"To wbrew woli społeczeństwa". Prezes PiS o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej przedstawił swoje stanowisko w sprawie ewentualnego wysłania polskich wojsk na Ukrainę. – Realizacja tego typu przedsięwzięć jest, wbrew zdecydowanej woli społeczeństwa, niemożliwa – zaznaczył polityk.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław Kaczyński / PAP/Szymon Pulcyn

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił m.in. swoje stanowisko w kwestii ewentualnego wysłania polskich wojsk na Ukrainę. 

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Realizacja tego typu przedsięwzięć jest, wbrew zdecydowanej woli społeczeństwa, niemożliwa. To jest możliwe tylko w systemie niedemokratycznym

– podkreślił Jarosław Kaczyński.

"My potrzebujemy tego wojska"

Prezes PiS był też pytany o spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Keitha Kellogga, specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy i Rosji.

Rozmowa z prezydentem ze względu na jego funkcję zwierzchnika sił zbrojnych, a także na konieczność jego zgody, gdyby chodziło o tego rodzaju decyzje, o które byłem tutaj pytany, jest całkowicie naturalna. Mam nadzieję, że prezydent zdaje sobie sprawę z nastrojów społecznych i wie, że takie rzeczy są dzisiaj niemożliwe

– ocenił prezes PiS.

Wypowiedział się także na temat obrony wschodniej granicy z Białorusią.

My potrzebujemy tego wojska po to, żeby bronić na razie w wojnie hybrydowej naszej granicy z Białorusią, jest także to zagrożenie, jeżeli chodzi o obwód królewiecki, i my dużych formacji wojskowych chociażby z tego powodu nie możemy wysyłać

– zaznaczył Kaczyński.

Jarosław Kaczyński skomentował także poniedziałkowy szczyt przywódców w Paryżu, gdzie omawiano kwestię wojny na Ukrainie.

– Trzeba było mieć po prostu olej w głowie, a nie coś innego. Zbroić się, wiedzieć, że Rosja w gruncie rzeczy nie zrezygnowała i nie zrezygnuje ze swoich ambicji. Po prostu ci ludzie, ze względów, których nie potrafię wyjaśnić, postępowali tak jak postępują. Te elity całkowicie się nie sprawdziły. Ich spotkania nie mają dzisiaj żadnego praktycznego znaczenia

– powiedział Jarosław Kaczyński.

Wizyta wysłannika Donalda Trumpa w Warszawie

We wtorek w Warszawie wizytę złoży specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Ukrainy i Rosji gen. Keith Kellogg, który spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski przekazał, że Andrzej Duda to jedyny przywódca w Europie, z którym spotka się Kellogg.

Politico: Europejscy przywódcy niczego nie ustalili

Wobec nowej koncepcji bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wyrażonej przemówieniem wiceprezydenta J.D. Vance’a w Monachium Emmanuel Macron zwołał na poniedziałek "szczyt oburzonych" w Paryżu.

Starania europejskich przywódców pod przewodnictwem Francji, mające na celu przedstawienie wspólnego frontu w sprawie Ukrainy w obliczu rosnących obaw o intencje prezydenta USA Donalda Trumpa, spaliły na panewce w poniedziałek, ponieważ nie udało się dojść do porozumienia w sprawie wysłania wojsk w celu nadzorowania możliwego porozumienia pokojowego

– czytamy teraz na Politico.eu, które reakcje europejskich przywódców nazywa "rozczarowującą".

Przywódcy nie przedstawili żadnych nowych wspólnych pomysłów, kłócili się o wysłanie wojsk na Ukrainę i po raz kolejny wygłaszali banały o pomocy Ukrainie i zwiększeniu wydatków na obronę

– pisze Politico.

Zdajemy sobie sprawę, że takie spotkania nie kończą się decyzjami

– mówił po spotkaniu Donald Tusk.

Dziś w Paryżu potwierdziliśmy, że Ukraina zasługuje na pokój poprzez siłę

– powiedzieli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej António Costa.

Szczyt Macrona

Francja rozmawia ze swoimi sojusznikami o zorganizowaniu nieformalnego szczytu europejskich przywódców w celu omówienia kwestii Ukrainy

– informowała Agencja Reutera. Jak dodano, czterej europejscy dyplomaci potwierdzili, że do spotkania ma dojść w poniedziałek w Paryżu.

Prezydent Macron oświadczył w tym tygodniu w wywiadzie dla "Financial Times", że tylko prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może negocjować w imieniu swojego kraju z Rosją w celu zakończenia wojny. Ostrzegł przed zawarciem na Ukrainie pokoju, który byłby równoznaczny z "kapitulacją". 

Jego zdaniem byłaby to "zła wiadomość dla wszystkich". Jego słowa padły po rozmowie telefonicznej między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Rosji Władimirem Putinem, podczas której omawiano kwestie związane z możliwością podjęcia rozmów pokojowych. Macron nazwał powrót Trumpa "elektrowstrząsem", który powinien zmusić Europę do zabezpieczenia własnej przyszłości, a także przyszłości Ukrainy.


 

POLECANE
Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne polityka
Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne

- Donald Trump, który napisał list do duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia, dał Teheranowi dwa miesiące na zawarcie nowego porozumienia nuklearnego i zagroził poważnymi konsekwencjami, jeśli umowa taka nie zostanie zawarta - pisze w środę portal Axios.

Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego Wiadomości
Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego

Podczas spotkania kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego w ramach kampanii wyborczej w Grodzisku Mazowieckim, głos zabrał Daniel Olbrychski. Aktor opowiadał o spotkaniu rosyjskiego dziennikarza w Cannes po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w 2015 r. Wtrącał przy tym do swojej wypowiedzi, zdania w języku rosyjskim.

Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka polityka
Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Premier Donald Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy ws. śmierci Barbary Skrzypek twierdząc m.in., że "czasy, kiedy prezydent, premier czy prezes partii wpływali na losy śledztw, minęły". Do wpisu szefa polskiego rządu w mediach społecznościowych odniósł się poseł Przemysław Czarnek.

Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter tylko u nas
Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter

Kiedy prezydent Polski kieruje do premiera poważny list dotyczący ładu prawnego w Polsce, można byłoby spodziewać się poważnej debaty o ważnych sprawach dla wszystkich obywateli. Tymczasem Donald Tusk odpowiada mu w mediach społecznościowych zdawkowym, niemal hejterskim komentarzem, ku uciesze gawiedzi spod znaku Silnych Razem.

Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu polityka
Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu

– USA chcą wyjść poza ramę wcześniejszej umowy dot. minerałów ziem rzadkich i teraz są przede wszystkim skupione na uzyskaniu długotrwałego pokoju między Ukrainą a Rosją – poinformowała rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt po rozmowie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem polityka
Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem

"Wierzymy, że wspólnie z Ameryką, z prezydentem Trumpem i pod amerykańskim przywództwem trwały pokój może zostać osiągnięty w tym roku" – napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji Wiadomości
Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji

Według doniesień medialnych doszło do pożaru na Bazarze Różyckiego w Warszawie. Na miejsce przyjechała straż pożarna, która zajęła się gaszeniem ognia. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a przyczyna pożaru zostanie zbadana przez służby.

Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW Wiadomości
Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW

Najbliższe dni będą ciepłe i słoneczne, a temperatura w dzień wyniesie nawet 17 st. C; noce będą chłodne, a temperatura spadnie przy gruncie nawet do -8 st. C - poinformowała w środę synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek.

Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę gorące
Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a – za tą niezrozumiałą nazwą kryje się tragedia. Wyrok, który słyszą rodzice około jednego na 5 tysięcy chłopców. Choroba objawia się w pierwszych latach życia dziecka, którego mięśnie stopniowo słabną, ostatecznie powodując problemy z samodzielnym poruszaniem się, oddychaniem, a nawet biciem serca.

„Badania wyszły bardzo słabo”. Była gwiazda TVN opublikowała wpis Wiadomości
„Badania wyszły bardzo słabo”. Była gwiazda TVN opublikowała wpis

Anna Wendzikowska coraz częściej otwarcie mówi o swoich problemach zdrowotnych. Tym razem podzieliła się z fanami szczegółami swojej walki z anemią, z którą zmaga się już od kilku lat. Dziennikarka przeszła szereg badań i wprowadziła zmiany w stylu życia, aby poprawić swoje zdrowie.

REKLAMA

"To wbrew woli społeczeństwa". Prezes PiS o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej przedstawił swoje stanowisko w sprawie ewentualnego wysłania polskich wojsk na Ukrainę. – Realizacja tego typu przedsięwzięć jest, wbrew zdecydowanej woli społeczeństwa, niemożliwa – zaznaczył polityk.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław Kaczyński / PAP/Szymon Pulcyn

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił m.in. swoje stanowisko w kwestii ewentualnego wysłania polskich wojsk na Ukrainę. 

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Realizacja tego typu przedsięwzięć jest, wbrew zdecydowanej woli społeczeństwa, niemożliwa. To jest możliwe tylko w systemie niedemokratycznym

– podkreślił Jarosław Kaczyński.

"My potrzebujemy tego wojska"

Prezes PiS był też pytany o spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Keitha Kellogga, specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy i Rosji.

Rozmowa z prezydentem ze względu na jego funkcję zwierzchnika sił zbrojnych, a także na konieczność jego zgody, gdyby chodziło o tego rodzaju decyzje, o które byłem tutaj pytany, jest całkowicie naturalna. Mam nadzieję, że prezydent zdaje sobie sprawę z nastrojów społecznych i wie, że takie rzeczy są dzisiaj niemożliwe

– ocenił prezes PiS.

Wypowiedział się także na temat obrony wschodniej granicy z Białorusią.

My potrzebujemy tego wojska po to, żeby bronić na razie w wojnie hybrydowej naszej granicy z Białorusią, jest także to zagrożenie, jeżeli chodzi o obwód królewiecki, i my dużych formacji wojskowych chociażby z tego powodu nie możemy wysyłać

– zaznaczył Kaczyński.

Jarosław Kaczyński skomentował także poniedziałkowy szczyt przywódców w Paryżu, gdzie omawiano kwestię wojny na Ukrainie.

– Trzeba było mieć po prostu olej w głowie, a nie coś innego. Zbroić się, wiedzieć, że Rosja w gruncie rzeczy nie zrezygnowała i nie zrezygnuje ze swoich ambicji. Po prostu ci ludzie, ze względów, których nie potrafię wyjaśnić, postępowali tak jak postępują. Te elity całkowicie się nie sprawdziły. Ich spotkania nie mają dzisiaj żadnego praktycznego znaczenia

– powiedział Jarosław Kaczyński.

Wizyta wysłannika Donalda Trumpa w Warszawie

We wtorek w Warszawie wizytę złoży specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Ukrainy i Rosji gen. Keith Kellogg, który spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski przekazał, że Andrzej Duda to jedyny przywódca w Europie, z którym spotka się Kellogg.

Politico: Europejscy przywódcy niczego nie ustalili

Wobec nowej koncepcji bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wyrażonej przemówieniem wiceprezydenta J.D. Vance’a w Monachium Emmanuel Macron zwołał na poniedziałek "szczyt oburzonych" w Paryżu.

Starania europejskich przywódców pod przewodnictwem Francji, mające na celu przedstawienie wspólnego frontu w sprawie Ukrainy w obliczu rosnących obaw o intencje prezydenta USA Donalda Trumpa, spaliły na panewce w poniedziałek, ponieważ nie udało się dojść do porozumienia w sprawie wysłania wojsk w celu nadzorowania możliwego porozumienia pokojowego

– czytamy teraz na Politico.eu, które reakcje europejskich przywódców nazywa "rozczarowującą".

Przywódcy nie przedstawili żadnych nowych wspólnych pomysłów, kłócili się o wysłanie wojsk na Ukrainę i po raz kolejny wygłaszali banały o pomocy Ukrainie i zwiększeniu wydatków na obronę

– pisze Politico.

Zdajemy sobie sprawę, że takie spotkania nie kończą się decyzjami

– mówił po spotkaniu Donald Tusk.

Dziś w Paryżu potwierdziliśmy, że Ukraina zasługuje na pokój poprzez siłę

– powiedzieli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej António Costa.

Szczyt Macrona

Francja rozmawia ze swoimi sojusznikami o zorganizowaniu nieformalnego szczytu europejskich przywódców w celu omówienia kwestii Ukrainy

– informowała Agencja Reutera. Jak dodano, czterej europejscy dyplomaci potwierdzili, że do spotkania ma dojść w poniedziałek w Paryżu.

Prezydent Macron oświadczył w tym tygodniu w wywiadzie dla "Financial Times", że tylko prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może negocjować w imieniu swojego kraju z Rosją w celu zakończenia wojny. Ostrzegł przed zawarciem na Ukrainie pokoju, który byłby równoznaczny z "kapitulacją". 

Jego zdaniem byłaby to "zła wiadomość dla wszystkich". Jego słowa padły po rozmowie telefonicznej między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Rosji Władimirem Putinem, podczas której omawiano kwestie związane z możliwością podjęcia rozmów pokojowych. Macron nazwał powrót Trumpa "elektrowstrząsem", który powinien zmusić Europę do zabezpieczenia własnej przyszłości, a także przyszłości Ukrainy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe