Jak żyć i walczyć z migreną?

W starym dowcipie rozróżnia się migrenę – ból głowy u osób wysoko urodzonych, od nazwanego dosadnie zwykłego bólu dotykającego maluczkich, choćby po większej libacji. Jednak migrena to prawdziwa choroba, która nie tylko spędza sen z powiek, ale w połączeniu z takimi objawami jak: mdłości, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i hałas, a także czasowy paraliż mięśni poruszających gałką oczną, utrudnia, a nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Migrena. Ilustracja poglądowa Jak żyć i walczyć z migreną?
Migrena. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Podczas napadu migreny mogą wystąpić także objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaburzenia smaku, jadłowstręt i biegunka.

Czym jest migrena?

Migrena przez wielu pacjentów utożsamiana jest z bólem głowy, ale towarzyszy mu wiele innych objawów. Wymaga dokładnej diagnostyki, gdyż nie każdy ból głowy to migrena. Termin ten dotyczy wyłącznie dolegliwości, które można uznać za pierwotne bóle głowy, czyli ich występowanie nie jest efektem innej choroby. Migrena jest przypadłością cywilizacyjną dziedziczoną genetycznie; szacuje się, że dotyka około 15 procent ludzkości, głównie kobiet. Jeśli pojawia się przez co najmniej 15 dni w miesiącu w ciągu 3 miesięcy uważana jest za chorobę przewlekłą, która ma fazy zaostrzeń i remisji. Charakteryzuje się występowaniem silnych bólów głowy określanych przez pacjentów jako narastające, przeszywające, pulsujące, nie do wytrzymania, obezwładniające. Mogą występować z jednej strony głowy, z obu lub naprzemiennie i to w różnych okolicach: skroni, za gałką oczną lub w obrębie czoła. Napad migreny trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Chory odczuwa większy ból podczas podejmowania nawet najdrobniejszej aktywności fizycznej, mogą wystąpić nudności i wymioty, łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło, a czasem także na dźwięki i zapachy. U co czwartej osoby z migreną pojawia się tzw. aura, czyli przemijające objawy neurologiczne, trwające zwykle nie dłużej niż godzinę. Najczęściej są to objawy wzrokowe takie jak: mroczki, błyski, zniekształcenia obrazu, zmniejszenie pola widzenia. Mogą to być również zaburzenia czuciowe, jak drętwienie kończyn, werbalne – na przykład trudności w wysławianiu się, problemy z koncentracją i poruszaniem się. Aura może poprzedzać ból głowy lub występować w jego trakcie.

Typowe ataki migrenowe

Składają się z czterech  faz, które mogą występować następująco po sobie lub pojedynczo. Wyróżnia się etap zwiastunów, aurę, ból głowy i fazę ponapadową. W pierwszej fazie chory bardzo często ma świadomość zbliżającej się migreny. Dochodzi wówczas np. do spadku samopoczucia albo euforii, czasem poirytowania. Te dolegliwości pojawiają się na kilkanaście lub kilka godzin przed wystąpieniem bólu głowy. Aura, będąca zespołem dolegliwości ze strony układu nerwowego, może niekiedy objawić się niedowładem jednej strony ciała. Kolejna faza – bólu – trwa od kilku do kilkunastu godzin. Ból bywa tak silny, że często nie są w stanie powstrzymać go żadne środki przeciwbólowe. W fazie ponapadowej chorzy najczęściej odczuwają zmęczenie i niepokój, może pojawić się także nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne.

Jakie są przyczyny?

Czynniki, które odpowiadają za występowanie migreny, nie zostały do końca poznane. Uważa się, że przyczyny choroby są złożone, ale najczęściej wymienia się podłoże genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Te ostatnie mogą powodować lub nasilać migrenę. Nazywa się je wyzwalaczami bólów migrenowych. Należą do nich stres emocjonalny, ale i odprężenie po stresie, zmiany hormonalne u kobiet, pozostawanie długo na czczo lub ograniczanie jedzenia, ból karku, niektóre zapachy, zwłaszcza nieprzyjemne, ale też mocne perfumy, ponadto ostre światło, na przykład migającej jarzeniówki, nieregularny sen, zmiany pogody, alkohol, szczególnie czerwone wino i wermut, a także niektóre pokarmy. W diecie warto ograniczyć banany, twarde sery, jogurty, orzechy, awokado i czekoladę. Najlepiej zrezygnować z produktów zawierających azotan sodu, glutaminian sodu oraz ze słodzików.

Leczenie objawów

Migrena uważana jest za chorobę nieuleczalną. Pomoc polega na zwalczaniu objawów i łagodzeniu jej przebiegu. Wielu pacjentów, którzy od lat zmagają się z chorobą, potrafi rozpoznać symptomy sygnalizujące wystąpienie ataku, a także wytypować potencjalne czynniki wywołujące atak. Profilaktyczne stosowanie farmakologii zaleca się w przypadkach, gdy bóle głowy utrzymują się powyżej 3 dni lub ataki występują co najmniej 2 razy w miesiącu i utrudniają pacjentowi normalne funkcjonowanie. Głównym celem leczenia jest zniesienie bólu i objawów towarzyszących, zwłaszcza nudności i wymiotów, oraz zapobieganie ewentualnym nawrotom choroby. Zwiększeniu skuteczności leczenia sprzyja dobra współpraca z lekarzem. Dobranie właściwej terapii zależy od częstości występowania napadów, czynników prowokujących, natężenia bólu, czasu trwania oraz objawów towarzyszących. Niektórym pomoc przynosi homeopatia. W „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa Chrystus dokonał tylko jednego cudu – uleczył prokuratora z migreny. O taki cud modli się pewnie niejeden cierpiący. Na szczęście istnieją różne sposoby, które potrafią przynieść ulgę; powstało wiele prac naukowych o zapobieganiu chorobie, jak i wspomaganiu leczenia. Osoby często doświadczające ataków migreny powinny zainteresować się ryboflawiną.

Witamina B2 pomaga walczyć z migreną

Badacze wskazują, że pojawienie się migreny jest powiązane z zaburzeniem funkcjonowania mitochondriów – mikroskopijnych organelli w komórkach organizmu. Ryboflawina – witamina B2 – usprawnia ich pracę i uczestniczy w produkowaniu przez nie energii. Ten mechanizm odpowiada za przeciwmigrenowe właściwości witaminy B2. W 2022 roku opublikowano badania naukowe, które potwierdziły, że stosowanie olbrzymich dawek witaminy B2 zmniejsza częstotliwość występowania ataków migreny, skraca ich czas trwania, gdy już wystąpiły, zmniejsza liczbę dni z chorobą i pomaga złagodzić ból głowy. Zdaniem naukowców, aby zapobiec atakom migreny, należy przyjmować 400 mg witaminy B2 dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Bez suplementacji spożywamy średnio 2–2,5 mg tej witaminy w codziennej diecie, musimy więc dostarczać jej 200 razy więcej. Dlatego konieczne jest sięgnięcie po preparaty. Pomimo tak wysokich dawek witamina B2 jest dla nas zupełnie bezpieczna. Dotychczas nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków zdrowotnych związanych ze spożyciem ryboflawiny w zalecanej ilości i okresie dawkowania, jednak przed podjęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem.

Gdy ból rozsadza czaszkę

Leczenie ataku migreny polega na jak najszybszym przyjęciu tabletki na ból głowy. Najlepiej zrobić to w ciągu pierwszych 15 minut. Można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen czy diklofenak. Warto zrobić okład – ciepły albo zimny – na czoło i wypić słodki napój. Dobre rezultaty dają delikatne masaże skroni z dodatkiem Amolu, akupresura i techniki relaksacyjne, ulgę może przynieść gorący prysznic. W pokoju cierpiącego zgaśmy światło i zasłońmy okna. Najlepiej, gdyby zasnął, bo sen może złagodzić ból, a w tym czasie zaczną działać leki. Na pociechę warto wspomnieć, że po menopauzie ataki migreny wśród kobiet gwałtownie się zmniejszają. Po 70. roku życia tylko 5 procent populacji mężczyzn i kobiet cierpi na migreny. Ot, i jeszcze jeden powód, by żyć jak najdłużej.


Ewa Banaszkiewicz

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków tylko u nas
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków

Do ofiar strzelano z bliskiej odległości, nakazując im stawać nad wykopanym grobem. Nie dobitych zasypywano ziemią, dzieci rozbijano o drzewa” – napisała Barbara Bojarska w książce „Piaśnica”. Tu jesienią 1939 r., krótko po agresji na Polskę, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej.

Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024 tylko u nas
Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024

Kolejny „odcinek” niemieckich opinii o Polsce i naszych sprawach czas zacząć. Zacznijmy, nie bez przyczyny, od tego, że skończymy tę relację na 1.09. Nie trzeba przecież tłumaczyć co to za data. Wiążą się z nią dziesiątki, trudnych do omówienia, wątków.

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył w piątek do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest kluczowym elementem jego "planu zwycięstwa". Prezydent Ukrainy twierdzi, że formalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu podniesie morale narodu i armii oraz zmusi Władimira Putina do negocjacji, ponieważ Putin „rozumie tylko siłę”.

Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało Wiadomości
Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak poważnie, jak bezpieczeństwo militarne czy energetyczne. Kolejnym elementem suwerenności jest niezależność logistyczno-transportowa, co udowodniły kryzysy ostatnich lat, takie jak wojna, pandemia czy ewakuacja z Afganistanu.

REKLAMA

Jak żyć i walczyć z migreną?

W starym dowcipie rozróżnia się migrenę – ból głowy u osób wysoko urodzonych, od nazwanego dosadnie zwykłego bólu dotykającego maluczkich, choćby po większej libacji. Jednak migrena to prawdziwa choroba, która nie tylko spędza sen z powiek, ale w połączeniu z takimi objawami jak: mdłości, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i hałas, a także czasowy paraliż mięśni poruszających gałką oczną, utrudnia, a nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Migrena. Ilustracja poglądowa Jak żyć i walczyć z migreną?
Migrena. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Podczas napadu migreny mogą wystąpić także objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaburzenia smaku, jadłowstręt i biegunka.

Czym jest migrena?

Migrena przez wielu pacjentów utożsamiana jest z bólem głowy, ale towarzyszy mu wiele innych objawów. Wymaga dokładnej diagnostyki, gdyż nie każdy ból głowy to migrena. Termin ten dotyczy wyłącznie dolegliwości, które można uznać za pierwotne bóle głowy, czyli ich występowanie nie jest efektem innej choroby. Migrena jest przypadłością cywilizacyjną dziedziczoną genetycznie; szacuje się, że dotyka około 15 procent ludzkości, głównie kobiet. Jeśli pojawia się przez co najmniej 15 dni w miesiącu w ciągu 3 miesięcy uważana jest za chorobę przewlekłą, która ma fazy zaostrzeń i remisji. Charakteryzuje się występowaniem silnych bólów głowy określanych przez pacjentów jako narastające, przeszywające, pulsujące, nie do wytrzymania, obezwładniające. Mogą występować z jednej strony głowy, z obu lub naprzemiennie i to w różnych okolicach: skroni, za gałką oczną lub w obrębie czoła. Napad migreny trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Chory odczuwa większy ból podczas podejmowania nawet najdrobniejszej aktywności fizycznej, mogą wystąpić nudności i wymioty, łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło, a czasem także na dźwięki i zapachy. U co czwartej osoby z migreną pojawia się tzw. aura, czyli przemijające objawy neurologiczne, trwające zwykle nie dłużej niż godzinę. Najczęściej są to objawy wzrokowe takie jak: mroczki, błyski, zniekształcenia obrazu, zmniejszenie pola widzenia. Mogą to być również zaburzenia czuciowe, jak drętwienie kończyn, werbalne – na przykład trudności w wysławianiu się, problemy z koncentracją i poruszaniem się. Aura może poprzedzać ból głowy lub występować w jego trakcie.

Typowe ataki migrenowe

Składają się z czterech  faz, które mogą występować następująco po sobie lub pojedynczo. Wyróżnia się etap zwiastunów, aurę, ból głowy i fazę ponapadową. W pierwszej fazie chory bardzo często ma świadomość zbliżającej się migreny. Dochodzi wówczas np. do spadku samopoczucia albo euforii, czasem poirytowania. Te dolegliwości pojawiają się na kilkanaście lub kilka godzin przed wystąpieniem bólu głowy. Aura, będąca zespołem dolegliwości ze strony układu nerwowego, może niekiedy objawić się niedowładem jednej strony ciała. Kolejna faza – bólu – trwa od kilku do kilkunastu godzin. Ból bywa tak silny, że często nie są w stanie powstrzymać go żadne środki przeciwbólowe. W fazie ponapadowej chorzy najczęściej odczuwają zmęczenie i niepokój, może pojawić się także nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne.

Jakie są przyczyny?

Czynniki, które odpowiadają za występowanie migreny, nie zostały do końca poznane. Uważa się, że przyczyny choroby są złożone, ale najczęściej wymienia się podłoże genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Te ostatnie mogą powodować lub nasilać migrenę. Nazywa się je wyzwalaczami bólów migrenowych. Należą do nich stres emocjonalny, ale i odprężenie po stresie, zmiany hormonalne u kobiet, pozostawanie długo na czczo lub ograniczanie jedzenia, ból karku, niektóre zapachy, zwłaszcza nieprzyjemne, ale też mocne perfumy, ponadto ostre światło, na przykład migającej jarzeniówki, nieregularny sen, zmiany pogody, alkohol, szczególnie czerwone wino i wermut, a także niektóre pokarmy. W diecie warto ograniczyć banany, twarde sery, jogurty, orzechy, awokado i czekoladę. Najlepiej zrezygnować z produktów zawierających azotan sodu, glutaminian sodu oraz ze słodzików.

Leczenie objawów

Migrena uważana jest za chorobę nieuleczalną. Pomoc polega na zwalczaniu objawów i łagodzeniu jej przebiegu. Wielu pacjentów, którzy od lat zmagają się z chorobą, potrafi rozpoznać symptomy sygnalizujące wystąpienie ataku, a także wytypować potencjalne czynniki wywołujące atak. Profilaktyczne stosowanie farmakologii zaleca się w przypadkach, gdy bóle głowy utrzymują się powyżej 3 dni lub ataki występują co najmniej 2 razy w miesiącu i utrudniają pacjentowi normalne funkcjonowanie. Głównym celem leczenia jest zniesienie bólu i objawów towarzyszących, zwłaszcza nudności i wymiotów, oraz zapobieganie ewentualnym nawrotom choroby. Zwiększeniu skuteczności leczenia sprzyja dobra współpraca z lekarzem. Dobranie właściwej terapii zależy od częstości występowania napadów, czynników prowokujących, natężenia bólu, czasu trwania oraz objawów towarzyszących. Niektórym pomoc przynosi homeopatia. W „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa Chrystus dokonał tylko jednego cudu – uleczył prokuratora z migreny. O taki cud modli się pewnie niejeden cierpiący. Na szczęście istnieją różne sposoby, które potrafią przynieść ulgę; powstało wiele prac naukowych o zapobieganiu chorobie, jak i wspomaganiu leczenia. Osoby często doświadczające ataków migreny powinny zainteresować się ryboflawiną.

Witamina B2 pomaga walczyć z migreną

Badacze wskazują, że pojawienie się migreny jest powiązane z zaburzeniem funkcjonowania mitochondriów – mikroskopijnych organelli w komórkach organizmu. Ryboflawina – witamina B2 – usprawnia ich pracę i uczestniczy w produkowaniu przez nie energii. Ten mechanizm odpowiada za przeciwmigrenowe właściwości witaminy B2. W 2022 roku opublikowano badania naukowe, które potwierdziły, że stosowanie olbrzymich dawek witaminy B2 zmniejsza częstotliwość występowania ataków migreny, skraca ich czas trwania, gdy już wystąpiły, zmniejsza liczbę dni z chorobą i pomaga złagodzić ból głowy. Zdaniem naukowców, aby zapobiec atakom migreny, należy przyjmować 400 mg witaminy B2 dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Bez suplementacji spożywamy średnio 2–2,5 mg tej witaminy w codziennej diecie, musimy więc dostarczać jej 200 razy więcej. Dlatego konieczne jest sięgnięcie po preparaty. Pomimo tak wysokich dawek witamina B2 jest dla nas zupełnie bezpieczna. Dotychczas nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków zdrowotnych związanych ze spożyciem ryboflawiny w zalecanej ilości i okresie dawkowania, jednak przed podjęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem.

Gdy ból rozsadza czaszkę

Leczenie ataku migreny polega na jak najszybszym przyjęciu tabletki na ból głowy. Najlepiej zrobić to w ciągu pierwszych 15 minut. Można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen czy diklofenak. Warto zrobić okład – ciepły albo zimny – na czoło i wypić słodki napój. Dobre rezultaty dają delikatne masaże skroni z dodatkiem Amolu, akupresura i techniki relaksacyjne, ulgę może przynieść gorący prysznic. W pokoju cierpiącego zgaśmy światło i zasłońmy okna. Najlepiej, gdyby zasnął, bo sen może złagodzić ból, a w tym czasie zaczną działać leki. Na pociechę warto wspomnieć, że po menopauzie ataki migreny wśród kobiet gwałtownie się zmniejszają. Po 70. roku życia tylko 5 procent populacji mężczyzn i kobiet cierpi na migreny. Ot, i jeszcze jeden powód, by żyć jak najdłużej.


Ewa Banaszkiewicz

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe