Amerykański instytut przedstawił raport ws. łamania demokracji przez rząd Donalda Tuska

"Gdy demokraci rządzą niedemokratycznie: przypadek Polski" – głosi tytuł raportu opublikowanego przez amerykański instytut Hudson, dot. łamania demokracji przez rząd Donalda Tuska.
Posiedzenie rządu Donalda Tuska Amerykański instytut przedstawił raport ws. łamania demokracji przez rząd Donalda Tuska
Posiedzenie rządu Donalda Tuska / PAP/Rafał Guz

"Istnieje więcej niż jeden słuszny pogląd"

Jak wskazują amerykańscy eksperci, debata nt. tego, co stanowi demokratyczny rząd XXI wieku, odnosi się do kilku państw członkowskich UE, ale jest szczególnie istotne w odniesieniu do Polski. 

Debata jest paskudna i głęboka, ponieważ rządząca centrolewicowa Koalicja Obywatelska (KO) – kierowana przez jej największą partię (Platformę Obywatelską [PO]) i premiera Donalda Tuska – oskarża prawicę centrowego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) o naruszenie kluczowych zasad demokracji, praworządności (ROL) i wolności mediów. PiS, kierowany przez byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, odpowiada, że zarzuty te są mylące lub fałszywe, a obecny rząd sam jest winny ekscesów. (…) O co w tym wszystkim chodzi i kto ma rację?

– pytają autorzy raportu. Jak czytamy, "istnieje więcej niż jeden słuszny pogląd na tę kwestię zarówno w odniesieniu do okresu rządów Prawa i Sprawiedliwości (2015–2023), jak i od czasu objęcia władzy przez Koalicję Obywatelską w grudniu 2023 roku", a kwestie te są "bardziej złożone i zniuansowane niż dominujące narracje o «demokratach» i «nieliberalnych, skrajnie prawicowych» politykach". 

Obawy o "upadek demokracji" za rządów PiS

Autorzy raportu podkreślają, że ich analiza prowadzi do kilku wniosków. 

Obawy o upadek polskiej demokracji w latach 2015–2023 były od dawna przesadzone. Wynik wyborów w 2023 r. byłby zupełnie inny, gdyby państwo stało się „autokracją”, było „autorytarne” lub zostało „zawłaszczone”, jak twierdzili krytycy. Polska nie była wówczas autokracją, a gen demokracji był żywy i miał się dobrze w tętniącej życiem polskiej polityce przez cały okres po 1989 roku. Jednak od czasu objęcia władzy rząd KO podejmuje wątpliwe, jeśli nie nielegalne, kroki pod pozorem „przywracania demokracji”, z których wiele jest bardzo podobnych do tych, o które oskarżał rząd PiS

– czytamy. Podkreślono, że nie wszystkie zarzuty stawiane rządom Szydło i Morawieckiego są błędne, ale są one "wybiórcze, niespójne i malowane zbyt szerokim pędzlem". 

Istniało kolesiostwo, ale dotyczyło to wcześniejszych polskich rządów, w tym tych kierowanych przez PO w latach 2007–2015. Rządy PiS wdrożyły oprogramowanie szpiegujące Pegasus, ale rząd Tuska do tej pory nie był w stanie udowodnić, że zrobił to bez należytego procesu, a inwigilacja miała miejsce w innych państwach członkowskich UE. Rządy PiS starały się przywrócić media będące własnością zagraniczną pod polską kontrolę, ale inne demokracje (np. Francja i Kanada) również są „nacjonalistyczne” w kwestii tego, kto jest właścicielem firm medialnych w ich krajach. Rządy PiS dyskryminowały TVN, obecnie należący do amerykańskiej firmy Warner Bros. Discovery – ale spór został rozwiązany za pomocą cichej dyplomacji

– wymieniają autorzy raportu. 

"KO przekroczyła granicę"

W dalszej części analizy czytamy, że od objęcia władzy w grudniu 2023 r. rząd koalicyjny pod przewodnictwem Koalicji Obywatelskiej rozpoczął "kampanię walki z prawem i kryminalizacji różnic politycznych, której celem jest zapewnienie, że PiS nigdy więcej nie będzie stanowić poważnego wyzwania dla jego władzy". 

KO przekroczyła granicę, stosując podejście „żelaznej miotły” do rozwiązywania tych kwestii. Termin ukuty przez premiera Tuska na określenie tych wysiłków – „demokracja walcząca” – nawiązuje do antykomunistycznej grupy z czasów NSZZ Solidarność, kierowanej przez ojca byłego premiera PiS Mateusza Morawieckiego i usprawiedliwia użycie niemal wszelkich środków do zwalczania przeciwników

– alarmują Amerykanie i podkreślają, że "niektórzy członkowie KO opowiadali się za «depisizacją», co przypomina termin dekomunizacja, koncepcję, zgodnie z którą wszyscy komuniści zostaliby usunięci ze swoich stanowisk i nie mogliby zajmować wpływowych stanowisk, gdyby została przeprowadzona po 1989 roku". 

Politycy KO publicznie twierdzą, że Polska znajduje się w szczególnym momencie, który uzasadnia podjęcie nadzwyczajnych środków w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego. (…) Doprowadziło to do poważnych i niedemokratycznych nadużyć władzy

– podkreślono w raporcie.

"Administracja Trumpa jest świadoma"

W ostatnim punkcie raportu analitycy podejmują temat sytuacji Polski w kontekście zdecydowanego zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Podkreślono "od dawna krytyczne poglądy premiera Tuska nt. prezydenta Trumpa".

Przywódcy KO mają rację, mówiąc, że stosunki polsko-amerykańskie są i pozostaną silne, niezależnie od tego, kto jest u władzy w obu stolicach, ale administracja Trumpa jest świadoma wyraźnej preferencji KO dla Partii Demokratycznej i krytyki prezydenta w ostatnim cyklu wyborczym

– podkreślają eksperci. Dodano, że w tym momencie to "znakomite więzi prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA i bliskie związki PiS z Partią Republikańską są głównym atutem polskiej polityki zagranicznej i stosunków dwustronnych". 

Dalsze próby zniszczenia PiS przez rząd kierowany przez KO zostaną zauważone, co może spowodować utratę wpływów w Waszyngtonie ze szkodą dla interesów narodowych i prestiżu Polski, a także stosunków dwustronnych. Polska korzysta z silnej opozycji, a PiS reprezentuje bardzo znaczną część elektoratu, który wspiera cele bezpieczeństwa narodowego kraju i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w czasach bezprecedensowych wyzwań dla europejskiego porządku bezpieczeństwa i nasilającej się rywalizacji wielkich mocarstw

– podsumowują analitycy instytutu Hudson.

Instytut Hudson

Hudson Institute jest amerykańską organizacją badawczą promującą amerykańskie przywództwo na rzecz bezpiecznej, wolnej i dostatniej przyszłości.

Założony w 1961 roku przez stratega Hermana Kahna Instytut Hudson rzuca wyzwanie konwencjonalnemu myśleniu i pomaga zarządzać strategicznymi zmianami poprzez interdyscyplinarne badania w zakresie obronności, stosunków międzynarodowych, ekonomii, energii, technologii, kultury i prawa.

Hudson stara się wywierać wpływ na decydentów i globalnych liderów w rządach i biznesie poprzez solidny program publikacji, konferencji i briefingów politycznych.


 

POLECANE
Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne polityka
Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne

- Donald Trump, który napisał list do duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia, dał Teheranowi dwa miesiące na zawarcie nowego porozumienia nuklearnego i zagroził poważnymi konsekwencjami, jeśli umowa taka nie zostanie zawarta - pisze w środę portal Axios.

Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego Wiadomości
Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego

Podczas spotkania kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego w ramach kampanii wyborczej w Grodzisku Mazowieckim, głos zabrał Daniel Olbrychski. Aktor opowiadał o spotkaniu rosyjskiego dziennikarza w Cannes po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w 2015 r. Wtrącał przy tym do swojej wypowiedzi, zdania w języku rosyjskim.

Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka polityka
Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Premier Donald Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy ws. śmierci Barbary Skrzypek twierdząc m.in., że "czasy, kiedy prezydent, premier czy prezes partii wpływali na losy śledztw, minęły". Do wpisu szefa polskiego rządu w mediach społecznościowych odniósł się poseł Przemysław Czarnek.

Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter tylko u nas
Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter

Kiedy prezydent Polski kieruje do premiera poważny list dotyczący ładu prawnego w Polsce, można byłoby spodziewać się poważnej debaty o ważnych sprawach dla wszystkich obywateli. Tymczasem Donald Tusk odpowiada mu w mediach społecznościowych zdawkowym, niemal hejterskim komentarzem, ku uciesze gawiedzi spod znaku Silnych Razem.

Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu polityka
Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu

– USA chcą wyjść poza ramę wcześniejszej umowy dot. minerałów ziem rzadkich i teraz są przede wszystkim skupione na uzyskaniu długotrwałego pokoju między Ukrainą a Rosją – poinformowała rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt po rozmowie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem polityka
Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem

"Wierzymy, że wspólnie z Ameryką, z prezydentem Trumpem i pod amerykańskim przywództwem trwały pokój może zostać osiągnięty w tym roku" – napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji Wiadomości
Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji

Według doniesień medialnych doszło do pożaru na Bazarze Różyckiego w Warszawie. Na miejsce przyjechała straż pożarna, która zajęła się gaszeniem ognia. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a przyczyna pożaru zostanie zbadana przez służby.

Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW Wiadomości
Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW

Najbliższe dni będą ciepłe i słoneczne, a temperatura w dzień wyniesie nawet 17 st. C; noce będą chłodne, a temperatura spadnie przy gruncie nawet do -8 st. C - poinformowała w środę synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek.

Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę gorące
Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a – za tą niezrozumiałą nazwą kryje się tragedia. Wyrok, który słyszą rodzice około jednego na 5 tysięcy chłopców. Choroba objawia się w pierwszych latach życia dziecka, którego mięśnie stopniowo słabną, ostatecznie powodując problemy z samodzielnym poruszaniem się, oddychaniem, a nawet biciem serca.

„Badania wyszły bardzo słabo”. Była gwiazda TVN opublikowała wpis Wiadomości
„Badania wyszły bardzo słabo”. Była gwiazda TVN opublikowała wpis

Anna Wendzikowska coraz częściej otwarcie mówi o swoich problemach zdrowotnych. Tym razem podzieliła się z fanami szczegółami swojej walki z anemią, z którą zmaga się już od kilku lat. Dziennikarka przeszła szereg badań i wprowadziła zmiany w stylu życia, aby poprawić swoje zdrowie.

REKLAMA

Amerykański instytut przedstawił raport ws. łamania demokracji przez rząd Donalda Tuska

"Gdy demokraci rządzą niedemokratycznie: przypadek Polski" – głosi tytuł raportu opublikowanego przez amerykański instytut Hudson, dot. łamania demokracji przez rząd Donalda Tuska.
Posiedzenie rządu Donalda Tuska Amerykański instytut przedstawił raport ws. łamania demokracji przez rząd Donalda Tuska
Posiedzenie rządu Donalda Tuska / PAP/Rafał Guz

"Istnieje więcej niż jeden słuszny pogląd"

Jak wskazują amerykańscy eksperci, debata nt. tego, co stanowi demokratyczny rząd XXI wieku, odnosi się do kilku państw członkowskich UE, ale jest szczególnie istotne w odniesieniu do Polski. 

Debata jest paskudna i głęboka, ponieważ rządząca centrolewicowa Koalicja Obywatelska (KO) – kierowana przez jej największą partię (Platformę Obywatelską [PO]) i premiera Donalda Tuska – oskarża prawicę centrowego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) o naruszenie kluczowych zasad demokracji, praworządności (ROL) i wolności mediów. PiS, kierowany przez byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, odpowiada, że zarzuty te są mylące lub fałszywe, a obecny rząd sam jest winny ekscesów. (…) O co w tym wszystkim chodzi i kto ma rację?

– pytają autorzy raportu. Jak czytamy, "istnieje więcej niż jeden słuszny pogląd na tę kwestię zarówno w odniesieniu do okresu rządów Prawa i Sprawiedliwości (2015–2023), jak i od czasu objęcia władzy przez Koalicję Obywatelską w grudniu 2023 roku", a kwestie te są "bardziej złożone i zniuansowane niż dominujące narracje o «demokratach» i «nieliberalnych, skrajnie prawicowych» politykach". 

Obawy o "upadek demokracji" za rządów PiS

Autorzy raportu podkreślają, że ich analiza prowadzi do kilku wniosków. 

Obawy o upadek polskiej demokracji w latach 2015–2023 były od dawna przesadzone. Wynik wyborów w 2023 r. byłby zupełnie inny, gdyby państwo stało się „autokracją”, było „autorytarne” lub zostało „zawłaszczone”, jak twierdzili krytycy. Polska nie była wówczas autokracją, a gen demokracji był żywy i miał się dobrze w tętniącej życiem polskiej polityce przez cały okres po 1989 roku. Jednak od czasu objęcia władzy rząd KO podejmuje wątpliwe, jeśli nie nielegalne, kroki pod pozorem „przywracania demokracji”, z których wiele jest bardzo podobnych do tych, o które oskarżał rząd PiS

– czytamy. Podkreślono, że nie wszystkie zarzuty stawiane rządom Szydło i Morawieckiego są błędne, ale są one "wybiórcze, niespójne i malowane zbyt szerokim pędzlem". 

Istniało kolesiostwo, ale dotyczyło to wcześniejszych polskich rządów, w tym tych kierowanych przez PO w latach 2007–2015. Rządy PiS wdrożyły oprogramowanie szpiegujące Pegasus, ale rząd Tuska do tej pory nie był w stanie udowodnić, że zrobił to bez należytego procesu, a inwigilacja miała miejsce w innych państwach członkowskich UE. Rządy PiS starały się przywrócić media będące własnością zagraniczną pod polską kontrolę, ale inne demokracje (np. Francja i Kanada) również są „nacjonalistyczne” w kwestii tego, kto jest właścicielem firm medialnych w ich krajach. Rządy PiS dyskryminowały TVN, obecnie należący do amerykańskiej firmy Warner Bros. Discovery – ale spór został rozwiązany za pomocą cichej dyplomacji

– wymieniają autorzy raportu. 

"KO przekroczyła granicę"

W dalszej części analizy czytamy, że od objęcia władzy w grudniu 2023 r. rząd koalicyjny pod przewodnictwem Koalicji Obywatelskiej rozpoczął "kampanię walki z prawem i kryminalizacji różnic politycznych, której celem jest zapewnienie, że PiS nigdy więcej nie będzie stanowić poważnego wyzwania dla jego władzy". 

KO przekroczyła granicę, stosując podejście „żelaznej miotły” do rozwiązywania tych kwestii. Termin ukuty przez premiera Tuska na określenie tych wysiłków – „demokracja walcząca” – nawiązuje do antykomunistycznej grupy z czasów NSZZ Solidarność, kierowanej przez ojca byłego premiera PiS Mateusza Morawieckiego i usprawiedliwia użycie niemal wszelkich środków do zwalczania przeciwników

– alarmują Amerykanie i podkreślają, że "niektórzy członkowie KO opowiadali się za «depisizacją», co przypomina termin dekomunizacja, koncepcję, zgodnie z którą wszyscy komuniści zostaliby usunięci ze swoich stanowisk i nie mogliby zajmować wpływowych stanowisk, gdyby została przeprowadzona po 1989 roku". 

Politycy KO publicznie twierdzą, że Polska znajduje się w szczególnym momencie, który uzasadnia podjęcie nadzwyczajnych środków w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego. (…) Doprowadziło to do poważnych i niedemokratycznych nadużyć władzy

– podkreślono w raporcie.

"Administracja Trumpa jest świadoma"

W ostatnim punkcie raportu analitycy podejmują temat sytuacji Polski w kontekście zdecydowanego zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Podkreślono "od dawna krytyczne poglądy premiera Tuska nt. prezydenta Trumpa".

Przywódcy KO mają rację, mówiąc, że stosunki polsko-amerykańskie są i pozostaną silne, niezależnie od tego, kto jest u władzy w obu stolicach, ale administracja Trumpa jest świadoma wyraźnej preferencji KO dla Partii Demokratycznej i krytyki prezydenta w ostatnim cyklu wyborczym

– podkreślają eksperci. Dodano, że w tym momencie to "znakomite więzi prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA i bliskie związki PiS z Partią Republikańską są głównym atutem polskiej polityki zagranicznej i stosunków dwustronnych". 

Dalsze próby zniszczenia PiS przez rząd kierowany przez KO zostaną zauważone, co może spowodować utratę wpływów w Waszyngtonie ze szkodą dla interesów narodowych i prestiżu Polski, a także stosunków dwustronnych. Polska korzysta z silnej opozycji, a PiS reprezentuje bardzo znaczną część elektoratu, który wspiera cele bezpieczeństwa narodowego kraju i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w czasach bezprecedensowych wyzwań dla europejskiego porządku bezpieczeństwa i nasilającej się rywalizacji wielkich mocarstw

– podsumowują analitycy instytutu Hudson.

Instytut Hudson

Hudson Institute jest amerykańską organizacją badawczą promującą amerykańskie przywództwo na rzecz bezpiecznej, wolnej i dostatniej przyszłości.

Założony w 1961 roku przez stratega Hermana Kahna Instytut Hudson rzuca wyzwanie konwencjonalnemu myśleniu i pomaga zarządzać strategicznymi zmianami poprzez interdyscyplinarne badania w zakresie obronności, stosunków międzynarodowych, ekonomii, energii, technologii, kultury i prawa.

Hudson stara się wywierać wpływ na decydentów i globalnych liderów w rządach i biznesie poprzez solidny program publikacji, konferencji i briefingów politycznych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe