Wojna na Ukrainie. Wielka Brytania zmieniła zdanie ws. Storm Shadow
Zdaniem amerykańskich mediów premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zmienił zdanie w sprawie użycia pocisków dalekiego zasięgu, dlatego miał zezwolić Ukrainie na wykorzystanie rakiet Storm Shadow przeciwko rosyjskim obiektom wojskowym znajdującym się w obwodzie kurskim.
Z kolei na początku listopada "The Telegraph" poinformował, że prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer "spróbują po raz ostatni" w tej sprawie przekonać Joe Bidena. To administracja obecnego prezydenta USA miała być przeciwna, lecz ostatecznie to Waszyngton jako pierwszy pozwolił Ukrainie korzystać z pociskóW ATACMS.
Na początku listopada The Telegraph poinformował, że Macron i Starmer "spróbują po raz ostatni" przekonać Bidena do udzielenia pozwolenia, ponieważ USA były temu przeciwne
– podaje agencja Nexta na portalu X.
Zamieszanie wokół Storm Shadow
Wcześniej francuski dziennik "Le Figaro" poinformował o udzieleniu pozwolenia Ukrainie przez Francję i Wielką Brytanię na użycie Storm Shadow, jednakże kilka godzin po publikacji artykułu wpis o tym został usunięty.
Następnie w sprawie całego zamieszania wypowiedział się szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot. Podkreślił, że zezwolenie Ukrainie na atakowanie celów wojskowych w Rosji nadal jest "opcją na stole".
Otwarcie powiedzieliśmy, że jest to opcja, którą rozważylibyśmy, gdyby miała ona umożliwić uderzenie w cel, z którego Rosja obecnie atakuje terytorium Ukrainy. Więc nic nowego
– powiedział francuski minister Jean-Noel Barrot.
-
Poseł PSL: Nie zagłosuję na Trzaskowskiego w II turze wyborów
-
Kobieta na prezydenta? Miażdżąca przewaga Beaty Szydło w sondażu
Zielone światło dla Ukrainy
17 listopada "The New York Times" i agencja Reutera poinformowały, że prezydent USA Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie pocisków ATACMS do ataków w głębi terytorium Rosji. Asystent sekretarza stanu ds. półkuli zachodniej Brian Nichols potwierdził później tę informację. Czołowy dyplomata UE Josep Borrell powiedział, że niektóre kraje UE również zezwoliły na użycie swojej broni do głębszych uderzeń wewnątrz Rosji z terytorium Ukrainy.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że zaktualizowana doktryna nuklearna Rosji przewiduje potencjalne uderzenie nuklearne w odpowiedzi na użycie przez Kijów konwencjonalnych pocisków rakietowych wyprodukowanych na Zachodzie przeciwko Rosji. Wcześniej określił ostatnią decyzję Zachodu jako "jakościowo nową" rundę eskalacji.
The U.S. has allowed Ukraine to use British Storm Shadow missiles for strikes deep into Russia, reports The Times citing sources
— NEXTA (@nexta_tv) November 20, 2024
The publication notes that the position of British Prime Minister Keir Starmer on the use of Storm Shadow missiles has recently changed – he had… pic.twitter.com/XTASDmPuTc