Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy

Aromaterapia to dziedzina wiedzy o ogromnym potencjale, szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia i jasność umysłu, a w szczególności mogą być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych – takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji.
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Olejki eteryczne mają także działanie uspokajające, poprawiające nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Ponadto aromaterapia może być wykorzystywana u pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy demencja.

Aromaty pomagają się uczyć

Terapia zapachem ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego dla poprawy pamięci i zachowania jasności umysłu na długie lata warto stosować pozyskane z odpowiednich roślin olejki, mające potwierdzone korzystne działanie na mózg. Co ciekawe, aromaterapia była stosowana w celu wspomożenia nauki już w czasach starożytnych. W starożytnej Grecji wieszano na drzwiach wieńce z rozmarynu, aby poprawić zdolność zapamiętywania i uczenia się. Może warto wypróbować ten sposób także dziś, w nadchodzącym roku szkolnym. Trzeba jednak pamiętać, że efektywność aromaterapii zależy przede wszystkim od właściwego doboru rodzaju olejków, odpowiedniej dawki oraz sposobu aplikacji. Ponieważ mechanizmy wpływu składników występujących w olejkach na funkcje mózgu są podobne do sposobu działania leków farmakologicznych, podczas jednoczesnego stosowania aromaterapii i leków należy rozważyć możliwe interakcje.

Jakie stosować olejki?

Olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację. To dobrze znane wiecznie zielone zioło pochodzące z krajów śródziemnomorskich, które jest powszechnie stosowane w kuchni, oferuje wiele korzyści obok tych kulinarnych. Jego ziołowy i odświeżający zapach wspomaga koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Pomaga uspokoić umysł, opanować stres i złagodzić niepokój. W jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne! Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku. W Wielkiej Brytanii przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotychczas wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, ale testom poddano także uczniów szkół podstawowych. Ich wyniki jednoznacznie potwierdziły skuteczność olejku. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, iż wdychając olejek z rozmarynu, szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości cyneolu – aktywnego składnika wywierającego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.

Olejek cytrynowy pomaga nie tylko poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Ożywia i pobudza, a także łagodzi lęki i napięcie nerwowe. Dzieje się tak, ponieważ olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu. Doskonale sprawdza się w sprayu – wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie. Olejek cytrynowy jest popularny w wielu firmach finansowych w Chinach; odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajność w pracy.

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Ułatwia skupienie się, redukuje uczucie umysłowego zmęczenia, wspomaga przyswajanie informacji. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28 procent. Zapach mięty pomaga się skupić i zredukować uczucie zmęczenia, które może się pojawić po dłuższym czasie nauki, a także wspomaga przyswajanie informacji. Ponadto mięta jest niezastąpiona podczas jazdy samochodem, gdy dopada nas senność – dodaje energii, orzeźwia i nie pozwala zasnąć.
Olejek eukaliptusowy działa podobnie do olejku z mięty pieprzowej – wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie psychiczne. Jednak olejek z eukaliptusa daje nam coś więcej – pomaga wzmocnić system odpornościowy w walce z wirusami.

Olejek z szałwii muszkatołowej jest destylowaną parą wodną z pąków i liści tej odmiany szałwii. Jest on korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Jest też pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi i lęku. Wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność i słabość. Olejek ten może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej, aktywizując działanie mózgu. Odnotowano także działanie łagodzące ból głowy. Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pamięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olejek poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania.

Olejek z kurkumy pobudza szare komórki. Obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest ar-turmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców w ‎2014 roku. Okazało się, że ar-turmeron stymuluje proliferację, czyli zdolność rozmnażania się, neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80 procent w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.

Olejek z kadzidłowca to kolejny olejek zalecany przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe. Olejek o lekko owocowym, pikantnym i ziemistym aromacie, używany był przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniono go bardziej niż złoto. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu. Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi. Uważany jest wręcz za olejek medytacyjny, pozwalający przenosić nasz umysł na wyższe poziomy świadomości. Ponadto badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych. Możemy również mieszać olejki lub skorzystać z gotowych mieszanek.

Jak stosować olejki na poprawę koncentracji?

Możemy stosować je miejscowo, dodając 2–3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (np. olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcierając w skórę. Wykorzystajmy je też do kąpieli: dodajmy kilka kropelek olejku do wody w wannie lub spryskajmy nimi ścianki prysznica i pozwólmy parze rozprowadzić aromat. Olejki pojedyncze lub mieszanki są polecane do wypełniania dyfuzorów – najczęściej gotowych ceramicznych karafek, ale można je wykonać także samodzielnie ze szklanych czy ceramicznych pojemników. Pomocne będą również podgrzewane naczynia, czyli kominki zapachowe. Dzięki dyfuzji zapachy są rozpylane w pomieszczeniu. Sami możemy zrobić spray do odświeżania powietrza, dodawszy kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem. Po napełnieniu wodą ciecz rozpylamy w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych są inhalacje, czyli bezpośrednie wdychanie zapachu – najlepiej w regularnych odstępach czasu. Wystarczy wciągnąć aromat nosem prosto z butelki, nalać kroplę lub dwie na chusteczkę do nosa lub rozcierać olejek w dłoniach i wąchać. Kto nie chce stosować olejków z butelki, może wybrać się na łąkę, gdzie mieszanina naturalnych zapachów poprawi mu nastrój, odstresuje, a nawet oszołomi swym bogactwem. Poleżmy w trawie albo pospacerujmy boso – efekt murowany!

Ewa Banaszkiewicz

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków tylko u nas
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków

Do ofiar strzelano z bliskiej odległości, nakazując im stawać nad wykopanym grobem. Nie dobitych zasypywano ziemią, dzieci rozbijano o drzewa” – napisała Barbara Bojarska w książce „Piaśnica”. Tu jesienią 1939 r., krótko po agresji na Polskę, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej.

Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024 tylko u nas
Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024

Kolejny „odcinek” niemieckich opinii o Polsce i naszych sprawach czas zacząć. Zacznijmy, nie bez przyczyny, od tego, że skończymy tę relację na 1.09. Nie trzeba przecież tłumaczyć co to za data. Wiążą się z nią dziesiątki, trudnych do omówienia, wątków.

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył w piątek do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest kluczowym elementem jego "planu zwycięstwa". Prezydent Ukrainy twierdzi, że formalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu podniesie morale narodu i armii oraz zmusi Władimira Putina do negocjacji, ponieważ Putin „rozumie tylko siłę”.

Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało Wiadomości
Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak poważnie, jak bezpieczeństwo militarne czy energetyczne. Kolejnym elementem suwerenności jest niezależność logistyczno-transportowa, co udowodniły kryzysy ostatnich lat, takie jak wojna, pandemia czy ewakuacja z Afganistanu.

REKLAMA

Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy

Aromaterapia to dziedzina wiedzy o ogromnym potencjale, szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia i jasność umysłu, a w szczególności mogą być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych – takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji.
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Olejki eteryczne mają także działanie uspokajające, poprawiające nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Ponadto aromaterapia może być wykorzystywana u pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy demencja.

Aromaty pomagają się uczyć

Terapia zapachem ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego dla poprawy pamięci i zachowania jasności umysłu na długie lata warto stosować pozyskane z odpowiednich roślin olejki, mające potwierdzone korzystne działanie na mózg. Co ciekawe, aromaterapia była stosowana w celu wspomożenia nauki już w czasach starożytnych. W starożytnej Grecji wieszano na drzwiach wieńce z rozmarynu, aby poprawić zdolność zapamiętywania i uczenia się. Może warto wypróbować ten sposób także dziś, w nadchodzącym roku szkolnym. Trzeba jednak pamiętać, że efektywność aromaterapii zależy przede wszystkim od właściwego doboru rodzaju olejków, odpowiedniej dawki oraz sposobu aplikacji. Ponieważ mechanizmy wpływu składników występujących w olejkach na funkcje mózgu są podobne do sposobu działania leków farmakologicznych, podczas jednoczesnego stosowania aromaterapii i leków należy rozważyć możliwe interakcje.

Jakie stosować olejki?

Olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację. To dobrze znane wiecznie zielone zioło pochodzące z krajów śródziemnomorskich, które jest powszechnie stosowane w kuchni, oferuje wiele korzyści obok tych kulinarnych. Jego ziołowy i odświeżający zapach wspomaga koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Pomaga uspokoić umysł, opanować stres i złagodzić niepokój. W jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne! Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku. W Wielkiej Brytanii przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotychczas wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, ale testom poddano także uczniów szkół podstawowych. Ich wyniki jednoznacznie potwierdziły skuteczność olejku. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, iż wdychając olejek z rozmarynu, szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości cyneolu – aktywnego składnika wywierającego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.

Olejek cytrynowy pomaga nie tylko poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Ożywia i pobudza, a także łagodzi lęki i napięcie nerwowe. Dzieje się tak, ponieważ olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu. Doskonale sprawdza się w sprayu – wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie. Olejek cytrynowy jest popularny w wielu firmach finansowych w Chinach; odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajność w pracy.

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Ułatwia skupienie się, redukuje uczucie umysłowego zmęczenia, wspomaga przyswajanie informacji. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28 procent. Zapach mięty pomaga się skupić i zredukować uczucie zmęczenia, które może się pojawić po dłuższym czasie nauki, a także wspomaga przyswajanie informacji. Ponadto mięta jest niezastąpiona podczas jazdy samochodem, gdy dopada nas senność – dodaje energii, orzeźwia i nie pozwala zasnąć.
Olejek eukaliptusowy działa podobnie do olejku z mięty pieprzowej – wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie psychiczne. Jednak olejek z eukaliptusa daje nam coś więcej – pomaga wzmocnić system odpornościowy w walce z wirusami.

Olejek z szałwii muszkatołowej jest destylowaną parą wodną z pąków i liści tej odmiany szałwii. Jest on korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Jest też pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi i lęku. Wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność i słabość. Olejek ten może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej, aktywizując działanie mózgu. Odnotowano także działanie łagodzące ból głowy. Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pamięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olejek poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania.

Olejek z kurkumy pobudza szare komórki. Obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest ar-turmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców w ‎2014 roku. Okazało się, że ar-turmeron stymuluje proliferację, czyli zdolność rozmnażania się, neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80 procent w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.

Olejek z kadzidłowca to kolejny olejek zalecany przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe. Olejek o lekko owocowym, pikantnym i ziemistym aromacie, używany był przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniono go bardziej niż złoto. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu. Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi. Uważany jest wręcz za olejek medytacyjny, pozwalający przenosić nasz umysł na wyższe poziomy świadomości. Ponadto badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych. Możemy również mieszać olejki lub skorzystać z gotowych mieszanek.

Jak stosować olejki na poprawę koncentracji?

Możemy stosować je miejscowo, dodając 2–3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (np. olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcierając w skórę. Wykorzystajmy je też do kąpieli: dodajmy kilka kropelek olejku do wody w wannie lub spryskajmy nimi ścianki prysznica i pozwólmy parze rozprowadzić aromat. Olejki pojedyncze lub mieszanki są polecane do wypełniania dyfuzorów – najczęściej gotowych ceramicznych karafek, ale można je wykonać także samodzielnie ze szklanych czy ceramicznych pojemników. Pomocne będą również podgrzewane naczynia, czyli kominki zapachowe. Dzięki dyfuzji zapachy są rozpylane w pomieszczeniu. Sami możemy zrobić spray do odświeżania powietrza, dodawszy kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem. Po napełnieniu wodą ciecz rozpylamy w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych są inhalacje, czyli bezpośrednie wdychanie zapachu – najlepiej w regularnych odstępach czasu. Wystarczy wciągnąć aromat nosem prosto z butelki, nalać kroplę lub dwie na chusteczkę do nosa lub rozcierać olejek w dłoniach i wąchać. Kto nie chce stosować olejków z butelki, może wybrać się na łąkę, gdzie mieszanina naturalnych zapachów poprawi mu nastrój, odstresuje, a nawet oszołomi swym bogactwem. Poleżmy w trawie albo pospacerujmy boso – efekt murowany!

Ewa Banaszkiewicz

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe