Uroczystości upamiętniające 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Ropczycach

Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” reprezentowali: przewodniczący Roman Jakim, Bogumiła Stec-Świderska, Artur Stefański, Andrzej Czochara.
Uroczystość rozpoczęła się od Koronki do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie, którą poprowadził ks. prałat Stanisław Mazur z ropczyckiej Fary, pod pomnikiem kwiaty złożyli: poseł K. Moskal, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego J. Magdoń, przewodniczący Rady Powiatu J. Rojek, starosta W. Darłak, radny Rady Miejskiej M. Raś.
Później uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali do lokalu ropczyckiej Solidarności, gdzie odbyło się spotkanie opłatkowe. Po wspólnej modlitwie, połamaniu się opłatkiem i życzeniach rozmowy zeszły na tematy społeczno-gospodarcze.
Historia ropczyckiego pomnika
Historia ropczyckiego pomnika rozpoczyna się w 1913 r., w którym powstał staraniem nauczyciela Adama Bienia. Zniszczony w czasach PRL-u został częściowo zrekonstruowany w 1990 r., a obecną formę uzyskał w 2017, kiedy to został gruntownie przebudowany staraniem ropczyckiego środowiska Solidarności. Wówczas na postumencie umieszczono także tablice poświęconą Żołnierzom Wyklętym z terenu powiatu, zamordowanym przez komunistów w latach 1948–1951. To samo środowisko w 2020 r. doprowadziło do utworzenia ścieżki edukacyjno-przyrodniczej Wąwóz Powstańców Styczniowych.
Warto wiedzieć, że Ropczyce należą do tych nielicznych miast w Polsce, gdzie zachował się oryginalny sztandar powstańczy z 1863 r., obecnie zdeponowany w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.