Coraz gorsza sytuacja Lufthansy. Chińczycy podbijają rynek
Dla niemieckiej grupy lotniczej trzy kwartały br. skończyły się spadkiem zysku netto o połowę. Grupa Lufthansa zarobiła 830 mln euro, podczas gdy dziewięć miesięcy 2023 r. pozwoliło wygenerować aż 1,6 mld euro zysku. W trzecim kwartale 2024 r. grupa Lufthansa odnotowała 1,3 mld euro zysku operacyjnego. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku zysk operacyjny spadł o 9 proc.
Coraz wyższe koszty funkcjonowania
Trzeci kwartał jest najlepszym okresem dla większości linii lotniczych ze względu na wakacyjno-urlopowe wyjazdy. Niemniej obecnie ze względu na dużą niestabilność biznesu połączoną z rosnącymi kosztami funkcjonowania sytuacja jest gorsza niż przed rokiem. Wśród wymienianych czynników wpływających na gorszą sytuację przewoźnika jest kryzys na Bliskim Wschodzie czy też opóźnienia w dostawach samolotów.
Chińczycy wygrywają walkę o niebo
Co również warto zaznaczyć Lufthansa, podobnie jak większość europejskich przewoźników, w przeciwieństwie do chińskiej konkurencji nie może latać nad rosyjską przestrzenią powietrzną. W efekcie europejskie linie lotnicze muszą latać dłuższymi trasami, co przekłada się na koszty funkcjonowania i utratę rynku na rzecz chińskiej konkurencji.
Rynek lotów UE przejmują chińscy, subsydiowani przez władze centralne Chińskiej Republiki Ludowej, przewoźnicy, którzy mogą nieustannie latać przez przestrzeń powietrzną Federacji Rosyjskiej. Kilka dni temu Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły, że kasują wszystkie połączenia na sezon zimowy 2024/2025 na trasie Warszawa – Pekin. Powodem jest niekonkurencyjna cenowo oferta wobec chińskich przewoźników. Tak też zrobiła Lufthansa, która zawiesiła trasę z Frankfurtu do Pekinu.
Coraz gorsza sytuacja Lufthansy
Należy również zauważyć, że nie tylko linie lotnicze z Chin są poważnym zagrożeniem, są nimi również linie z Zatoki Perskiej.
Lufthansa na plan naprawczy, który ma na celu zwiększenie zysku operacyjnego nawet do 1,8 mld euro w przyszłym roku i utrzymania marży operacyjnej na poziomie 8 proc. Analitycy uważają, że jest to mało prawdopodobne, jednak dyrektor generalny Grupy Lufthansa kontruje, że gdyby nie słabe wyniki samej Lufthansy, to cała grupa osiągnęłaby marżę na poziomie 8 proc.
Zarząd zaznacza, że całe otoczenie regulacyjne i rosnące koszty funkcjonowania są największym zagrożeniem dla konkurencyjności linii lotniczej.
-
Anonimowy sędzia: Nastroje wśród sędziów się pogarszają
-
Rosja nie nadąża z naprawami rafinerii niszczonych przez ukraińskie drony
-
"Zostaliśmy zdradzeni". Oburzenie w niemieckim miasteczku