Dwie flagi nad Placem Muranowskim. Dlaczego udział Żydowskiego Związku Wojskowego w Powstaniu w getcie był zamilczany?

Trwa zbiórka na wydanie książki poświęconej historii Żydowskiego Związku Wojskowego, jednej z dwóch organizacji zbrojnych żydowskiego podziemia, działających w okupowanej przez Niemcy Polsce i na terenie getta warszawskiego.
Tutaj miały powiewać flagi polska i żydowska wywieszone przez żołnierzy ŻZW podczas Powstania w getcie warszawskim Dwie flagi nad Placem Muranowskim. Dlaczego udział Żydowskiego Związku Wojskowego w Powstaniu w getcie był zamilczany?
Tutaj miały powiewać flagi polska i żydowska wywieszone przez żołnierzy ŻZW podczas Powstania w getcie warszawskim / Wikipedia domena publiczna

Wydanie książki można wesprzeć TUTAJ

Żołnierze ŻZW podobnie jak bojowcy ŻOB byli zaangażowani w przygotowanie i przeprowadzenie powstania w getcie warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem zbrojnym w okupowanej przez hitlerowców Europie, a także pierwszym aktem bohaterstwa ludności przedzielonej murem Warszawy.

 

Zapomniana historia

Historia ŻOB jest doskonale znana i wielokrotnie opisana w licznych publikacjach naukowych i literaturze wspomnieniowej. Historia nie mniej ważnego dla powstania Żydowskiego Związku Wojskowego jest natomiast niemal całkowicie zapomniana.

Stało się tak z wielu przyczyn. Przede wszystkim niemal wszyscy członkowie ŻZW zginęli w powstaniu lub po jego zakończeniu, a ci którzy przeżyli, ze względu na swoje prawicowe przekonania byli zwalczani i nie dopuszczani do głosu zarówno przez konkurujących z nimi lewicowych syjonistów jak i przez rządzących w Polsce komunistów. Ofiarami konkurencji i nienawiści polskich władz komunistycznych do prawicowego syjonizmu  padli nie tylko konkretni bohaterowie ale także pamięć o organizacji bardzo zasłużonej nie tylko dla żydowskiego, ale także dla polskiego ruchu oporu.

 

Dwie flagi nad Placem Muranowskim

Warto dodać, że to właśnie żołnierze ŻZW w pierwszym dniu powstania wywiesili flagi żydowską i polską nad Placem Muranowskim w trakcie mającej miejsce na tym placu, największej bitwy powstania. Flagi te stały się nie tylko symbolem żydowskiego oporu, ale także polsko-żydowskiej wspólnoty losów w obliczu okupantów. Stanowiły też dowód identyfikowania się żołnierzy ŻZW z Polską.

Książka została napisana przez wybitnego znawcę historii polsko-żydowskiej, dra hab. Augusta Grabskiego. Zawiera krytyczną analizę historii ŻZW, opartą na bogatym materiale źródłowym. Nigdy nie ukazała się w druku. Nasza zbiórka służy ukazaniu się pierwszego drukowanego wydania tej pracy.

19 kwietnia bieżącego roku przypada 80 rocznica powstania w getcie warszawskim. Wydanie książki o Żydowskim Związku Wojskowym będzie godnym uczczenie zapomnianych bohaterów, a jednocześnie zapełnieniem poważnej luki w świadomości polskiego i żydowskiego oporu w czasie II wojny światowej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nad marszem Tuska przeleciał tajemniczy samolot. Hasło z baneru nie pozostawia wątpliwości z ostatniej chwili
Nad marszem Tuska przeleciał tajemniczy samolot. Hasło z baneru nie pozostawia wątpliwości

W niedzielę 4 czerwca ulicami Warszawy przeszedł marsz zorganizowany przez Donalda Tuska i przedstawicieli opozycji.

Groźny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z ogromnej wysokości z ostatniej chwili
Groźny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z ogromnej wysokości

W niedzielę na Rysach w Tatrach doszło do groźnego wypadku. Turystka spadła z wysokości kilkaset metrów.

Podano nieoficjalne dane na temat frekwencji na marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Podano nieoficjalne dane na temat frekwencji na "marszu 4 czerwca"

W niedzielnym marszu zorganizowanym przez PO i Donalda Tuska wzięło udział między 100 a 150 tys. osób - wynika z nieoficjalnych danych z policji, do których dotarła PAP.

Prezenter Dzień dobry TVN trafił do szpitala. Teraz apeluje z ostatniej chwili
Prezenter "Dzień dobry TVN" trafił do szpitala. Teraz apeluje

Robert Stockinger, który od 9 lat związany jest z "Dzień dobry TVN" trafił do szpitala, by poddać się badaniom. Teraz prezenter zaapelował do internautów, by dbali o siebie.

Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy z ostatniej chwili
Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy

Śmieszy mnie trochę, kiedy stare lisy, siedzące w polityce wiele lat, organizują marsz antyrządowy i przedstawiają go jako spontaniczny protest obywatelski – powiedział premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym odcinku swojego podcastu.

Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO] z ostatniej chwili
Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO]

Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w środkowej Mołdawii doszło do niezręcznej sytuacji z udziałem premiera Węgier. Polityk próbował pocałować w rękę prezydent Mołdawii Maię Sandu, jednak coś poszło nie tak.

Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru z ostatniej chwili
Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru

Na autostradzie A16 w pobliżu Neapolu na południu Włoch doszło do groźnego wypadku autobusu. Pojazdem podróżowało 38 pasażerów oraz dwóch kierowców. Wiadomo, że poszkodowani jechali z Lecce nad Adriatykiem w kierunku Rzymu.

[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji z ostatniej chwili
[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie "nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji

– Gdyby nie „nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji. Odpowiedzialność za zablokowanie możliwości rozwoju Polski, próbę cofnięcia nas do poziomu Białorusi, spada w pełni na tych, którzy głosowali za obaleniem rządu Olszewskiego. I na Lecha Wałęsę, i na Jacka Kuronia – mówił Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim w wywiadzie, który przeprowadziliśmy po śmierci Premiera.

Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda

Jako marsz nienawiści, marsz pogardy ocenił w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie) minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro niedzielny marsz, który odbywa się w niedzielę m.in. w Warszawie.

Jak nie chcecie słuchać.... Wałęsa obraził się na uczestników marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
"Jak nie chcecie słuchać...". Wałęsa obraził się na uczestników "marszu 4 czerwca"

Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych. Jednym z przemawiających był Lech Wałęsa.

Emerytury
Stażowe