spółek działających w PPTiT. Nawiązano kontakt ze związkami zawodowymi za granicą. Szczególne znaczenie dla związku miał kontakt z PTTI, który zaowocował wymiernymi efektami w postaci zorganizowania kilkudziesięciu kursów szkoleniowych dla naszych związkowców, prowadzonych przez Georgea Nobla i Petera Atkinsa.
Podział PPTiT na PUP Poczta Polska i Telekomunikację Polską  S.A. spowodował powołanie osobnych struktur krajowych w obu przedsiębiorstwach. 16 listopada 1991 r. zapadła decyzja Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów Sekcji Pracowników Łączności o podziale na branżę telekomunikacyjną i pocztową. Na Walnym Zjeździe Delegatów w Kiekrzu w dniach 20-22 lutego 1992 r. delegaci powołali osobne struktury branżowe. Postanowiono kontynuować  wspólną działalności w ramach Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”, która trwa do dnia dzisiejszego.

Od 1992 roku działalnością Krajowego Sekretariatu Łączności kierowali ś.p. Elżbieta Pacuła, Bogumił Nowicki i Jerzy Lach.
Obecnie Sekretariatem kieruje Bogumił Nowicki będący jednocześnie Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Poczty Polskiej.




 

 

POLECANE
NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Kwalifikacja do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Jak i gdzie złożyć protest? NFZ wyjaśnia.

Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji gorące
Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji

W związku z zaplanowanymi na sobotę, 19 lipca, ogólnopolskimi protestami przeciwko masowej imigracji, Instytut Ordo Iuris będzie uważnie monitorował działania służb państwowych wobec uczestników i organizatorów tych wydarzeń. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek prób bezprawnego ograniczania wolności zgromadzeń, brutalnych interwencji lub innych naruszeń praw obywatelskich – Instytut zaoferuje pokrzywdzonym takimi działaniami nieodpłatną pomoc prawną.

Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać z ostatniej chwili
Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać

Anonimowy funkcjonariusz Straży Granicznej w rozmowie z Kanałem Zero opisał narastającą przemoc na polsko‑białoruskiej granicy i strach przed konsekwencjami.

Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o neo-KRS tylko u nas
Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o "neo-KRS"

Komisja Europejska właśnie zburzyła gmach narracji, który przez lata budowali aktywiści sędziowscy -mit o rzekomo ‘wadliwej KRS’, mający podważać legalność tysięcy wyroków i sędziów powołanych po 2018 r. To nie tylko kompromitacja, ale akt oskarżenia wobec środowisk, które przez lata działały przeciwko własnemu państwu – pod pretekstem ‘obrony praworządności’!

Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym z ostatniej chwili
Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym

Wybuch imitatora trotylu ranił kanadyjskiego żołnierza podczas ćwiczeń na poligonie pod Brzegiem w woj. opolskim.

Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem z ostatniej chwili
Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem

W piątek po południu w Wiśle (pow. cieszyński, woj. śląskie) wybuchł pożar w hotelu przy ulicy Wyzwolenia. Strażacy walczą z trudnym do opanowania ogniem – informuje RMF FM.

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości na celowniku Adama Bodnara tylko u nas
Akademia Wymiaru Sprawiedliwości na celowniku Adama Bodnara

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest pierwszą w Polsce i wyjątkową w skali Europy publiczną uczelnią akademicką służb państwowych, kształcącą i wychowującą funkcjonariuszy Służby Więziennej. Obecne Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do likwidacji uczelni.

Dwa popularne leki przeciwbólowe dostępne już tylko na receptę Wiadomości
Dwa popularne leki przeciwbólowe dostępne już tylko na receptę

Na mocy decyzji prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dwa leki przeciwbólowe zawierające identyczną substancję czynną będą wydawane wyłącznie na receptę.

Ogromny wzrost bezrobocia wśród młodych. Wrócił Tusk, wróciło bezrobocie z ostatniej chwili
Ogromny wzrost bezrobocia wśród młodych. "Wrócił Tusk, wróciło bezrobocie"

– Wrócił Tusk, wróciło bezrobocie. Premier polskiego bezrobocia. Ten, którego chyba teraz już ludzie sobie przypominają lepiej z tamtych lat, kiedy bezrobocie w Polsce szalało – mówił w piątek były premier Mateusz Morawiecki.

W warszawskim ogrodzie zakwitnie monstrualna roślina. Kwiat może mieć nawet 3 metry Wiadomości
W warszawskim ogrodzie zakwitnie monstrualna roślina. Kwiat może mieć nawet 3 metry

W ciągu najbliższych kilku tygodni w Ogrodzie Botanicznym UW ponownie zakwitnie dziwidło olbrzymie. Monstrualnych rozmiarów kwiatostan pierwszy raz można tam było podziwiać w 2021 r.

REKLAMA

Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności

26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.
 Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności
/ Solidarność
Uroczystości 30-lecia Sekcji rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy, który od 1980 r. silnie jest związany z Solidarnością. W stanie wojennym odbywały się tam msze w intencji ludzi pracy i Ojczyzny. Po mszy św. zebrani w asyście pocztów sztandarowych udali się pod tablicę upamiętniającą powstanie Solidarności, gdzie złożono kwiaty.

Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym uczestniczyli dyr. Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Kubiak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, Karri Lybeck z UNI EUROPA ICTS i Bogumił Nowicki przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności. W drugim panelu  wzięli udział pierwsi działacze Sekcji Łączności: Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Czesław Zbroch, Bogumił Nowicki, Marian Ogonowski, Paweł Jędrzejewski. Wspominano początki Solidarności, a Karri Lybeck przedstawił obecną sytuację pracowniczą w globalnym rynku pracy. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą historię Sekcji Krajowej.

Ważnym momentem uroczystości było przekazanie historycznego Sztandaru Pracowników Mniejszych Poczty Telegrafu i Telefonu z 1928 roku, który z rąk Jerzego Iwaszkiewicza, przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji (KSPT) odebrała pani Agnieszka Miza, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Sztandar wcześniej został poddany renowacji z funduszy Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność". Po przekazaniu sztandaru odbyła się ceremonia przybicia okolicznościowych gwoździ na sztandary organizacji związkowych pracowników Poczty Polskiej i Telekomunikacji. W trakcie spotkania uhonorowano zasłużonych działaczy związkowych. Obchody uświetnił koncert Agnieszki Chrzanowskiej i zespołu XVII LO im. Agnieszki Osieckiej.

___________________________________________________________________________________________
Pierwszą branżową strukturę, obejmującą swoim zasięgiem wszystkie zakłady pracy resortu łączności, stanowiła powołana w 1980 roku Krajowa Komisja Koordynacyjna Pracowników Łączności NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącym został Piotr Kobak z GUTM Warszawa. Legalną działalność NSZZ „Solidarność” struktur branżowych przerwał stan wojenny wprowadzony przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r.
Z inicjatywą wznowienia po stanie wojennym działalności w oparciu o strukturę krajową wystąpili działacze komisji zakładowych NSZZ "Solidarność" w ZRiT we Wrocławiu i CRiT w Warszawie.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w Warszawie w Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w dniu 26 lipca 1989 roku powołano Tymczasową Krajową Komisję Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Jej pierwszym przewodniczącym został Czesław Zbroch. W skład grupy inicjatywnej weszli m.in. Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Andrzej Szews, Teresa Rądlewska. Wkrótce z grupą inicjatywną nawiązali kontakt działacze z innych regionów kraju.

W dniach 17-19 listopada 1989 roku zwołano II (I po stanie wojennym) Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Odbył się on we Wrocławiu. Udział w Zjeździe wzięło 80 delegatów. Obradom przewodniczyli Wiesław Sagan i Marian Gmyrek. Sprawozdanie z działalności Tymczasowej Krajowej Komisji  Koordynacyjnej NSZZ "Solidarności" Pracowników Łączności za okres 26.07-17.11.1989 r. przedstawili Czesław Zbroch i Krystyn Antczak.

Przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność" został wybrany Krystyn Antczak.
Do składu pierwszego Zarządu weszli Czesław Zbroch (wiceprzewodniczący), Dariusz Stadnik (wiceprzewodniczący), Paweł Jędrzejewski (wiceprzewodniczący) Elżbieta Zawodnik (sekretarz), Danuta Baranowska (skarbnik). Ponadto w skład Zarządu zostali wybrani Janusz Jachnicki, Hubert Kamza, Bogumił Nowicki, Elżbieta Pacuła, Krzysztof Pietrusiak, Benedykt Sargalski, Stanisław Żeligowski.

W tym pierwszym okresie działania Sekcji Krajowej cele skupiły się na sprawach płacowych, reorganizacji PPTiT, zmianach w ustawie o łączności oraz interwencjach dotyczących działalności Dyrekcji Generalnej PPTiT i Ministerstwa Łączności oraz spółek działających w PPTiT. Nawiązano kontakt ze związkami zawodowymi za granicą. Szczególne znaczenie dla związku miał kontakt z PTTI, który zaowocował wymiernymi efektami w postaci zorganizowania kilkudziesięciu kursów szkoleniowych dla naszych związkowców, prowadzonych przez Georgea Nobla i Petera Atkinsa.
Podział PPTiT na PUP Poczta Polska i Telekomunikację Polską  S.A. spowodował powołanie osobnych struktur krajowych w obu przedsiębiorstwach. 16 listopada 1991 r. zapadła decyzja Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów Sekcji Pracowników Łączności o podziale na branżę telekomunikacyjną i pocztową. Na Walnym Zjeździe Delegatów w Kiekrzu w dniach 20-22 lutego 1992 r. delegaci powołali osobne struktury branżowe. Postanowiono kontynuować  wspólną działalności w ramach Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”, która trwa do dnia dzisiejszego.

Od 1992 roku działalnością Krajowego Sekretariatu Łączności kierowali ś.p. Elżbieta Pacuła, Bogumił Nowicki i Jerzy Lach.
Obecnie Sekretariatem kieruje Bogumił Nowicki będący jednocześnie Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Poczty Polskiej.




 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe