Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

W Polsce ponad 80% dorosłych ma swoje konto osobiste w banku, ale wciąż niektórzy nie decydują się na otwarcie rachunku. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich finansów i ułatwieniem zakupów online. Czy warto mieć konto bankowe? A jeśli tak, to w którym banku najlepiej je założyć?
 Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to coś na kształt wirtualnego portfela, w którym można przechowywać swoje pieniądze oraz dowolnie nimi dysponować. Konto da się otworzyć w każdym banku. To właśnie na nie trafiają wtedy m.in. wypłaty czy inne świadczenia właściciela. Może on również wpłacać gotówkę na rachunek za pośrednictwem kasy w placówce lub wpłatomatu.

Kiedy ma się konto osobiste, można wykonywać z niego przelewy, a także przyjmować je od innych. Uzyskuje się przypisaną do rachunku kartę płatniczą, której używa się podczas finalizacji zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Ciekawą opcją jest zlecanie przelewów stałych, które pomagają w regularnym płaceniu rachunków. Za pomocą karty da się zawsze wypłacić gotówkę z bankomatów w Polsce i nie tylko. Ponadto w zależności od wybranej oferty można np. odkładać część środków na różnego rodzaju cele.

Gdzie szukać ofert dotyczących kont osobistych?

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem konta osobistego lub przeniesieniem rachunku do innego banku, powinien przeczytać ranking kont osobistych – marzec 2023. Zestawienie składa się z najkorzystniejszych aktualnie ofert na rynku polskiej bankowości. Przy każdej propozycji znajduje się informacja na temat tego, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów.

Zwykle koszty te podane są w zakresach np. od 0 do 5 zł. Oznacza to, że obciążenie zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej jest tak, że za kartę debetową płacą ci, którzy jej nie używają. Jeśli jednak dokonają w miesiącu określoną liczbę płatności, to mogą posługiwać się nią za darmo. Podobnie jest w przypadku utrzymywania rachunku. Za spełnienie określonych wymagań takich jak np. określona wysokość wpływów miesięcznych, również zwalnia się klienta z opłaty. Cena wypłaty gotówki z bankomatów może wynosić kilka złotych, jeśli korzysta się np. z urządzenia innego banku.

Ważnym aspektem podczas wybierania oferty dla siebie jest bonus, jaki można otrzymać za dołączenie do grona klientów danej placówki bankowej. Usługodawcy, aby zachęcić klientów do współpracy, prześcigają się w oferowaniu nagród za spełnienie konkretnych warunków. Może to być np. korzystanie z aplikacji mobilnej, uzyskiwanie kilka miesięcy z rzędu określonych wpływów czy wykonywanie określonej liczby płatności BLIKIEM. W ten sposób można pozyskać niekiedy nawet 600 złotych dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania.

Informacja o maksymalnym możliwym bonusie znajduje się w rankingu na stronie Bankiera. Tuż obok niej widnieje natomiast przycisk „Dalej”, za którego pomocą można przenieść się od razu na stronę internetową banku i otworzyć swój rachunek osobisty.

Po co zakładać sobie konto osobiste?

Konto osobiste zakłada się przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom. Zabezpieczenia bankowe są najskuteczniejszym sposobem na chronienie oszczędności i sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż trzymanie gotówki w domu. Poza tym pracodawcy przelewają na konta wynagrodzenia swoim pracownikom. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób otrzymywania wypłaty.

Rachunek osobisty przydaje się podczas robienia zakupów przez internet. Dzięki nowoczesnym metodom płatności można uiścić koszty zamówienia online. Zazwyczaj opcja zapłaty za pobraniem jest nieco droższa. Konto pozwala na monitorowanie wszystkich swoich wydatków i pozyskiwanie dowodów na realizacje danych transakcji. Niektórzy wykorzystują rachunek również jako sposób na przewalutowanie swoich pieniędzy po atrakcyjnym kursie. Poza tym jedynie właściciele rachunków mają możliwość płacenia za zakupy kartami debetowymi.

Kto może mieć konto osobiste?

Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia bez konieczności dostarczenia żadnej zgody. Młodzież powyżej 13. roku życia także jest w stanie prowadzić rachunek, ale potrzebuje oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Poza tym na otwarcie konta decydują się przedsiębiorcy, którzy oddzielają w ten sposób pieniądze prywatne od tych należących do firmy.

Ze względu na zróżnicowane grono klientów i ich potrzeby istnieją różne oferty na otwarcie rachunków. Placówki bankowe często oferują np. konta dla młodych, które pozwalają cieszyć się dodatkowymi benefitami w ramach prowadzenia konta. Każdy może zakładać dowolną liczbę kont w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Nie trzeba ograniczać się do bycia klientem jednego banku.

Konto osobiste – czy warto?

Niezależnie od wysokości swoich zarobków czy wieku warto zdecydować się na założenie konta osobistego. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i chroni pieniądze przed kradzieżą. Przechowywanie gotówki w domu to narażanie się na spore straty w razie odwiedzin złodzieja. Poza tym rachunek osobisty pozwala na łatwe dysponowanie środkami. Dostępność bankowości internetowej oraz karta płatnicza dają spore możliwości w zakresie wykonywania przelewów, płacenia w sklepach stacjonarnych czy online.

Dawniej, aby zapłacić rachunek za prąd czy wodę, trzeba było udać się na pocztę. Dziś wszystko można zrobić samodzielnie np. przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu na dojazd czy stanie w kolejkach. Jeśli chodzi o konto dla młodych, to jest to dla nich dobry sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Mogą być one wykorzystane później np. w okresie studiów czy do realizacji innych planów.

Prowadzenie rachunku osobistego nie jest kosztowne, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Przed wybraniem konkretnego banku należy zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi ofertami i zdecydować się na tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania danego klienta.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Do Berlina!”. Protesty na wystawie Ochojskiej [WIDEO] z ostatniej chwili
„Do Berlina!”. Protesty na wystawie Ochojskiej [WIDEO]

Europoseł Janina Ochojska nie ustaje w próbach narzucania narracji, według której to polskie władze źle traktują migrantów chcących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę.

Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu z ostatniej chwili
Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu

Szwedka Greta Thunberg, która w 2018 roku zapoczątkowała przed szwedzkim parlamentem strajk szkolny dla klimatu, oświadczyła, że kończy swój udział w tym proteście. Ruch piątkowych manifestacji obiegł świat, ale z czasem osłabł na znaczeniu. W Szwecji młodzi popierają prawicę.

Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania z ostatniej chwili
Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania

Czy Donald Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? – takie pytanie zadała Polakom pracownia Social Changes.

Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi z ostatniej chwili
Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi

Polska silna, aspirująca do odgrywania współmiernej do jej potencjału roli w Europie nie jest w smak Berlinowi i polskim środowiskom kompradorskim – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do Forum Klubów "Gazety Polskiej" woj. podlaskiego cytowanym przez portal niezalezna.pl.

Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego

Szefowie MSW państw unijnych przyjęli w czwartek stanowisko negocjacyjne, dotyczące reformy regulacji migracyjnych na terenie Unii Europejskiej. Jeśli to rozwiązanie faktycznie wejdzie w życie, presja migracyjna na Niemcy powinna w przyszłości się zmniejszyć, Berlin jest zwycięzcą tego kompromisu - komentuje w piątek portal dziennika "Welt".

Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej z ostatniej chwili
Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej

Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej Barbara Borys-Damięcka – przekazała w piątek poseł PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Parlamentarzystka miała 85 lat.

Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło

Niemieckie elity zawsze są gotowe do tropienia "łamania praworządności", ale zachowują wymowne milczenie wobec wpisu współprzewodniczącej prawicowej partii AfD Alice Weidel, która sugeruje, że wschodnie Niemcy są tak naprawdę "środkowymi Niemcami" – zwróciła uwagę była szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły dużą liczbę uchodźców z Ukrainy z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły "dużą liczbę uchodźców z Ukrainy"

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego. Teraz oba kraje są zagrożone karami. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku Czech.

Niepokojący raport. Coraz więcej cyberzaburzeń u młodych ludzi z ostatniej chwili
Niepokojący raport. Coraz więcej cyberzaburzeń u młodych ludzi

Z raportu Instytutu Pokolenia "Smartfon? Tak, ale z głową!" wynika, że regularne przekraczanie przez młodych ludzi granic bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych powoduje nie tylko samotność, problemy z zaufaniem do innych ludzi, ale też wiele problemów zdrowotnych.

Służbowy samochód Straży Granicznej obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów z ostatniej chwili
Służbowy samochód Straży Granicznej obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów

Grupa ponad 20 cudzoziemców na granicy polsko-białoruskiej zaatakowała funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kamieniami i cegłami obrzucony został służbowy samochód SG. To kolejne uszkodzone auto formacji w wyniku ataków migrantów – podała w piątek SG.

Emerytury
Stażowe