[video] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – film w kinach od 18 września

Spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Blisko dwa lata temu rozpoczęła się jego droga do wolności
Robert Pałka [video] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – film w kinach od 18 września
Robert Pałka / Materiały dystrybutora

Spędził za kratami 18 lat. 6540 dni jego młodości upłynęło na odsiadywaniu wyroku za zbrodnię, której nie popełnił. Blisko dwa lata temu, 15 marca 2018 roku, Tomasz Komenda został warunkowo zwolniony z więzienia. Tak zaczął się powrót do wolności młodego mężczyzny, któremu niesłusznie przypisano odpowiedzialność za brutalny gwałt i zamordowanie nastolatki. Dzięki zaangażowaniu i pracy prokuratorów i policjanta, Komenda wkrótce po zwolnieniu został uniewinniony. W domu czekała na niego rodzina, która ani przez moment nie straciła wiary w jego niewinność.

  

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, to dramat sensacyjny oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To poruszająca historia o nadziei, sile rodziny i miłości matki walczącej o wolność niewinnego syna.

 

W głównych rolach zobaczymy Piotra Trojana oraz Agatę Kuleszę. Film wejdzie na ekrany kin 18 września.

 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – teaserowy zwiastun filmu

 

 

https://www.facebook.com/KomendaFilm/

 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

 

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

 

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi.

Tomasz Komenda

Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje.

Piotr Trojan, odtwórca roli Tomasza Komendy

Prawdziwa historia Tomka Komendy pokazuje, że nawet najbardziej drastyczne przeżycia nie są w stanie zabić w człowieku miłości, nadziei, wiary w odmianę losu. Film w przejmujący sposób opowiada o rzeczach najważniejszych.

Anna Waśniewska-Gill, producentka

To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans.

Jan Holoubek, reżyser

 

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

w kinach od 18 września

 

Gatunek: dramat/sensacyjny

Produkcja: TVN, Polska 2020

Scenariusz: Andrzej Gołda

Reżyseria: Jan Holoubek

Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek

Producent: Anna Waśniewska-Gill

Kierownik produkcji: Krzysztof Łojan

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obsada: Piotr Trojan („Chce się żyć”, „Pułapka”), Agata Kulesza („Zabawa zabawa”, „Zimna wojna”, „Moje córki krowy”, „Ida”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Andrzej Konopka („Kler”, „Atak paniki”, „Pokot”), Magdalena Różczka („1800 gramów”, „Podatek od miłości”, „Listy do M. 3”), Dariusz Chojnacki („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Fuga”, „Odnajdę Cię”) 


 

POLECANE
Trzy nowe odcinkowe pomiary prędkości. Tutaj pojawiły się nowe kamery Wiadomości
Trzy nowe odcinkowe pomiary prędkości. Tutaj pojawiły się nowe kamery

W całym 2023 roku odcinkowy pomiar prędkości wykrył 320 tys. przypadków jej przekroczenia. Za tą skutecznością w wyłapywaniu kierowców lubiących docisnąć gaz idzie rozbudowa sieci tych urządzeń .

Przedstawiciel NATO: Kraje Sojuszu będą musiały wydawać na obronę 3 proc. PKB z ostatniej chwili
Przedstawiciel NATO: Kraje Sojuszu będą musiały wydawać na obronę 3 proc. PKB

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO Rob Bauer powiedział, że wdrożenie nowych planów obronnych Sojuszu będzie wymagało od państw członkowskich przeznaczania około 3 proc., a nie 2 proc. PKB.

Ważny komunikat GIF. To igranie ze śmiercią pilne
Ważny komunikat GIF. "To igranie ze śmiercią"

Główny inspektor farmaceutyczny ostrzega przed kupowaniem leków w internecie. "50 proc. leków dostępnych w sieci jest sfałszowanych, a z leków na receptę sprzedawanych nielegalnie w internecie 96 proc. to fałszywki" - alarmuje Łukasz Pietrzak.

Sąd: Urzędnik ma prawo się pomylić. Uniewinnienia w aferze reprywatyzacyjnej z ostatniej chwili
Sąd: "Urzędnik ma prawo się pomylić". Uniewinnienia w aferze reprywatyzacyjnej

"Prokuratura wie, że urzędnikowi przysługuje prawo do swobodnej oceny dowodu. Urzędnik ma prawo się pomylić" - uzasadnia sąd uniewinnienie urzędników w aferze reprywatyzacyjnej.

Niekompetentny babsztyl z politycznego nadania. Burza po emisji popularnego programu Wiadomości
"Niekompetentny babsztyl z politycznego nadania". Burza po emisji popularnego programu

"Pytanie na śniadanie" to poranny program telewizji publicznej, emitowany w TVP2. Po siłowym przejęciu telewizji w grudniu 2023 roku jego popularność bardzo spadła. Telewizja próbuje odbudować pozycję programu, ale jak na razie ze słabym skutkiem.

Nawrocki kandydatem na prezydenta. Tak zareagowały wschodnie media polityka
Nawrocki kandydatem na prezydenta. Tak zareagowały wschodnie media

Prezes IPN dr Karol Nawrocki zasłynął z m.in. twardej postawy w relacjach polsko-ukraińskich. Ukraiński portal Espresso.tv przypomniał o jego propolskiej narracji historycznej, szczególnie w kwestii akcji "Wisła".

Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń został odwołany z ostatniej chwili
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń został odwołany

Jak podaje Radio Wrocław w poniedziałek po południu, wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń został odwołany.

Pięć lat więzienia albo dożywocie grożą policjantowi, który postrzelił kolegę w akcji na Pradze Północ Wiadomości
Pięć lat więzienia albo dożywocie grożą policjantowi, który postrzelił kolegę w akcji na Pradze Północ

W sobotę po południu przy ulicy Inżynierskiej 6, na warszawskiej Pradze Północ, policjanci podjęli interwencję w stosunku do agresywnym mężczyzny, który groził postronnym osobom maczetą. Podczas próby zatrzymania mężczyzny jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej, na skutek czego ranny został policjant, który w wyniku obrażeń zmarł.

Wiadomości
Czym jest Redclick? Poznaj ofertę ubezpieczeń samochodu

Redclick to nowa marka na polskim rynku ubezpieczeniowym, należąca do spółki Genertel, która jest częścią Grupy Generali. Firma proponuje ubezpieczenia komunikacyjne – zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne. Sprawdź, co sprawia, żejej oferta wyróżnia się na tle konkurencji.

Tragedia w turystycznym kurorcie. Trwa akcja poszukiwawcza z ostatniej chwili
Tragedia w turystycznym kurorcie. Trwa akcja poszukiwawcza

U wybrzeży Morza Czerwonego, przy kurorcie Marsa Alam, zatonęła w poniedziałek łódź turystyczna. Na pokładzie było 45 osób: 14 członków załogi i 31 turystów. Trwają poszukiwania zaginionych.

REKLAMA

[video] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – film w kinach od 18 września

Spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Blisko dwa lata temu rozpoczęła się jego droga do wolności
Robert Pałka [video] "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – film w kinach od 18 września
Robert Pałka / Materiały dystrybutora

Spędził za kratami 18 lat. 6540 dni jego młodości upłynęło na odsiadywaniu wyroku za zbrodnię, której nie popełnił. Blisko dwa lata temu, 15 marca 2018 roku, Tomasz Komenda został warunkowo zwolniony z więzienia. Tak zaczął się powrót do wolności młodego mężczyzny, któremu niesłusznie przypisano odpowiedzialność za brutalny gwałt i zamordowanie nastolatki. Dzięki zaangażowaniu i pracy prokuratorów i policjanta, Komenda wkrótce po zwolnieniu został uniewinniony. W domu czekała na niego rodzina, która ani przez moment nie straciła wiary w jego niewinność.

  

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, to dramat sensacyjny oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To poruszająca historia o nadziei, sile rodziny i miłości matki walczącej o wolność niewinnego syna.

 

W głównych rolach zobaczymy Piotra Trojana oraz Agatę Kuleszę. Film wejdzie na ekrany kin 18 września.

 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – teaserowy zwiastun filmu

 

 

https://www.facebook.com/KomendaFilm/

 

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

 

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

 

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi.

Tomasz Komenda

Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje.

Piotr Trojan, odtwórca roli Tomasza Komendy

Prawdziwa historia Tomka Komendy pokazuje, że nawet najbardziej drastyczne przeżycia nie są w stanie zabić w człowieku miłości, nadziei, wiary w odmianę losu. Film w przejmujący sposób opowiada o rzeczach najważniejszych.

Anna Waśniewska-Gill, producentka

To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans.

Jan Holoubek, reżyser

 

25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

w kinach od 18 września

 

Gatunek: dramat/sensacyjny

Produkcja: TVN, Polska 2020

Scenariusz: Andrzej Gołda

Reżyseria: Jan Holoubek

Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek

Producent: Anna Waśniewska-Gill

Kierownik produkcji: Krzysztof Łojan

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obsada: Piotr Trojan („Chce się żyć”, „Pułapka”), Agata Kulesza („Zabawa zabawa”, „Zimna wojna”, „Moje córki krowy”, „Ida”), Jan Frycz („Psy 3. W imię zasad”, „Kurier”, „Legiony”), Andrzej Konopka („Kler”, „Atak paniki”, „Pokot”), Magdalena Różczka („1800 gramów”, „Podatek od miłości”, „Listy do M. 3”), Dariusz Chojnacki („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Fuga”, „Odnajdę Cię”) 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe