Przewodnik wyborczy "TS" - Marek Jakubiak

Jakie poglądy na kwestie społeczne i gospodarcze ma Marek Jakubiak? Kandydat na prezydenta zdradza swoje stanowisko m.in. wobec emerytur i Zielonego Ładu.
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak / screen YT - Marek Jakubiak

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Poglądy Marka Jakubiaka

Na pytania zadane przeze mnie Marek Jakubiak odpowiedział dość lakonicznie. Pozwoliłem sobie rozwinąć je o informacje na temat poglądów kandydata na prezydenta dostępnych w przestrzeni publicznej.

Jeśli chodzi o programy socjalne, to Marek Jakubiak uważa, że powinny być utrzymane. Już w 2020 roku mówił na antenie Radia RMF FM, że program 500+ powinien docierać do najbiedniejszych rodzin, które najbardziej tego potrzebują. Świadczenie nie powinno trafiać do najbogatszych Polaków, bo „nie jest zasiłkiem dla bogatych, tylko dla biednych dzieci”. Jeśli zdania nie zmienił, to modyfikacji powinien ulec także program 800+.
W kwestii wieku emerytalnego Marek Jakubiak odpowiada: „Umowa społeczna jest nienaruszalna”, deklaruje także, że jest za emeryturami stażowymi po 45 latach pracy. Należy przypomnieć, że Marek Jakubiak głosował w 2016 roku „za” przywróceniem wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Poseł Jakubiak jest także za tym, żeby nie pobierać podatku dochodowego od wypłacanych przez państwo emerytur. Na antenie RFM FM powiedział, że w jego ocenie osoby bezdzietne powinny płacić wyższe składki na ZUS – oczywiście z wyjątkiem tych par, które nie mogą mieć potomstwa.

W przeszłości Jakubiak zastanawiał się także nad wprowadzeniem minimalnej emerytury dla każdego Polaka, niezależnie od stażu pracy: – Być może trzeba byłoby postanowić, że jest taka emerytura minimalna, która należy się każdemu Polakowi bez względu na to, czy pracował, płacił czy nie. „Czy się stoi, czy się leży, 1000 zł się należy”. A cała reszta należy do Ciebie – dywagował na antenie Radia ZET.

Parlamentarzysta jest zwolennikiem ograniczenia handlu w niedziele, który w jego ocenie pozwolił przetrwać małym osiedlowym sklepikom. Marek Jakubiak poparł w Sejmie obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

 

Marek Jakubiak, a pozycja związków zawodowych

W sprawie pozycji związków zawodowych w naszym kraju Jakubiak odpowiedział, że „jest na wystarczającym poziomie”. Jest za to przeciwny dalszemu wzrostowi płacy minimalnej w Polsce. 

Na uwagę zasługuje jednak jego propozycja z 2018 roku. Jakubiak zaproponował wówczas, aby pensje polityków były uzależnione od najniższej krajowej.

Wszyscy ci, którzy wypłacają sobie pensje z podatków, powinni zarabiać tak zwane mnożniki, czyli krotność minimalnej pensji w Polsce. I każda podwyżka, która następowałaby w Polsce, musiałaby się zaczynać od podnoszenia minimalnej pensji. Chcemy wyraźnie powiązać tych najbiedniejszych z tymi najbogatszymi. Logika tego działania polega na tym, że jeśli minister miałby więcej zarabiać, to najpierw musi więcej zarabiać ten najuboższy

– mówił na antenie radiowej Jedynki.

Marek Jakubiak stwierdził w odpowiedzi na nasze pytania, że „dostrzega” zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Z kolei na pytanie, czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia, odparł: „To zapewnia koniunktura gospodarcza”. 

 

Zmiany podatkowe i deregulacje

W swoim programie gospodarczym kandydat na prezydenta stawia na zmiany podatkowe i deregulacje. Chce, aby podatek CIT zastąpił jednoprocentowy podatek od przychodów, a kwota wolna wynosiła 12-krotność płacy minimalnej. Postuluje również uproszczenie przepisów dla firm oraz pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uważa, że należy wspierać wysokiej jakości żywność, w tym żywność ekologiczną, gdyż jest znakiem rozpoznawczym polskiego rolnictwa. Jest zwolennikiem organizowania się rolników w spółdzielnie, a także udziału producentów rolnych w przetwórstwie i handlu.

Marek Jakubiak mówi nam: „W ogóle nie widzę Zielonego Ładu”. Wcześniej także twierdził, że Zielony Ład należy wyrzucić do kosza wraz z systemem ETS, ponieważ to „węgiel jest naszą energetyczną przyszłością”. Uważa, że Polska powinna oprzeć się na własnych źródłach energii, wrócić do „czarnego złota” i zbudować nowe bloki węglowe.
 


 

POLECANE
Dr Piotr Łysakowski: niemieckie plany wobec Polski tylko u nas
Dr Piotr Łysakowski: niemieckie plany wobec Polski

Niemieckie media informują „…Gotowy, ale czeka na odsłonięcie … W pierwszych 48 godzinach istnienia nowego rządu nie mogło być mowy o wspólnym odsłanianiu pomnika. Rząd nie miałby na to czasu, dlatego przesunęliśmy termin – mówi…prof. Peter Oliver Loew, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (DPI) - … ma nadzieję, że do odsłonięcia dojdzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, choć żadna data jeszcze nie padła….Realizacja tak dużego projektu, zwanego Domem Polsko-Niemieckim, zajmie jednak lata. Dlatego ostatnio zdecydowano się na utworzenie tymczasowego miejsca pamięci o polskich ofiarach. Właśnie w formie >>Kamienia Pamięci dla Polski<<. Na razie wokół pomnika stoi jeszcze prowizoryczne ogrodzenie budowlane, dlatego nie ma dostępu do samego głazu. Jak przekazała DW Ambasada RP w Berlinie, przy kamieniu widnieje napis: >>Polskim ofiarom nazizmu i ofiarom niemieckiej okupacji i terroru w Polsce 1939 -1945<<….”.

Niemcy: FDP wybrała nowego lidera partii polityka
Niemcy: FDP wybrała nowego lidera partii

Christian Duerr został nowym przewodniczącym niemieckiej FDP, zastępując Christiana Lindnera po porażce w wyborach parlamentarnych.

Tȟašúŋke Witkó: Niemiecki rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Niemiecki rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy

Kiedy patrzę na zdeterminowaną twarz Frau Bärbel Bas, minister pracy i spraw społecznych Niemiec, wówczas jestem pewien, że wszystkie postawione przed nią zadania zostaną zrealizowane z najwyższą teutońską precyzją, czego też naszym sąsiadom zza Odry szczerze życzę.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Nie żyje Emmanuel Kunde, legenda futbolu kameruńskiego - poinformowała w piątek tamtejsza federacja. Według mediów zmarł nagle w nocy z czwartku na piątek w swoim domu na przedmieściach stolicy kraju Jaunde. Miał 68 lat.

Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski polityka
Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, podczas wiecu w Lublinie obiecał bezpieczną, ambitną Polskę oraz silne relacje transatlantyckie.

Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa Wiadomości
Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa

W miejscowości Czyrna w województwie małopolskim doszło do niepokojącej sytuacji - para jadąca białym busem próbowała porwać 9-letnią dziewczynkę wracającą ze szkolnej świetlicy.

George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów polityka
George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów

- Jeśli wybory będą wolne i sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów - przekonywał w Paryżu kandydat na prezydenta Rumunii George Simion.

Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona z ostatniej chwili
Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona

Z najnowszego zestawienia opublikowanego przez brytyjski „Sunday Times” wynika, że liczba miliarderów w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku - to największy spadek w historii publikacji tego rankingu. Jednocześnie majątek króla Karola III poszybował w górę o 30 milionów funtów, co uplasowało go wyżej w zestawieniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Komunikat dla mieszkańców Gołdapi Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gołdapi

8 mln zł będzie kosztowała budowa amfiteatru w Gołdapi, który pomieści ok. 500 osób. Burmistrz Konrad Kazanecki podpisał w piątek umowę na realizację tej inwestycji.

Ukraińcy grozili Mentzenowi? Jest reakcja policji Wiadomości
Ukraińcy grozili Mentzenowi? Jest reakcja policji

Kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen trzykrotnie zgłaszał groźby karalne. Sprawą zajmuje się prokuratura i policja w Toruniu.

REKLAMA

Przewodnik wyborczy "TS" - Marek Jakubiak

Jakie poglądy na kwestie społeczne i gospodarcze ma Marek Jakubiak? Kandydat na prezydenta zdradza swoje stanowisko m.in. wobec emerytur i Zielonego Ładu.
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak / screen YT - Marek Jakubiak

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Poglądy Marka Jakubiaka

Na pytania zadane przeze mnie Marek Jakubiak odpowiedział dość lakonicznie. Pozwoliłem sobie rozwinąć je o informacje na temat poglądów kandydata na prezydenta dostępnych w przestrzeni publicznej.

Jeśli chodzi o programy socjalne, to Marek Jakubiak uważa, że powinny być utrzymane. Już w 2020 roku mówił na antenie Radia RMF FM, że program 500+ powinien docierać do najbiedniejszych rodzin, które najbardziej tego potrzebują. Świadczenie nie powinno trafiać do najbogatszych Polaków, bo „nie jest zasiłkiem dla bogatych, tylko dla biednych dzieci”. Jeśli zdania nie zmienił, to modyfikacji powinien ulec także program 800+.
W kwestii wieku emerytalnego Marek Jakubiak odpowiada: „Umowa społeczna jest nienaruszalna”, deklaruje także, że jest za emeryturami stażowymi po 45 latach pracy. Należy przypomnieć, że Marek Jakubiak głosował w 2016 roku „za” przywróceniem wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Poseł Jakubiak jest także za tym, żeby nie pobierać podatku dochodowego od wypłacanych przez państwo emerytur. Na antenie RFM FM powiedział, że w jego ocenie osoby bezdzietne powinny płacić wyższe składki na ZUS – oczywiście z wyjątkiem tych par, które nie mogą mieć potomstwa.

W przeszłości Jakubiak zastanawiał się także nad wprowadzeniem minimalnej emerytury dla każdego Polaka, niezależnie od stażu pracy: – Być może trzeba byłoby postanowić, że jest taka emerytura minimalna, która należy się każdemu Polakowi bez względu na to, czy pracował, płacił czy nie. „Czy się stoi, czy się leży, 1000 zł się należy”. A cała reszta należy do Ciebie – dywagował na antenie Radia ZET.

Parlamentarzysta jest zwolennikiem ograniczenia handlu w niedziele, który w jego ocenie pozwolił przetrwać małym osiedlowym sklepikom. Marek Jakubiak poparł w Sejmie obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

 

Marek Jakubiak, a pozycja związków zawodowych

W sprawie pozycji związków zawodowych w naszym kraju Jakubiak odpowiedział, że „jest na wystarczającym poziomie”. Jest za to przeciwny dalszemu wzrostowi płacy minimalnej w Polsce. 

Na uwagę zasługuje jednak jego propozycja z 2018 roku. Jakubiak zaproponował wówczas, aby pensje polityków były uzależnione od najniższej krajowej.

Wszyscy ci, którzy wypłacają sobie pensje z podatków, powinni zarabiać tak zwane mnożniki, czyli krotność minimalnej pensji w Polsce. I każda podwyżka, która następowałaby w Polsce, musiałaby się zaczynać od podnoszenia minimalnej pensji. Chcemy wyraźnie powiązać tych najbiedniejszych z tymi najbogatszymi. Logika tego działania polega na tym, że jeśli minister miałby więcej zarabiać, to najpierw musi więcej zarabiać ten najuboższy

– mówił na antenie radiowej Jedynki.

Marek Jakubiak stwierdził w odpowiedzi na nasze pytania, że „dostrzega” zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Z kolei na pytanie, czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia, odparł: „To zapewnia koniunktura gospodarcza”. 

 

Zmiany podatkowe i deregulacje

W swoim programie gospodarczym kandydat na prezydenta stawia na zmiany podatkowe i deregulacje. Chce, aby podatek CIT zastąpił jednoprocentowy podatek od przychodów, a kwota wolna wynosiła 12-krotność płacy minimalnej. Postuluje również uproszczenie przepisów dla firm oraz pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uważa, że należy wspierać wysokiej jakości żywność, w tym żywność ekologiczną, gdyż jest znakiem rozpoznawczym polskiego rolnictwa. Jest zwolennikiem organizowania się rolników w spółdzielnie, a także udziału producentów rolnych w przetwórstwie i handlu.

Marek Jakubiak mówi nam: „W ogóle nie widzę Zielonego Ładu”. Wcześniej także twierdził, że Zielony Ład należy wyrzucić do kosza wraz z systemem ETS, ponieważ to „węgiel jest naszą energetyczną przyszłością”. Uważa, że Polska powinna oprzeć się na własnych źródłach energii, wrócić do „czarnego złota” i zbudować nowe bloki węglowe.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe