[video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"

Przewodniczący NSZZ Solidarność przemawiał dziś podczas 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
 [video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

14 sierpnia rozpoczął się strajk i wtedy pokazano tę prawdziwą Solidarność, solidarność z Anną Walentynowicz, z Lechem Wałęsą. A także jeden z głównych postulatów tej międzyludzkiej solidarności - pamięć o pomordowanych stoczniowcach w 70-tym roku. Co ich łączyło? Przezwyciężyli lęk. I dzisiaj, po 39 latach spotykamy się tutaj w Sali BHP. A jest nas coraz więcej z roku na rok. Aby powiedzieć: dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy! Bo dla NSZZ Solidarność to kontynuacja drogi, którą wyznaczyli nam bohaterowie Sierpnia '80 r.

Dla tych wszystkich bohaterów z 80-tego roku największym podziękowaniem jest kontynuacja tej drogi i dokończenia realizacji tych postulatów, których oni nie zdążyli zrealizować. I dla nas jest to zadanie numer jeden i codziennie w swojej ciężkiej pracy staramy się to realizować. Porozumienia Sierpniowe to nie jest relikt przeszłości i dokument wpisany na listę UNESCO. Te postulaty mamy w sercu! I co roku o nich mówimy, co roku spotykamy się nie z powodu potrzeby politycznej. My, ludzie Solidarności, byliśmy zawsze - czy nas było dwóch, dwudziestu dwóch, czy tak jak dziś tak wielu. Niejednokrotnie byliśmy sami. Przez lata związek Solidarności stawiał kolejne pomniki i miejsca upamiętnienia tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z nami jest premier najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ten testament tych postulatów jest dla nas najważniejszy. 

I dziś, w tej sali, mogę oznajmić, że najważniejszy postulat, o wolnych związkach, pluralizmie związkowym, został dawno zrealizowany. Nie! On został zrealizowany niedawno, to Solidarność wyszła z inicjatywą i poprosiła prezydenta Dudę o projekt prezydencki, który poparł rząd pana premiera Morawieckiego. I dzisiaj dopiero możemy powiedzieć, że ten postulat został zrealizowany zgodnie z konwencją MOP. Do tej pory funkcjonariusze wielu służb mieli ograniczanie praw do zrzeszania się w związki zawodowe. I to się wreszcie zmieniło. Za to pana ministrze, na ręce pana prezydenta Dudy, chcemy złożyć podziękowania.

W przyszłym roku będą już wszystkie niedziele dla Boga i rodziny. Panie premierze! Te 4 lata rządów to nieustanny dialog. Dialog trudny, ale prawdziwy. Dialog ze stroną społeczną, ale głównie z Solidarnością, największą organizacją w naszym kraju i najbardziej merytorycznie przygotowaną do rozmów. Dziękuję panu za to, że tak wiele nam się udało wspólnie zrobić.

Ale, panie premierze, nadszedł czas by dokończyć 14-ty postulat, który mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, który w części przywróciliśmy, ale jest tam druga część, o emeryturach stażowych. Skoro dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość mówi, że wsłuchuje się w głos społeczeństwa, to dzisiaj z tego miejsca, jako szef "S", chciałbym przekazać: cieszymy się, że emerytury stażowe mają policjanci, wojskowi. Ale chcemy, by wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Dlatego czas na realizację tego postulatu! 

Tych postulatów i uprawnień, które udało nam się wywalczyć trzeba bronić. A najlepszą obroną jest pójście 14 października do wyborów. 

39 lat temu robotnicy tak zdecydowali, że strajk rozpoczynają modlitwą, że jest ksiądz, msza święta, spowiedź i do dziś związkowcy Solidarności każde swoje spotkanie rozpoczynają modlitwą. To dla nas bardzo ważne. Ale dziś trzeba powiedzieć, że ci, którzy powołują się na ideały Solidarności przyzwalają, nie robiąc nic, na to, by były profanowane nasze najcenniejsze wartości. Jak Matka Boska Częstochowska, czy Ojciec Święty Jan Paweł II. To niedopuszczalne zjawiska, którym musimy się przeciwstawiać. Po 39. latach jako związkowcy musimy wykazać wielką solidarność z naszym Kościołem i naszymi kapelanami. Bo to dla nas bardzo ważne, aby iść przez drogę życia, czy w zakładzie pracy, czy w życiu osobistym, wspólnie z Bogiem. Tak jak robili to robotnicy w 1980 roku. Dziękuję wszystkim za obecność


- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Podczas uroczystości ogłoszono także powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 
raw/adg

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

[video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"

Przewodniczący NSZZ Solidarność przemawiał dziś podczas 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
 [video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

14 sierpnia rozpoczął się strajk i wtedy pokazano tę prawdziwą Solidarność, solidarność z Anną Walentynowicz, z Lechem Wałęsą. A także jeden z głównych postulatów tej międzyludzkiej solidarności - pamięć o pomordowanych stoczniowcach w 70-tym roku. Co ich łączyło? Przezwyciężyli lęk. I dzisiaj, po 39 latach spotykamy się tutaj w Sali BHP. A jest nas coraz więcej z roku na rok. Aby powiedzieć: dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy! Bo dla NSZZ Solidarność to kontynuacja drogi, którą wyznaczyli nam bohaterowie Sierpnia '80 r.

Dla tych wszystkich bohaterów z 80-tego roku największym podziękowaniem jest kontynuacja tej drogi i dokończenia realizacji tych postulatów, których oni nie zdążyli zrealizować. I dla nas jest to zadanie numer jeden i codziennie w swojej ciężkiej pracy staramy się to realizować. Porozumienia Sierpniowe to nie jest relikt przeszłości i dokument wpisany na listę UNESCO. Te postulaty mamy w sercu! I co roku o nich mówimy, co roku spotykamy się nie z powodu potrzeby politycznej. My, ludzie Solidarności, byliśmy zawsze - czy nas było dwóch, dwudziestu dwóch, czy tak jak dziś tak wielu. Niejednokrotnie byliśmy sami. Przez lata związek Solidarności stawiał kolejne pomniki i miejsca upamiętnienia tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z nami jest premier najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ten testament tych postulatów jest dla nas najważniejszy. 

I dziś, w tej sali, mogę oznajmić, że najważniejszy postulat, o wolnych związkach, pluralizmie związkowym, został dawno zrealizowany. Nie! On został zrealizowany niedawno, to Solidarność wyszła z inicjatywą i poprosiła prezydenta Dudę o projekt prezydencki, który poparł rząd pana premiera Morawieckiego. I dzisiaj dopiero możemy powiedzieć, że ten postulat został zrealizowany zgodnie z konwencją MOP. Do tej pory funkcjonariusze wielu służb mieli ograniczanie praw do zrzeszania się w związki zawodowe. I to się wreszcie zmieniło. Za to pana ministrze, na ręce pana prezydenta Dudy, chcemy złożyć podziękowania.

W przyszłym roku będą już wszystkie niedziele dla Boga i rodziny. Panie premierze! Te 4 lata rządów to nieustanny dialog. Dialog trudny, ale prawdziwy. Dialog ze stroną społeczną, ale głównie z Solidarnością, największą organizacją w naszym kraju i najbardziej merytorycznie przygotowaną do rozmów. Dziękuję panu za to, że tak wiele nam się udało wspólnie zrobić.

Ale, panie premierze, nadszedł czas by dokończyć 14-ty postulat, który mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, który w części przywróciliśmy, ale jest tam druga część, o emeryturach stażowych. Skoro dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość mówi, że wsłuchuje się w głos społeczeństwa, to dzisiaj z tego miejsca, jako szef "S", chciałbym przekazać: cieszymy się, że emerytury stażowe mają policjanci, wojskowi. Ale chcemy, by wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Dlatego czas na realizację tego postulatu! 

Tych postulatów i uprawnień, które udało nam się wywalczyć trzeba bronić. A najlepszą obroną jest pójście 14 października do wyborów. 

39 lat temu robotnicy tak zdecydowali, że strajk rozpoczynają modlitwą, że jest ksiądz, msza święta, spowiedź i do dziś związkowcy Solidarności każde swoje spotkanie rozpoczynają modlitwą. To dla nas bardzo ważne. Ale dziś trzeba powiedzieć, że ci, którzy powołują się na ideały Solidarności przyzwalają, nie robiąc nic, na to, by były profanowane nasze najcenniejsze wartości. Jak Matka Boska Częstochowska, czy Ojciec Święty Jan Paweł II. To niedopuszczalne zjawiska, którym musimy się przeciwstawiać. Po 39. latach jako związkowcy musimy wykazać wielką solidarność z naszym Kościołem i naszymi kapelanami. Bo to dla nas bardzo ważne, aby iść przez drogę życia, czy w zakładzie pracy, czy w życiu osobistym, wspólnie z Bogiem. Tak jak robili to robotnicy w 1980 roku. Dziękuję wszystkim za obecność


- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Podczas uroczystości ogłoszono także powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 
raw/adg

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe