Solidarność was nie zostawi! Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność"

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" po raz kolejny pochylamy się nad przybierającym na sile zjawiskiem zwolnień grupowych. Piszemy także o powodzi i jak zwykle analizujemy świat polityki z pracowniczego punktu widzenia.
Transparenty protestujących pracowników Solidarność was nie zostawi! Najnowszy numer
Transparenty protestujących pracowników / okładka Tygodnika Solidarność nr 40/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

„Solidarność Was nie zostawi!”

„Na razie rząd jakby nie zauważał tysięcy pracowników rozżalonych swoim losem, którym ktoś z dnia na dzień powiedział, że ich praca w firmie, w której często spędzili dziesiątki lat i z którą czuli się związani, dobiega końca. Że w niektórych przypadkach ich stabilne, bo umiejscowione w strategicznej państwowej spółce miejsce pracy – znika. I nikt nie bierze za to odpowiedzialności. Ani pracodawcy, którzy tłumaczą zwolnienia najczęściej konieczną restrukturyzacją, ani rząd, który przymyka oczy nawet na to, że w PKP Cargo zwalniani są działacze związkowi, osoby w wieku przedemerytalnym czy kobiety w ciąży (niektóre z nich, co prawda, zostały przywrócone do pracy).
Pracownicy jednak nie zapominają”

– pisze we wstępniaku redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Jeszcze rok temu takie dramatyczne doniesienia znalazłyby się pewnie bardzo wysoko w hierarchii medialnego zainteresowania. Mielibyśmy dramatyczne reportaże o tym, że rząd PiS nie panuje nad sytuacją, prywatny biznes ucieka z Polski (oczywiście przez „brak praworządności” i z powodu „łamania konstytucji”), a w spółkach Skarbu Państwa szaleją źli menadżerowie-zamordyści, którzy miast rozwijać, wygaszają powierzone im przedsiębiorstwa. Ale PiS już nie rządzi. W związku z tym medialne elity „uśmiechniętej Polski” mówią o tym wszystkim albo półgębkiem albo wcale”

- zwraca z kolei uwagę Rafał Woś.

Duzi zwalniają

Nasi dziennikarze przyglądają się sytuacji w Poczcie Polskiej, PKP Cargo i Beko.

„Związkowcy przyjechali 26 września do Warszawy pod budynek Ministerstwa Aktywów Państwowych. Przed swoją pikietą wsparli protestujących kolegów i koleżanki ze spółki PKP Cargo, gdzie trwają masowe zwolnienia. – Jesteśmy w tej chwili w takim stanie, że niedługo osiągniemy połowę liczby pracowników, z którymi Poczta rozpoczynała samodzielny byt, po rozdzieleniu z Telekomunikacją. Te najbardziej intensywne działania przypadają zawsze – nie wiedzieć czemu – na rządy Platformy Obywatelskiej. Przypomnę potężną redukcję listonoszy za pierwszych rządów PO, która była konsekwencją nieudanych – moim zdaniem było to celowo zrobione – negocjacji na usługę wymiaru sprawiedliwości. Platforma Obywatelska sprzedała to konkurencji zagranicznej. To jest przedsmak tego, co jest planem na Pocztę Polską. Redukcja, redukcja, a docelowo nie wiem, czy nie likwidacja – mówił szef „S” w Poczcie Polskiej Bogumił Nowicki”

- relacjonuje sytuację w Poccie Polskiej Marcin Krzeszowiec.

– Jeżeli premier Tusk chce wojny z Solidarnością, to będzie ją miał. Wiem, że dla niego jesteśmy pętakami, tak jak zwyzywał nas w 2012 roku w Sejmie, ale my się tym nie przejmujemy. Wtedy przegraliśmy bitwę, ale wygraliśmy wojnę o wiek emerytalny. Teraz też zwyciężymy, bo w Solidarności jest siła – powiedział podczas demonstracji w obronie pracowników PKP Cargo szef Solidarności Piotr Duda

– przypomina Agnieszka Żurek i opisuje działania NSZZ „Solidarność” w obronie narodowego przewoźnika kolejowego.

- Oszukali nas. Obiecali nam świetlaną przyszłość, obiecali nam złote góry, a potem z dnia na dzień powiedzieli, że zamykają ten zakład. Zostajemy tak naprawdę bez niczego. Mieliśmy umowy na stałe, stabilizację, w tych czasach bardzo potrzebną. Przecież tu pracują małżeństwa, starsi pracownicy, którzy są kilka lat przed emeryturą. Sytuacja jest dramatyczna, a rynek pracy nie oferuje nam zbyt wiele – mówi nam Magdalena Ledzion, samotnie wychowująca dzieci matka, która w fabryce w Łodzi przepracowała 17 lat. 5 września ona i 1100 innych pracowników fabryki Beko Europe dowiedziało się, że fabryka produkująca kuchenki, suszarki i elementy plastikowe zostanie zamknięta do końca kwietnia 2025 roku, a oni stracą pracę. Jednocześnie poinformowano o zamknięciu wrocławskiej fabryki lodówek. Tam pracę ma stracić ok. 700 osób

relacjonuje z kolei sytuację w firmie Beko Barbara Michałowska.

Co jeszcze w numerze

Monika Rutke opisuje, co dzieje się na terenach, które zostały dotknięte powodzią.

„Tego nie da się wyrazić słowami. Niby już zeszły ze mnie emocje, ale sama pani widzi, że to wraca, bo wiem, że uratowaliśmy naszą wieś dzięki ludzkiej solidarności. Ci ludzie, których przecież nie znamy, a oni nie znają nas, godzinami napełniali worki piaskiem, a potem przenosili je na wał. Mężczyźni, kobiety. Tutaj nawet dzieci pracowały. Brakowało rękawic, więc często robili to gołymi rękami”

- cytuje sołtys Trestna Beatę Dolejs.

„Z rozmów z mieszkańcami wyłania się obraz informacyjnego chaosu. Miejscowi, żołnierze, straż i wolontariusze sami przekazują sobie informacje o tym, co i gdzie jest potrzebne, gdzie można uzyskać pomoc”

- opisuje.

Mariusz Staniszewski zaś pisze o demokracji w tekście pt. „Hodowanie nowych wyborców”:

„Polityka społeczna obecnego rządu nie jest nastawiona na zmierzenie się z najważniejszym dla Polski wyzwaniem, czyli poprawą dzietności. To raczej próba zmiany struktury społecznej, która ma zmniejszyć liczbę konserwatywnych wyborców oraz spełnić ideologiczne postulaty garstki lewicowych radykałów”.

„Kiedy amerykański Intel informował ministrów w rządzie donalda Tuska o zawieszeniu na dwa lata, a faktycznie rezygnacji z budowy zakładu zajmującego się integracją układów scalonych pod Wrocławiem, rząd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczął rozmowy z dwoma – największymi dzisiaj – producentami mikorczipów na świecie, tajwańskim TSMC i koreańskim Samsungiem”

- pisze z kolei Wojciech Kulecki w tekście pt. „Z Niemcami na czipach jak Zabłocki na mydle”.

Poza tym jak zwykle dział kulturalny, wiadomości związkowe i świetne felietony naszych stałych komentatorów.

Miłej lektury!

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla

Król Karol III od lat znany jest ze swojego zaangażowania w ochronę przyrody i pasji do grzybobrania. Jego miłość do natury i zbierania grzybów to nie tylko sposób na odpoczynek, ale także część osobistej rywalizacji z królową Kamilą. Oboje dzielą tę pasję i traktują ją niemal jako sportową konkurencję.

Dramatyczny apel ofiary powodzi: Nie zapomnijcie o nas! z ostatniej chwili
Dramatyczny apel ofiary powodzi: Nie zapomnijcie o nas!

– Czego brakuje? Potężnego sprzętu, firm które to szybko ogarną... Co mogę jeszcze powiedzieć? Nie zapomnijcie o nas. Za miesiąc, za dwa, za trzy miesiące, za rok, za dwa lata. My mamy robotę na 10 lat... – mówi jedna z osób, która ucierpiała podczas powodzi, która dotknęła południową Polskę.

Lewica podjęła decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich. Padło jedno nazwisko polityka
Lewica podjęła decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich. Padło jedno nazwisko

"Rada Krajowa Lewicy właśnie podjęła jednogłośnie decyzję, że wystawi własnego kandydata lub kandydatkę na prezydenta" – poinformowała poseł Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Roksana Węgiel trafiła do szpitala. Dostałam jednoznaczną diagnozę z ostatniej chwili
Roksana Węgiel trafiła do szpitala. "Dostałam jednoznaczną diagnozę"

"Wczoraj, po mini występie, poczułam się gorzej i trafiłam do szpitala" – poinformowała Roksana Węgiel.

Janusz Palikot trafi do aresztu z ostatniej chwili
Janusz Palikot trafi do aresztu

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podjął decyzję w sprawie zastosowania środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego dla Janusza Palikota. Były poseł trafi do aresztu na dwa miesiące – poinformował jego obrońca mec. Jacek Dubois. Środek zostanie uchylony w przypadku wpłacenia poręczenia majątkowego w kwocie miliona złotych.

Janusz Palikot zatrzymany. Jego obrońcy wydali oświadczenie Wiadomości
Janusz Palikot zatrzymany. Jego obrońcy wydali oświadczenie

– W poniedziałek zawiadomię dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Mikołaj Pietrzaka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich i złożymy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy CBA i prokuratora Prokuratury Krajowej dotyczącego zdradzenia tajemnicy i przekroczenia uprawnień – zapowiedział pełnomocnik Janusza Palikota mec. Jacek Dubois.

Nauczyciele odwołali lekcje. Od 1 października pracują za darmo gorące
Nauczyciele odwołali lekcje. Od 1 października pracują za darmo

Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kwileniu zapowiedzieli, że jeżeli nie dostaną pensji za październik, to zaprzestaną prowadzenia zajęć. Burmistrz Chocza oświadczyła, że odpowiedzialność za brak pensji ponosi dyrekcja.

Rusza proces Kamila Różalskiego przeciwko TVN z ostatniej chwili
Rusza proces Kamila Różalskiego przeciwko TVN

W najbliższy wtorek, 8 października ma rozpocząć się proces z powództwa Państwowej Inspekcji Pracy w imieniu Kamila Różalskiego przeciwko TVN S.A. Sprawa jest o ustalenie stosunku pracy oraz o mobbing, toczy się w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. PIP złożyła ten pozew ponad dwa lata temu, w kwietniu 2022 r. Od czerwca 2021 roku CMWP SDP monitoruje tę sprawę. Także teraz stosowne pismo z zawiadomienim o monitoringu CMWP zostało wysłane do Sądu.

Jak ludzie potrafią być nieszczerzy!. Prezes znanej śląskiej instytucji badawczej odwołany Wiadomości
"Jak ludzie potrafią być nieszczerzy!". Prezes znanej śląskiej instytucji badawczej odwołany

Wieloletni prezes zarządu Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Adam Konka został odwołany ze stanowiska. "Jak życie bywa «przewrotne» i jak ludzie potrafią być nieszczerzy" – pisze na Facebooku.

Zmiana jest przesądzona. Będzie dymisja w rządzie Tuska polityka
"Zmiana jest przesądzona". Będzie dymisja w rządzie Tuska

Agnieszka Buczyńska, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego z Polski 2050, najprawdopodobniej zostanie odwołana ze stanowiska.

REKLAMA

Solidarność was nie zostawi! Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność"

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" po raz kolejny pochylamy się nad przybierającym na sile zjawiskiem zwolnień grupowych. Piszemy także o powodzi i jak zwykle analizujemy świat polityki z pracowniczego punktu widzenia.
Transparenty protestujących pracowników Solidarność was nie zostawi! Najnowszy numer
Transparenty protestujących pracowników / okładka Tygodnika Solidarność nr 40/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

„Solidarność Was nie zostawi!”

„Na razie rząd jakby nie zauważał tysięcy pracowników rozżalonych swoim losem, którym ktoś z dnia na dzień powiedział, że ich praca w firmie, w której często spędzili dziesiątki lat i z którą czuli się związani, dobiega końca. Że w niektórych przypadkach ich stabilne, bo umiejscowione w strategicznej państwowej spółce miejsce pracy – znika. I nikt nie bierze za to odpowiedzialności. Ani pracodawcy, którzy tłumaczą zwolnienia najczęściej konieczną restrukturyzacją, ani rząd, który przymyka oczy nawet na to, że w PKP Cargo zwalniani są działacze związkowi, osoby w wieku przedemerytalnym czy kobiety w ciąży (niektóre z nich, co prawda, zostały przywrócone do pracy).
Pracownicy jednak nie zapominają”

– pisze we wstępniaku redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Jeszcze rok temu takie dramatyczne doniesienia znalazłyby się pewnie bardzo wysoko w hierarchii medialnego zainteresowania. Mielibyśmy dramatyczne reportaże o tym, że rząd PiS nie panuje nad sytuacją, prywatny biznes ucieka z Polski (oczywiście przez „brak praworządności” i z powodu „łamania konstytucji”), a w spółkach Skarbu Państwa szaleją źli menadżerowie-zamordyści, którzy miast rozwijać, wygaszają powierzone im przedsiębiorstwa. Ale PiS już nie rządzi. W związku z tym medialne elity „uśmiechniętej Polski” mówią o tym wszystkim albo półgębkiem albo wcale”

- zwraca z kolei uwagę Rafał Woś.

Duzi zwalniają

Nasi dziennikarze przyglądają się sytuacji w Poczcie Polskiej, PKP Cargo i Beko.

„Związkowcy przyjechali 26 września do Warszawy pod budynek Ministerstwa Aktywów Państwowych. Przed swoją pikietą wsparli protestujących kolegów i koleżanki ze spółki PKP Cargo, gdzie trwają masowe zwolnienia. – Jesteśmy w tej chwili w takim stanie, że niedługo osiągniemy połowę liczby pracowników, z którymi Poczta rozpoczynała samodzielny byt, po rozdzieleniu z Telekomunikacją. Te najbardziej intensywne działania przypadają zawsze – nie wiedzieć czemu – na rządy Platformy Obywatelskiej. Przypomnę potężną redukcję listonoszy za pierwszych rządów PO, która była konsekwencją nieudanych – moim zdaniem było to celowo zrobione – negocjacji na usługę wymiaru sprawiedliwości. Platforma Obywatelska sprzedała to konkurencji zagranicznej. To jest przedsmak tego, co jest planem na Pocztę Polską. Redukcja, redukcja, a docelowo nie wiem, czy nie likwidacja – mówił szef „S” w Poczcie Polskiej Bogumił Nowicki”

- relacjonuje sytuację w Poccie Polskiej Marcin Krzeszowiec.

– Jeżeli premier Tusk chce wojny z Solidarnością, to będzie ją miał. Wiem, że dla niego jesteśmy pętakami, tak jak zwyzywał nas w 2012 roku w Sejmie, ale my się tym nie przejmujemy. Wtedy przegraliśmy bitwę, ale wygraliśmy wojnę o wiek emerytalny. Teraz też zwyciężymy, bo w Solidarności jest siła – powiedział podczas demonstracji w obronie pracowników PKP Cargo szef Solidarności Piotr Duda

– przypomina Agnieszka Żurek i opisuje działania NSZZ „Solidarność” w obronie narodowego przewoźnika kolejowego.

- Oszukali nas. Obiecali nam świetlaną przyszłość, obiecali nam złote góry, a potem z dnia na dzień powiedzieli, że zamykają ten zakład. Zostajemy tak naprawdę bez niczego. Mieliśmy umowy na stałe, stabilizację, w tych czasach bardzo potrzebną. Przecież tu pracują małżeństwa, starsi pracownicy, którzy są kilka lat przed emeryturą. Sytuacja jest dramatyczna, a rynek pracy nie oferuje nam zbyt wiele – mówi nam Magdalena Ledzion, samotnie wychowująca dzieci matka, która w fabryce w Łodzi przepracowała 17 lat. 5 września ona i 1100 innych pracowników fabryki Beko Europe dowiedziało się, że fabryka produkująca kuchenki, suszarki i elementy plastikowe zostanie zamknięta do końca kwietnia 2025 roku, a oni stracą pracę. Jednocześnie poinformowano o zamknięciu wrocławskiej fabryki lodówek. Tam pracę ma stracić ok. 700 osób

relacjonuje z kolei sytuację w firmie Beko Barbara Michałowska.

Co jeszcze w numerze

Monika Rutke opisuje, co dzieje się na terenach, które zostały dotknięte powodzią.

„Tego nie da się wyrazić słowami. Niby już zeszły ze mnie emocje, ale sama pani widzi, że to wraca, bo wiem, że uratowaliśmy naszą wieś dzięki ludzkiej solidarności. Ci ludzie, których przecież nie znamy, a oni nie znają nas, godzinami napełniali worki piaskiem, a potem przenosili je na wał. Mężczyźni, kobiety. Tutaj nawet dzieci pracowały. Brakowało rękawic, więc często robili to gołymi rękami”

- cytuje sołtys Trestna Beatę Dolejs.

„Z rozmów z mieszkańcami wyłania się obraz informacyjnego chaosu. Miejscowi, żołnierze, straż i wolontariusze sami przekazują sobie informacje o tym, co i gdzie jest potrzebne, gdzie można uzyskać pomoc”

- opisuje.

Mariusz Staniszewski zaś pisze o demokracji w tekście pt. „Hodowanie nowych wyborców”:

„Polityka społeczna obecnego rządu nie jest nastawiona na zmierzenie się z najważniejszym dla Polski wyzwaniem, czyli poprawą dzietności. To raczej próba zmiany struktury społecznej, która ma zmniejszyć liczbę konserwatywnych wyborców oraz spełnić ideologiczne postulaty garstki lewicowych radykałów”.

„Kiedy amerykański Intel informował ministrów w rządzie donalda Tuska o zawieszeniu na dwa lata, a faktycznie rezygnacji z budowy zakładu zajmującego się integracją układów scalonych pod Wrocławiem, rząd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczął rozmowy z dwoma – największymi dzisiaj – producentami mikorczipów na świecie, tajwańskim TSMC i koreańskim Samsungiem”

- pisze z kolei Wojciech Kulecki w tekście pt. „Z Niemcami na czipach jak Zabłocki na mydle”.

Poza tym jak zwykle dział kulturalny, wiadomości związkowe i świetne felietony naszych stałych komentatorów.

Miłej lektury!

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe