Dziś Uroczystość Wszystkich Świętych. Dla chrześcijan wielkie i radosne święto
Dopiero następnego dnia – 2 listopada – wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Modlimy się wtedy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum) – w Kościele katolickim jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Zgodnie z liturgią Kościoła katolickiego obchodzona jest też wigilia uroczystości Wszystkich Świętych.
W dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. (Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych).
"Święto zmarłych"
Dzień ten był dniem wolnym od pracy, również w czasach PRL-u, ale kładziono nacisk na świecki charakter i nazywano je Świętem Zmarłych, Dniem Zmarłych lub Dniem Zmarłych i Poległych. Nazwa ta utrwaliła się czasem w świadomości wielu osób, niesłusznie, jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej: Wszyscy Święci.
1 listopada winien być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan.