„Marszałkowi Hołowni bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych”

– Marszałek Sejmu większą wagę przywiązuje do swojego wizerunku i show, które robi wokół siebie, niż do zajmowania się sprawami państwowymi – powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, komentując odmowną odpowiedź marszałka Sejmu na prośbę o pilne spotkanie z szefem MSZ.
Szymon Hołownia „Marszałkowi Hołowni bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych”
Szymon Hołownia / PAP/Tomasz Gzell

Minister spraw zagranicznych przekazał we wtorek na platformie X, że "wystąpił rano z prośbą o pilne spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, chcąc przed posiedzeniem Sejmu przekazać mu informacje na temat stanowisk państw, których stolice w ostatnich dniach odwiedził, dotyczących proponowanych przez Parlament Europejski zmian traktatowych w UE".

"Pan marszałek poinformował, że nie znajdzie czasu na spotkanie, inaczej niż ministrowie 6 państw, z którymi spotkałem się w ostatnich dniach, którzy uważają tę sprawę za ważną i wartą dyskusji" - napisał Szynkowski vel Sęk.

Mularczyk zapytany o to, dlaczego nie zaproponowano takiego spotkania liderowi PO Donaldowi Tuskowi stwierdził, że "na dzień dzisiejszy pan Donald Tusk jest parlamentarzystą, nie jest premierem i nie wiemy, czy nim będzie, więc minister Szynkowski vel Sęk chce się spotkać z drugą osobą w państwie, jaką jest marszałek Sejmu i to jest chyba oczywiste". Wskazał, że szef MSZ realizuje pewną misję i wytyczne pana premiera Mateusza Morawieckiego i bardzo ważne jest, żeby poinformował drugą osobę w państwie o ustaleniach i rozmowach, jakie się toczą dzisiaj w wielu stolicach europejskich.

Czytaj również: Grzegorz Kuczyński: Rosja kontratakuje

Hołownia odpowiada szefowi MSZ

Podczas konferencji w Sejmie marszałek Hołownia podkreślił, że "tryb, w jakim pan tymczasowy minister Szynkowski vel Sęk zwrócił się z prośbą o spotkanie jest co najmniej zadziwiający". "Dzisiaj od rana mój sekretariat zaczął alarmować mnie wiadomościami, że pan Szynkowski vel Sęk chce się ze mną natychmiast spotkać, ale przy tym wyklucza np. ten dzień w całości, bo jest za granicą, inny dzień w całości, bo jest za granicą" - przekazał Hołownia. "Ja w tym trybie się nie odnajduję" - podkreślił.

"Marszałkowi Sejmu bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych"

Wiceszef MSZ wskazał, że "mamy określoną sytuacje polityczną i ministra spraw zagranicznych, który chce w ważnej sprawie spotkać się z drugą osobą w państwie". "Ja również wystąpiłem do marszałka Hołowni z prośbą o spotkanie, dotyczące reparacji wojennych - do dziś nie dostałem odpowiedzi" - przyznał.

"W tym czasie marszałek ma czas na informowanie o tym, że spotyka się z młodzieżą, że chce żeby Sejm był miejscem otwartym dla społeczeństwa itd. Oczywiście rozumiem, że PR jest ważny, ale marszałek Sejmu jest drugą osobą w państwie i to jest wielki zaszczyt, ale również wielki obowiązek. To jest czas i miejsce, kiedy trzeba podejmować decyzje, mieć wiedzę i być sprawczym" - mówił Mularczyk.

Jego zdaniem, można odnieść wrażenie, że marszałkowi Sejmu bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych. "To jest niestety poważny zarzut do pana marszałka, że większą wagę przywiązuje do swojego wizerunku i show, które robi wokół siebie niż do zajmowania się sprawami publicznymi i państwowymi. Jestem absolutnie przekonany, że taka polityka poniesie fiasko" - ocenił.

"My od początku tego nowego rządu prowadzimy bardzo intensywną akcję dyplomatyczną, której celem są spotkania z ministrami spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej, ale również z ambasadorami w Polsce, celem przekazania im informacji o wszystkich problematycznych rozwiązaniach i wyzwaniach, jakie niosą reformy traktatów europejskich" - dodał wiceminister. "Jako Polska, nie zgadzamy się na tak głęboką reformę UE. Chcemy spotkać się z przedstawicielami wszystkich krajów europejskich, żeby zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie te przyszłe reformy niosą dla krajów unijnych, a w szczególności tych średniej wielkości i małych" - wyjaśnił.

Czytaj także: Kamil Stoch poza polską kadrą! Jest komunikat PZN

Zmiany traktatów. 12 grudnia obrady

22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Przyjęte przez PE w środę sprawozdanie komisji ds. konstytucyjnych ma trafić - zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej - 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich.

Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Projekt uchwały złożonej przez PiS w Sejmie dotyczy "zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej". Projekt m.in. wzywa rząd oraz wszystkich europosłów do przeciwstawiania się tego rodzaju zmianom podczas głosowań w Radzie Unii Europejskiej, Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim. (PAP)


 

POLECANE
Sławomir Jastrzębowski nowym autorem Tygodnika Solidarność Wiadomości
Sławomir Jastrzębowski nowym autorem "Tygodnika Solidarność"

Miło nam poinformować, że mamy w "TySolu" nowego autora. To Sławomir Jastrzębowski - w przeszłości wieloletni redaktor naczelny "Super Exspressu" i były właściciel portalu Salon24.

J.D. Vance: Rosja i Ukraina będą musiały dokonać wymiany terytoriów z ostatniej chwili
J.D. Vance: Rosja i Ukraina będą musiały dokonać wymiany terytoriów

Rosja i Ukraina będą musiały dokonać wymiany terytoriów, aby osiągnąć porozumienie w sprawie zakończenia wojny – oświadczył w środę wiceprezydent USA J.D. Vance, cytowany przez agencję Bloomberga.

Silne trzęsienie ziemi w Turcji. Dziennikarka w studio tv próbowała zapanować nad sytuacją (Wideo) z ostatniej chwili
Silne trzęsienie ziemi w Turcji. Dziennikarka w studio tv próbowała zapanować nad sytuacją (Wideo)

Mocno odczuwalne trzęsienie ziemi miało w środę miejsce w Stambule. Szczególnie dotknięte zostały zachodnie przedmieścia metropolii, cieszące się dużą popularnością turystów.

Rosja prowadzi dialog nt. wojny tylko z jednym państwem. I nie jest to Ukraina z ostatniej chwili
Rosja prowadzi dialog nt. wojny tylko z jednym państwem. I nie jest to Ukraina

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w środę, że jest „:wiele niuansów” odnośnie zakończenia wojny na Ukrainie i konieczne jest jeszcze zbliżenie stanowisk stron uczestniczących w negocjacjach.

Dariusz Matecki opuści areszt za poręczeniem majątkowym z ostatniej chwili
Dariusz Matecki opuści areszt za poręczeniem majątkowym

Warszawski Sąd Okręgowy podjął decyzję: poseł Dariusz Matecki może opuścić areszt, jeśli do 6 maja zostanie wpłacone poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł. Informację potwierdzili jego pełnomocnicy.

Andrzej Duda dosadnie o wystąpieniu Sikorskiego. Nie umiał wznieść się ponad partyjne połajanki Wiadomości
Andrzej Duda dosadnie o wystąpieniu Sikorskiego. "Nie umiał wznieść się ponad partyjne połajanki"

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że w swym sejmowym wystąpieniu szef MSZ Radosław Sikorski nie umiał wznieść się ponad "partyjne spory i połajanki wewnątrz polskiej polityki". Wyraził też żal, że Sikorski nie uwzględnił w swoim exposé kwestii Inicjatywy Trójmorza, a o współpracy z USA "nie było praktycznie nic".

Nie żyje dziecięca gwiazda kina Wiadomości
Nie żyje dziecięca gwiazda kina

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje młoda aktorka, gwiazda takich filmów, jak: "Bella", "Prawo i porządek" czy "Mamut".

Sky News: Kijów odrzucił plan USA ws. Ukrainy. Rozmowy w Londynie odwołane z ostatniej chwili
Sky News: Kijów odrzucił plan USA ws. Ukrainy. Rozmowy w Londynie odwołane

Brytyjski serwis Sky News informuje, że Kijów odrzucił plan Stanów Zjednoczonych ws. uznania Krymu za rosyjski. W Waszyngtonie nie spodobała się ta decyzja; w efekcie sekretarz stanu USA Marco Rubio nie weźmie udziału w szczycie w Londynie, jak było pierwotnie planowane.

Wizja podporządkowana Berlinowi. Komentarze po exposé Sikorskiego pilne
"Wizja podporządkowana Berlinowi". Komentarze po exposé Sikorskiego

Szef polskiej dyplomacji wygłosił w Sejmie coroczne exposé na temat sytuacji międzynarodowej. Zaznaczył, że jego wystąpienie przypada na "najtrudniejszą sytuację międzynarodową od kilku dekad". Niektórzy politycy i obserwatorzy życia politycznego stwierdzili, że obecny szef MSZ przyczynił się do niej. 

Exposé Sikorskiego w Sejmie. Sytuacja międzynarodowa najtrudniejsza od dekad z ostatniej chwili
Exposé Sikorskiego w Sejmie. "Sytuacja międzynarodowa najtrudniejsza od dekad"

– Sytuacja międzynarodowa jest najtrudniejsza od dekad – oświadczył w środę szef MSZ Radosław Sikorski, który po godzinie 10 rozpoczął w Sejmie wygłaszanie swojego corocznego exposé.

REKLAMA

„Marszałkowi Hołowni bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych”

– Marszałek Sejmu większą wagę przywiązuje do swojego wizerunku i show, które robi wokół siebie, niż do zajmowania się sprawami państwowymi – powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, komentując odmowną odpowiedź marszałka Sejmu na prośbę o pilne spotkanie z szefem MSZ.
Szymon Hołownia „Marszałkowi Hołowni bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych”
Szymon Hołownia / PAP/Tomasz Gzell

Minister spraw zagranicznych przekazał we wtorek na platformie X, że "wystąpił rano z prośbą o pilne spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, chcąc przed posiedzeniem Sejmu przekazać mu informacje na temat stanowisk państw, których stolice w ostatnich dniach odwiedził, dotyczących proponowanych przez Parlament Europejski zmian traktatowych w UE".

"Pan marszałek poinformował, że nie znajdzie czasu na spotkanie, inaczej niż ministrowie 6 państw, z którymi spotkałem się w ostatnich dniach, którzy uważają tę sprawę za ważną i wartą dyskusji" - napisał Szynkowski vel Sęk.

Mularczyk zapytany o to, dlaczego nie zaproponowano takiego spotkania liderowi PO Donaldowi Tuskowi stwierdził, że "na dzień dzisiejszy pan Donald Tusk jest parlamentarzystą, nie jest premierem i nie wiemy, czy nim będzie, więc minister Szynkowski vel Sęk chce się spotkać z drugą osobą w państwie, jaką jest marszałek Sejmu i to jest chyba oczywiste". Wskazał, że szef MSZ realizuje pewną misję i wytyczne pana premiera Mateusza Morawieckiego i bardzo ważne jest, żeby poinformował drugą osobę w państwie o ustaleniach i rozmowach, jakie się toczą dzisiaj w wielu stolicach europejskich.

Czytaj również: Grzegorz Kuczyński: Rosja kontratakuje

Hołownia odpowiada szefowi MSZ

Podczas konferencji w Sejmie marszałek Hołownia podkreślił, że "tryb, w jakim pan tymczasowy minister Szynkowski vel Sęk zwrócił się z prośbą o spotkanie jest co najmniej zadziwiający". "Dzisiaj od rana mój sekretariat zaczął alarmować mnie wiadomościami, że pan Szynkowski vel Sęk chce się ze mną natychmiast spotkać, ale przy tym wyklucza np. ten dzień w całości, bo jest za granicą, inny dzień w całości, bo jest za granicą" - przekazał Hołownia. "Ja w tym trybie się nie odnajduję" - podkreślił.

"Marszałkowi Sejmu bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych"

Wiceszef MSZ wskazał, że "mamy określoną sytuacje polityczną i ministra spraw zagranicznych, który chce w ważnej sprawie spotkać się z drugą osobą w państwie". "Ja również wystąpiłem do marszałka Hołowni z prośbą o spotkanie, dotyczące reparacji wojennych - do dziś nie dostałem odpowiedzi" - przyznał.

"W tym czasie marszałek ma czas na informowanie o tym, że spotyka się z młodzieżą, że chce żeby Sejm był miejscem otwartym dla społeczeństwa itd. Oczywiście rozumiem, że PR jest ważny, ale marszałek Sejmu jest drugą osobą w państwie i to jest wielki zaszczyt, ale również wielki obowiązek. To jest czas i miejsce, kiedy trzeba podejmować decyzje, mieć wiedzę i być sprawczym" - mówił Mularczyk.

Jego zdaniem, można odnieść wrażenie, że marszałkowi Sejmu bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych. "To jest niestety poważny zarzut do pana marszałka, że większą wagę przywiązuje do swojego wizerunku i show, które robi wokół siebie niż do zajmowania się sprawami publicznymi i państwowymi. Jestem absolutnie przekonany, że taka polityka poniesie fiasko" - ocenił.

"My od początku tego nowego rządu prowadzimy bardzo intensywną akcję dyplomatyczną, której celem są spotkania z ministrami spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej, ale również z ambasadorami w Polsce, celem przekazania im informacji o wszystkich problematycznych rozwiązaniach i wyzwaniach, jakie niosą reformy traktatów europejskich" - dodał wiceminister. "Jako Polska, nie zgadzamy się na tak głęboką reformę UE. Chcemy spotkać się z przedstawicielami wszystkich krajów europejskich, żeby zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie te przyszłe reformy niosą dla krajów unijnych, a w szczególności tych średniej wielkości i małych" - wyjaśnił.

Czytaj także: Kamil Stoch poza polską kadrą! Jest komunikat PZN

Zmiany traktatów. 12 grudnia obrady

22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Przyjęte przez PE w środę sprawozdanie komisji ds. konstytucyjnych ma trafić - zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej - 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich.

Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Projekt uchwały złożonej przez PiS w Sejmie dotyczy "zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej". Projekt m.in. wzywa rząd oraz wszystkich europosłów do przeciwstawiania się tego rodzaju zmianom podczas głosowań w Radzie Unii Europejskiej, Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe