Najnowszy numer „TS”: #MuremZaPolskimMundurem – polskie służby mundurowe „Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność”

„«Tygodnik Solidarność», którym mam zaszczyt kierować, przyznając służbom mundurowym tytuł Człowieka Roku, pragnie wyrazić wdzięczność i największy szacunek dla wszystkich tych, którzy nosząc polski mundur, codziennie wykonują ciężką pracę, nierzadko z narażeniem zdrowia i życia, abyśmy wszyscy, każdego dnia, niezależnie od poglądów, preferencji politycznych, rasy czy wyznania mogli czuć się bezpiecznie we własnym kraju. Tym bardziej za oburzające należy uznać trwające od dłuższego czasu ataki na polski mundur, których zwieńczeniem jest film «Zielona granica»” – pisze red. naczelny Michał Ossowski w swoim wstępniaku do nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, w którym honorujemy polskie służby mundurowe.
Ilustracja Cezarego Krysztopy Najnowszy numer „TS”: #MuremZaPolskimMundurem – polskie służby mundurowe „Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność”
Ilustracja Cezarego Krysztopy / Okładka Tygodnika Solidarność nr 40/2023

TEMAT NUMERU

Murem Za Polskim Mundurem

Redakcje „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl zdecydowały o przyznaniu tegorocznego tytułu Człowieka Roku polskim służbom mundurowym stojącym na straży granic Rzeczypospolitej. Jest to wyraz nie tylko wdzięczności za ponoszony trud, pracę w niełatwych warunkach, stanie na straży bezpieczeństwa kraju, ale także wyraz solidarności w obliczu bezprecedensowych ataków na polski mundur – nie tylko fizycznych, ale także politycznych, medialnych i propagandowych

– pisze Agnieszka Żurek w tekście otwierającym numer.

 

Co kryje się za zieloną granicą?

Tuż przed wyborami parlamentarnymi w Polsce należy powstrzymać falę nielegalnej imigracji do Europy – w połowie września nastąpił kilkudniowy zmasowany atak na Lampedusę z Afryki Północnej, z Bliskiego Wschodu. Drugie zadanie to uniemożliwienie pseudoelitom w całej Polsce rozesłania czerwonego dywanu przed filmem „Zielona granica”. I bardzo ważne – powstrzymanie tych, którzy mają czelność znieważać polski mundur, szkalować honor polskich policjantów, Straży Granicznej i żołnierzy

– pisze Teresa Wójcik w swoim artykule.

 

Służby mundurowe pod presją

Trzeba to sobie powiedzieć jasno – nie wszystkie osoby, które znajdują się na granicy, to osoby chore, z dziećmi, cierpiące. Takich ludzi służby potrafią zlokalizować i udzielić im odpowiedniej pomocy. Jednak wiele z tych osób jest tam po to, aby siłowo przedostać się przez granicę, są to ludzie, którzy nie mają dobrych zamiarów, i funkcjonariusze na te osoby – a proszę mi wierzyć, że jest ich wiele – muszą zwracać szczególną uwagę, aby nie pozwolić się skrzywdzić, aby nie poddać się prowokacjom, aby profesjonalnie się zachować i dochować wszelkich procedur

– przekonuje Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Zielona granica – historia prawdziwa

Polskie służby mundurowe dzień i noc patrolują oraz zabezpieczają naszą wschodnią granicę, która jest celem ataku hybrydowego ze strony białoruskiego reżimu współpracującego z Kremlem. Jak wygląda ich służba, codzienność, co myślą i czują? Pojechaliśmy to sprawdzić, by zobaczyć, jak naprawdę wygląda zielona granica

– przedstawia w swoim reportażu z zielonej granicy Konrad Wernicki.

 

W numerze polecamy również:

W kampanii nie ma gamechangerów

W kampanii nie ma zatem gamechangerów, walka toczy się o niewielkie grupy wyborców, z których część to mityczne centrum, część to grupy słabiej zorganizowane, niszowe, lokalne. Sztaby wyborcze mają to dość dokładnie zanalizowane

– mówi dr hab. Rafał Chwedoruk, prof. UW, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Znaleźć pomysł na parki narodowe

W 2024 roku na dwadzieścia trzy parki narodowe w Polsce mają być przeznaczone 142 miliony złotych. W tym są pieniądze na utrzymywanie parków, inwestycje, umundurowanie i wypłaty dla pracowników. Na wszystko nie wystarczy, więc parki muszą na resztę zarobić

– mówi Bogumiła Mateja, przewodnicząca Sekcji Parków Narodowych NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

ONZ – stabilność świata zagrożona?

Niedawno zakończyło się 78. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Było światową konfrontacją z poważnymi kryzysami: prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie, globalnymi skutkami tej wojny, sytuacją w Sahelu i w innych częściach Afryki. Część państw należących do ONZ uważa, że świat ogarnia kryzys klimatyczny. Globalnie pogłębiają się: brak bezpieczeństwa żywnościowego, erozja demokracji i praw człowieka, terroryzm i brutalny ekstremizm, cyberzagrożenia, a także regres w realizacji celów zrównoważonego rozwoju

– rozważa Teresa Wójcik

 

Drogowskaz dla innych regionów

Porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim 22 września br. w ramach programu „Schematy dialogu społecznego dla godnej pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” można śmiało nazwać wprowadzaniem realnego dialogu społecznego. Efektywnego, bo na poziomie lokalnym. Tak propracownicze rozwiązania bez odgórnego nakazu legislacyjnego do tej pory były rzadkością

– ocenia Konrad Wernicki, który przedstawia porozumienie trójstronne z Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Felietony

Rafał Woś – Tu nie będzie paniki moralnej

Karol Gac – Prawdziwy obraz

Waldemar Biniecki – Connectivity po polsku

Marek Jan Chodakiewicz – Wracamy do Meksyku

Tadeusz Płużański – Targowica wiecznie żywa

Cezary Krysztopa – 250 gramów innego świata

 

 


 

POLECANE
Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze z ostatniej chwili
Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze

W najbliższy piątek 29 listopada o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej odbędzie się pogrzeb zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego. Policja poinformowała, że w tym dniu na terenie całego kraju wybrzmią syreny policyjne.

Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych pilne
Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek w Gdyni, że podjął decyzję o utworzeniu wojsk dronowych na początku 2025 r.

Nieoficjalnie: Niemcy wyślą do Polski system Patriot z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Niemcy wyślą do Polski system Patriot

Niemcy po raz kolejny przygotowują tymczasowe rozmieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot w Polsce - dowiedziała się w czwartek agencja dpa. Plan obejmuje stacjonowanie żołnierzy Bundeswehry i baterii Patriot od stycznia 2025 r. w okolicach Rzeszowa.

Kobieto na Ciebie już czas odejść. Burza po emisji popularnego programu TVN Wiadomości
"Kobieto na Ciebie już czas odejść". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wydań "Dzień dobry TVN" w mediach społecznościowych zawrzało. Widzowie nie kryli oburzenia.

Gazeta Wyborcza demonstracyjnie opuszcza X Elona Muska gorące
"Gazeta Wyborcza" demonstracyjnie opuszcza X Elona Muska

Gazeta Wyborcza ogłosiła, że opuszcza "X" Elona Muska (dawniej Twitter) i przenosi się na platformę o niewelkim zasięgu BlueSky.

Atywista przyniósł Trzaskowskiemu gotowy wniosek urlopowy na czas kampanii gorące
Atywista przyniósł Trzaskowskiemu gotowy wniosek urlopowy na czas kampanii

Warszawski radny Jan Mencwel na czwartkową sesję rady miasta przyniósł ze sobą wniosek urlopowy. Aktywista chciał w ten sposób wyręczyć prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego wręczając mu gotowy wniosek, aby ten mógł w przyszłym roku skupić się na kampanii wyborczej. 

Hołownia odpowiada na atak i... sugeruje rozpad koalicji? Jest odpowiedź Trzaskowskiego polityka
Hołownia odpowiada na atak i... sugeruje rozpad koalicji? Jest odpowiedź Trzaskowskiego

Lider Polski 2050 i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie oświadczył, że "jeżeli miałoby się okazać, że do gry wkroczyły służby i to one dzielą się z dziennikarzami fake newsami, to oznacza, że dojdzie do bardzo poważnego kryzysu zaufania w koalicji". Do tej wypowiedzi odniósł się kandydat KO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.

Tak przywitano Putina w Astanie. Rosyjskie media znalazły wytłumaczenie z ostatniej chwili
Tak przywitano Putina w Astanie. Rosyjskie media znalazły wytłumaczenie

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził Kazachstan na zaproszenie prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa. W Astanie wyświetlono rosyjskie flagi. Jednakże na budynku Opery Astany pojawiła się także ukraińska flaga.

Pałac Buckingham pogrążony w żałobie. To cios dla księżnej Kate z ostatniej chwili
Pałac Buckingham pogrążony w żałobie. To cios dla księżnej Kate

Media obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje chorująca na raka 17-letnia Liz Hatton, której księżna Kate pomogła zrealizować marzenie.

Kompromitacja prokuratury Bodnara. Mieli zgubić dokument ws. ks. Olszewskiego gorące
Kompromitacja prokuratury Bodnara. Mieli zgubić dokument ws. ks. Olszewskiego

Portal wPolityce.pl poinformował wczoraj, że funkcjonariusze ABW mieli przeszukać mieszkanie oraz samochód koordynatora projektów fundacji Profeto, którą kierował ks. Michał Olszewski.

REKLAMA

Najnowszy numer „TS”: #MuremZaPolskimMundurem – polskie służby mundurowe „Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność”

„«Tygodnik Solidarność», którym mam zaszczyt kierować, przyznając służbom mundurowym tytuł Człowieka Roku, pragnie wyrazić wdzięczność i największy szacunek dla wszystkich tych, którzy nosząc polski mundur, codziennie wykonują ciężką pracę, nierzadko z narażeniem zdrowia i życia, abyśmy wszyscy, każdego dnia, niezależnie od poglądów, preferencji politycznych, rasy czy wyznania mogli czuć się bezpiecznie we własnym kraju. Tym bardziej za oburzające należy uznać trwające od dłuższego czasu ataki na polski mundur, których zwieńczeniem jest film «Zielona granica»” – pisze red. naczelny Michał Ossowski w swoim wstępniaku do nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, w którym honorujemy polskie służby mundurowe.
Ilustracja Cezarego Krysztopy Najnowszy numer „TS”: #MuremZaPolskimMundurem – polskie służby mundurowe „Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność”
Ilustracja Cezarego Krysztopy / Okładka Tygodnika Solidarność nr 40/2023

TEMAT NUMERU

Murem Za Polskim Mundurem

Redakcje „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl zdecydowały o przyznaniu tegorocznego tytułu Człowieka Roku polskim służbom mundurowym stojącym na straży granic Rzeczypospolitej. Jest to wyraz nie tylko wdzięczności za ponoszony trud, pracę w niełatwych warunkach, stanie na straży bezpieczeństwa kraju, ale także wyraz solidarności w obliczu bezprecedensowych ataków na polski mundur – nie tylko fizycznych, ale także politycznych, medialnych i propagandowych

– pisze Agnieszka Żurek w tekście otwierającym numer.

 

Co kryje się za zieloną granicą?

Tuż przed wyborami parlamentarnymi w Polsce należy powstrzymać falę nielegalnej imigracji do Europy – w połowie września nastąpił kilkudniowy zmasowany atak na Lampedusę z Afryki Północnej, z Bliskiego Wschodu. Drugie zadanie to uniemożliwienie pseudoelitom w całej Polsce rozesłania czerwonego dywanu przed filmem „Zielona granica”. I bardzo ważne – powstrzymanie tych, którzy mają czelność znieważać polski mundur, szkalować honor polskich policjantów, Straży Granicznej i żołnierzy

– pisze Teresa Wójcik w swoim artykule.

 

Służby mundurowe pod presją

Trzeba to sobie powiedzieć jasno – nie wszystkie osoby, które znajdują się na granicy, to osoby chore, z dziećmi, cierpiące. Takich ludzi służby potrafią zlokalizować i udzielić im odpowiedniej pomocy. Jednak wiele z tych osób jest tam po to, aby siłowo przedostać się przez granicę, są to ludzie, którzy nie mają dobrych zamiarów, i funkcjonariusze na te osoby – a proszę mi wierzyć, że jest ich wiele – muszą zwracać szczególną uwagę, aby nie pozwolić się skrzywdzić, aby nie poddać się prowokacjom, aby profesjonalnie się zachować i dochować wszelkich procedur

– przekonuje Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Zielona granica – historia prawdziwa

Polskie służby mundurowe dzień i noc patrolują oraz zabezpieczają naszą wschodnią granicę, która jest celem ataku hybrydowego ze strony białoruskiego reżimu współpracującego z Kremlem. Jak wygląda ich służba, codzienność, co myślą i czują? Pojechaliśmy to sprawdzić, by zobaczyć, jak naprawdę wygląda zielona granica

– przedstawia w swoim reportażu z zielonej granicy Konrad Wernicki.

 

W numerze polecamy również:

W kampanii nie ma gamechangerów

W kampanii nie ma zatem gamechangerów, walka toczy się o niewielkie grupy wyborców, z których część to mityczne centrum, część to grupy słabiej zorganizowane, niszowe, lokalne. Sztaby wyborcze mają to dość dokładnie zanalizowane

– mówi dr hab. Rafał Chwedoruk, prof. UW, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Znaleźć pomysł na parki narodowe

W 2024 roku na dwadzieścia trzy parki narodowe w Polsce mają być przeznaczone 142 miliony złotych. W tym są pieniądze na utrzymywanie parków, inwestycje, umundurowanie i wypłaty dla pracowników. Na wszystko nie wystarczy, więc parki muszą na resztę zarobić

– mówi Bogumiła Mateja, przewodnicząca Sekcji Parków Narodowych NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

ONZ – stabilność świata zagrożona?

Niedawno zakończyło się 78. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Było światową konfrontacją z poważnymi kryzysami: prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie, globalnymi skutkami tej wojny, sytuacją w Sahelu i w innych częściach Afryki. Część państw należących do ONZ uważa, że świat ogarnia kryzys klimatyczny. Globalnie pogłębiają się: brak bezpieczeństwa żywnościowego, erozja demokracji i praw człowieka, terroryzm i brutalny ekstremizm, cyberzagrożenia, a także regres w realizacji celów zrównoważonego rozwoju

– rozważa Teresa Wójcik

 

Drogowskaz dla innych regionów

Porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim 22 września br. w ramach programu „Schematy dialogu społecznego dla godnej pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” można śmiało nazwać wprowadzaniem realnego dialogu społecznego. Efektywnego, bo na poziomie lokalnym. Tak propracownicze rozwiązania bez odgórnego nakazu legislacyjnego do tej pory były rzadkością

– ocenia Konrad Wernicki, który przedstawia porozumienie trójstronne z Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Felietony

Rafał Woś – Tu nie będzie paniki moralnej

Karol Gac – Prawdziwy obraz

Waldemar Biniecki – Connectivity po polsku

Marek Jan Chodakiewicz – Wracamy do Meksyku

Tadeusz Płużański – Targowica wiecznie żywa

Cezary Krysztopa – 250 gramów innego świata

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe