[foto] Znamy zwycięzcę 25. Orlen Maratonu Solidarności! Zobacz relację z zawodów

Za nami 25. Orlen Maraton Solidarności. Najszybszy na trasie gdańskiego biegu okazał się Kenijczyk, Isaac Kimutai Ngeno, który zdeklasował rywali i ukończył zawody w znakomitym czasie 2:20.31. Drugi na metę przybiegł jego rodak Evans Kipngetich (2:27.16). Trzeci zameldował się Polak i ubiegłoroczny triumfator - Rafał Czarnecki z Bliżyna (2:28.35). Wśród kobiet triumfowała Kenijka Gladys Jepkurui (2:48.57).
 [foto] Znamy zwycięzcę 25. Orlen Maratonu Solidarności! Zobacz relację z zawodów
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Maraton Solidarności to nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. Inspiracją dla maratonu byli kurierzy, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, dlatego bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. Na starcie stanęło blisko 950 biegaczy z 30 państw.

W roku 2019 po raz pierwszy Maraton Solidarności patronatem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. List od Prezydenta odczytał dyrektor biura wojewody pomorskiego, Tomasz Gieszcz. 


 

Z wyrazami uznania dla Stowarzyszenia Maratonu Solidarność i Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność za wartościową inicjatywę sportową, przypominającą wydarzenia z czasów zmagań Polaków o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą, w przekonaniu, że jubileuszowa edycja biegu, będącego hołdem dla ofiar Grudnia 1970, i upamiętnieniem strajków sierpniowych 1980 roku, staje się dla wszystkich biorących w nim udział zachętą do refleksji nad wartościami i ideałami, o które upominali się strajkujący. Z życzeniami kolejnych udanych przedsięwzięć, kształtujących patriotyczne i obywatelskie postawy Polaków. Andrzej Duda


- głosił list Prezydenta RP. Głos zabrał także przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, Krzysztof Dośla.




 

Po raz 25. będziecie przemierzać trasę tego maratonu. Trasę, na której 39 lat temu biegali nasi koledzy pomiędzy stoczniami, przekazując w ten sposób informacje o sytuacji strajkujących największych zakładów na Wybrzeżu. Za chwilę zaczniecie bieg od pomnika, który upamiętnia przelaną krew, krew Polaków, w drodze naszego narodu do wolności. To niezwykle ważne dla nas wszystkich, dla całej Polski daty, upamiętnione naszym biegiem. A dzisiaj jeszcze mamy szczególny dzień, o czym warto powiedzieć - rok 2019 jest w naszej Ojczyźnie rokiem Anny Walentynowicz. W dniu dzisiejszym przypada 90-ta rocznica urodzin pani Anny. Przebiegając we Wrzeszczu obok jej pomnika będziecie mieli okazję spojrzeć na tę niezwykłą postać. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli się tego niezwykłego, fascynującego wysiłku. Gratuluję wam wszystkim, bo wszyscy startujący są zwycięzcami. Do zobaczenia na mecie, do zobaczenia za rok


- mówił Krzysztof Dośla.

Ostatnim i szczególnie uroczystym elementem startu honorowego było złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku.










Po uczczeniu pamięci ofiar można było przejść do sportowej rywalizacji. Zawodnicy ruszyli na start, gdzie o godz. 9:30 wystrzałem z pistoletu rozpoczęto wyścig.

Bieg zdominowali zawodnicy z Kenii - najszybszy na trasie okazał się Isaac Kimutai Ngeno, który zdeklasował rywali i ukończył zawody w znakomitym czasie 2.20,31. Drugi na metę przybiegł jego rodak Evans Kipngetich (2:27.16). Trzeci zameldował się Polak i ubiegłoroczny triumfator - Rafał Czarnecki z Bliżyna (2:28.35).
 

Jak zobaczyłem na 30-tym kilometrze, jak dużą mam stratę [do prowadzących Kenijczyków-red.] odpuściłem walkę i pilnowałem żeby dobiec na metę jako trzeci


- powiedział po wyścigu w rozmowie z Tysol.pl Rafał Czarnecki. Dodał, że jak "zobaczył, że nie ma szans" dogonić prowadzących, nie walczył już z czasem i skupił się obronie swojej pozycji.
 

Nie było sensu o tej porze roku, w takiej temperaturze próbować robić życiówki. Odpuściłem pogoń za nimi i zacząłem pilnować trzeciego miejsca. Zawsze na tym wyścigu jest trudno, spodziewałem się ciężkich warunków ze względu na świecące słoneczko. Uwielbiam Gdańsk, cztery razy tu zwyciężyłem, w tym roku nie było szans z Kenijczykami, ale jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony, bo przybiegłem jako pierwszy z białych


- podsumował Rafał Czarnecki.

Mężczyźni:
1. Isaac Kimutai (Kenia) - 2:20.31
2. Evans Kipngetich (Kenia) - 2:27.16
3. Rafał Czarnecki (Bliżyn) - 2:28.35

Kobiety:
1. Gladys Jepkurui (Kenia) - 2:48.57
2. Lidia Czarnecka (Bliżyn) - 2:55.18
3. Patrycja Włodarczyk (Gdynia) - 3:02.50



























Robert Wąsik

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

[foto] Znamy zwycięzcę 25. Orlen Maratonu Solidarności! Zobacz relację z zawodów

Za nami 25. Orlen Maraton Solidarności. Najszybszy na trasie gdańskiego biegu okazał się Kenijczyk, Isaac Kimutai Ngeno, który zdeklasował rywali i ukończył zawody w znakomitym czasie 2:20.31. Drugi na metę przybiegł jego rodak Evans Kipngetich (2:27.16). Trzeci zameldował się Polak i ubiegłoroczny triumfator - Rafał Czarnecki z Bliżyna (2:28.35). Wśród kobiet triumfowała Kenijka Gladys Jepkurui (2:48.57).
 [foto] Znamy zwycięzcę 25. Orlen Maratonu Solidarności! Zobacz relację z zawodów
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Maraton Solidarności to nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. Inspiracją dla maratonu byli kurierzy, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, dlatego bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. Na starcie stanęło blisko 950 biegaczy z 30 państw.

W roku 2019 po raz pierwszy Maraton Solidarności patronatem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. List od Prezydenta odczytał dyrektor biura wojewody pomorskiego, Tomasz Gieszcz. 


 

Z wyrazami uznania dla Stowarzyszenia Maratonu Solidarność i Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność za wartościową inicjatywę sportową, przypominającą wydarzenia z czasów zmagań Polaków o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą, w przekonaniu, że jubileuszowa edycja biegu, będącego hołdem dla ofiar Grudnia 1970, i upamiętnieniem strajków sierpniowych 1980 roku, staje się dla wszystkich biorących w nim udział zachętą do refleksji nad wartościami i ideałami, o które upominali się strajkujący. Z życzeniami kolejnych udanych przedsięwzięć, kształtujących patriotyczne i obywatelskie postawy Polaków. Andrzej Duda


- głosił list Prezydenta RP. Głos zabrał także przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, Krzysztof Dośla.




 

Po raz 25. będziecie przemierzać trasę tego maratonu. Trasę, na której 39 lat temu biegali nasi koledzy pomiędzy stoczniami, przekazując w ten sposób informacje o sytuacji strajkujących największych zakładów na Wybrzeżu. Za chwilę zaczniecie bieg od pomnika, który upamiętnia przelaną krew, krew Polaków, w drodze naszego narodu do wolności. To niezwykle ważne dla nas wszystkich, dla całej Polski daty, upamiętnione naszym biegiem. A dzisiaj jeszcze mamy szczególny dzień, o czym warto powiedzieć - rok 2019 jest w naszej Ojczyźnie rokiem Anny Walentynowicz. W dniu dzisiejszym przypada 90-ta rocznica urodzin pani Anny. Przebiegając we Wrzeszczu obok jej pomnika będziecie mieli okazję spojrzeć na tę niezwykłą postać. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli się tego niezwykłego, fascynującego wysiłku. Gratuluję wam wszystkim, bo wszyscy startujący są zwycięzcami. Do zobaczenia na mecie, do zobaczenia za rok


- mówił Krzysztof Dośla.

Ostatnim i szczególnie uroczystym elementem startu honorowego było złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku.










Po uczczeniu pamięci ofiar można było przejść do sportowej rywalizacji. Zawodnicy ruszyli na start, gdzie o godz. 9:30 wystrzałem z pistoletu rozpoczęto wyścig.

Bieg zdominowali zawodnicy z Kenii - najszybszy na trasie okazał się Isaac Kimutai Ngeno, który zdeklasował rywali i ukończył zawody w znakomitym czasie 2.20,31. Drugi na metę przybiegł jego rodak Evans Kipngetich (2:27.16). Trzeci zameldował się Polak i ubiegłoroczny triumfator - Rafał Czarnecki z Bliżyna (2:28.35).
 

Jak zobaczyłem na 30-tym kilometrze, jak dużą mam stratę [do prowadzących Kenijczyków-red.] odpuściłem walkę i pilnowałem żeby dobiec na metę jako trzeci


- powiedział po wyścigu w rozmowie z Tysol.pl Rafał Czarnecki. Dodał, że jak "zobaczył, że nie ma szans" dogonić prowadzących, nie walczył już z czasem i skupił się obronie swojej pozycji.
 

Nie było sensu o tej porze roku, w takiej temperaturze próbować robić życiówki. Odpuściłem pogoń za nimi i zacząłem pilnować trzeciego miejsca. Zawsze na tym wyścigu jest trudno, spodziewałem się ciężkich warunków ze względu na świecące słoneczko. Uwielbiam Gdańsk, cztery razy tu zwyciężyłem, w tym roku nie było szans z Kenijczykami, ale jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony, bo przybiegłem jako pierwszy z białych


- podsumował Rafał Czarnecki.

Mężczyźni:
1. Isaac Kimutai (Kenia) - 2:20.31
2. Evans Kipngetich (Kenia) - 2:27.16
3. Rafał Czarnecki (Bliżyn) - 2:28.35

Kobiety:
1. Gladys Jepkurui (Kenia) - 2:48.57
2. Lidia Czarnecka (Bliżyn) - 2:55.18
3. Patrycja Włodarczyk (Gdynia) - 3:02.50



























Robert Wąsik

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe