Szef Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "S" spotkał się z ministrem Tomaszem Siemoniakiem
Ponieważ prace nad przyszłorocznym budżetem wkraczają w decydującą fazę podczas rozmowy poruszono kwestię podwyżek. NSZZ „Solidarność” domaga się co najmniej 15% wzrostu płac. Minister zgodził się, że służby powinny być lepiej wynagradzane, ale decyzje w tym zakresie należą do Premiera RP i ministra finansów. Minister Siemoniak podkreślił, że ważny w tej sprawie jest głos środowiska mundurowego w Radzie Dialogu Społecznego.
Braki środków finansowych
Jednym z najważniejszych z poruszonych tematów były braki środków finansowych we wszystkich służbach podległych MSWiA. Zgłoszone przez KSP NSZZ „Solidarność” w tym zakresie potrzeby Minister zadeklarował przedyskutować z Premierem Donaldem Tuskiem, z którym pojedzie w piątek do Wrocławia, aby wziąć udział w odprawie ze służbami. Jeżeli uda się uzyskać akceptację szefa rządu szanse na uruchomienia dodatkowych środków m.in. na rekompensatę za przedłużony czas służby strażaków są według ministra Siemoniaka wysokie.
Przewodniczący zwrócił uwagę, że rozwiązaniem problemów finansowych byłoby powiązanie budżetu MSWiA z PKB. Już wielokrotnie mundurowe struktury NSZZ „Solidarność” postulowały o takie rozwiązanie. Według ministra byłoby to lekarstwem na wiele obecnych problemów jednak wprowadzenie takiego rozwiązania będzie nie zwykle trudne ze względów politycznych i ekonomicznych.
Niekorzystne różnice w dodatkach mieszkaniowych
Dyskutowano również o coraz większej frustracji funkcjonariuszy MSWiA z powodu niekorzystnych różnic w dodatkach mieszkaniowych w porównaniu do MON. MSWiA jest gotowe do wspólnych prac nad stworzeniem konkurencyjnego sytemu mieszkaniowego w resorcie. Ten temat będzie przedmiotem rozmów w najbliższych tygodniach.
Przewodniczący przedstawił negatywną opinię do projektu zmiany ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Zdaniem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” projekt ustawy, wbrew twierdzeniom projektodawcy, nie wywoła pozytywnych skutków społeczno-gospodarczych, gdyż wprowadzi w miejsce apolitycznej formacji mundurowej, która nie może osiągać żadnych zysków z tytułu obrotu rzeczonymi środkami finansowymi, instytucję pośrednią, która prowadzi we własnym zakresie działalność gospodarczą.
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli niezwykle ważna jest ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Prace nad ostatecznym kształtem ustawy trwają i według słów ministra możliwym jest jej wejście w życie jeszcze pod koniec 2024 roku. Przewodniczący Mickiewicz kolejny raz zaznaczył, że bez dodatkowych etatów i środków finansowych obciążenie Państwowej Straży Pożarnej dodatkowymi obowiązkami nie uda się.
Spotkanie z panem Ministrem przebiegło w merytorycznej atmosferze.
- Uważam, że funkcjonariusze i pracownicy służb podległych MSWiA już niebawem odczują efekty tej rozmowy
- powiedział po spotkaniu Bartłomiej Mickiewicz.
CZYTAJ TAKŻE: Potrzebna krew dla wieloletniego działacza NSZZ "Solidarność"