Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"

Podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w historycznej Sali BHP ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - Wierzę głęboko, że ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności przyniesie efekty poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności - mówił podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jaroslaw Sellin.
 Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 

Mamy poczucie, że jeszcze dużo pracy mamy do wykonania jeśli chodzi o dbanie o to dziedzictwo solidarności, przypominanie o prawdziwej historii Solidarności, o przypominanie tej historii również światu.

Ja zawsze powtarzam, że poważną politykę historyczną, a każde państwo taką politykę prowadzić powinno, trzeba prowadzić poprzez trwała instytucję. Jest tutaj z nami dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, Dyrektor Muzeum II WŚ. Mamy dowody - choćby poprzez te instytucje dzisiaj tutaj obecne - że systematyczna praca instytucjonalna przynosi efekty.

Wierzę głęboko, że również ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności takie efekty przyniesie poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności. Wiele w poprzednich przemówieniach mówiono o wartościach, którymi kierowała się Solidarność; zawarliśmy je także w tej broszurce, którą specjalnie na tą okoliczność wydaliśmy. Na jednej z pierwszych stron wymieniamy te wartości, którymi naszym zdaniem Solidarność przede wszystkim żyła


- mówił Jarosław Sellin.
 

Warto je przypomnieć: Solidarność walczyła przede wszystkim o wolność obywatelską i niepodległość Państwa. Wpisała się w nurt polskiej tradycji walki o wolność. Wolność tę indywidualną dla każdego Polaka, dla każdego obywatela, dla każdego, kto na tę wolność po prostu zasługiwał, a wtedy tej wolności nie było, ale też tą wolność zbiorową, narodową, społeczną, niepodległość Państwa.

Wszyscy wtedy czuliśmy w latach 80' że Solidarność jest nie tylko związkiem zawodowym, jest ruchem wolnościowym, jest ruchem niepodległościowym, który spokoujnie można wpisać w szereg ruchów, które poprzedzały Solidarność: Powstańców, Legiony Piłsudskiego, Podziemie w czasach II WŚ, Żołnierzy Wyklętych.

Drugą wartością jest patriotyzm, to wszystko oczywiste, że z pobudek patriotycznych wówczas i robotnicy i wspierający ich inteligencji wszczęli ten ruch.

Trzecia wartość to zasada walki no violence - bez przemocy. To się udało, osiągnęliśmy zwycięstwo w latach '80 dzięki ruchowi Solidarności, bez przemocy pokonując potężne imperium. 


- kontynuował. 
 

Pamiętacie państwo jak kpiono po pierwszym zjeździe Solidarności, jak niektórzy kpili z przesłania do narodów Europy środkowo-wschodniej. Przesłania, które pierwszy zjazd Solidarności przyjął. I co się zdarzyło zaledwie 9-10 lat później. Cała wielka połać Europy środkowo-wschodniej się wyzwoliła. To przesłanie było właśnie do tych wszystkich narodów, do tych wszystkich społeczeństw i ta wolność do nich przyszła.

Kolejna zasada respektowania autentycznego pluralizmy światopoglądowego. To jest po prostu wpisanie w polską tradycję, że chcemy się pięknie różnić.

Kolejna zasada: solidaryzm społeczny i sprawiedliwość. Też wydawałoby się oczywiste coś, o czym mówił na mszy na Zaspie Papież w 87 r., żeby jedni drugim brzemiona nieśli i to coś, co powinien realizować każdy polski rząd, a ja jako osoba, która reprezentuje rząd, tę zasadę solidaryzmu społecznego i sprawiedliwości staram się realizować w największej mierze.

I wreszcie ostatnia zasada: Fundamenty życia społecznego oparte na Dekalogu i tradycji moralnej cywilizacji chrześcijańskiej. Tak, o tym wszystkim Instytut też będzie przypominał. Że strajkujący 39 lat temu wieszali na bramach swoich zakładów krzyż, Matkę Boską Częstochowską z właściwą niebiańską aureolą i portrety Jana Pawła II, jako tego który obudził Ducha i spowodował, że ta Solidarność powstała.

O tym też należy pamiętać, o tym też będziemy w ramach Instytutu Dziedzictwa Solidarności przypominać


- podkreślił.  

Jeszcze raz bardzo dziękuję Przewodniczącemu Solidarności, że zgodził się razem z nami, z Ministerstwem Kultury, że wspólnie do tego dzieła doprowadziliśmy, że będziemy to wspólne dzieło prowadzić. Obowiązkiem Państwa polskiego jest przypominanie dziedzictwa Solidarnośći bo to jest bardzo ważna część, mądra część naszego narodowego dziedzictwa. Dziękuję bardzo


- podsumował Jarosław Sellin.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#
 

 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"

Podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w historycznej Sali BHP ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - Wierzę głęboko, że ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności przyniesie efekty poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności - mówił podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jaroslaw Sellin.
 Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 

Mamy poczucie, że jeszcze dużo pracy mamy do wykonania jeśli chodzi o dbanie o to dziedzictwo solidarności, przypominanie o prawdziwej historii Solidarności, o przypominanie tej historii również światu.

Ja zawsze powtarzam, że poważną politykę historyczną, a każde państwo taką politykę prowadzić powinno, trzeba prowadzić poprzez trwała instytucję. Jest tutaj z nami dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, Dyrektor Muzeum II WŚ. Mamy dowody - choćby poprzez te instytucje dzisiaj tutaj obecne - że systematyczna praca instytucjonalna przynosi efekty.

Wierzę głęboko, że również ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności takie efekty przyniesie poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności. Wiele w poprzednich przemówieniach mówiono o wartościach, którymi kierowała się Solidarność; zawarliśmy je także w tej broszurce, którą specjalnie na tą okoliczność wydaliśmy. Na jednej z pierwszych stron wymieniamy te wartości, którymi naszym zdaniem Solidarność przede wszystkim żyła


- mówił Jarosław Sellin.
 

Warto je przypomnieć: Solidarność walczyła przede wszystkim o wolność obywatelską i niepodległość Państwa. Wpisała się w nurt polskiej tradycji walki o wolność. Wolność tę indywidualną dla każdego Polaka, dla każdego obywatela, dla każdego, kto na tę wolność po prostu zasługiwał, a wtedy tej wolności nie było, ale też tą wolność zbiorową, narodową, społeczną, niepodległość Państwa.

Wszyscy wtedy czuliśmy w latach 80' że Solidarność jest nie tylko związkiem zawodowym, jest ruchem wolnościowym, jest ruchem niepodległościowym, który spokoujnie można wpisać w szereg ruchów, które poprzedzały Solidarność: Powstańców, Legiony Piłsudskiego, Podziemie w czasach II WŚ, Żołnierzy Wyklętych.

Drugą wartością jest patriotyzm, to wszystko oczywiste, że z pobudek patriotycznych wówczas i robotnicy i wspierający ich inteligencji wszczęli ten ruch.

Trzecia wartość to zasada walki no violence - bez przemocy. To się udało, osiągnęliśmy zwycięstwo w latach '80 dzięki ruchowi Solidarności, bez przemocy pokonując potężne imperium. 


- kontynuował. 
 

Pamiętacie państwo jak kpiono po pierwszym zjeździe Solidarności, jak niektórzy kpili z przesłania do narodów Europy środkowo-wschodniej. Przesłania, które pierwszy zjazd Solidarności przyjął. I co się zdarzyło zaledwie 9-10 lat później. Cała wielka połać Europy środkowo-wschodniej się wyzwoliła. To przesłanie było właśnie do tych wszystkich narodów, do tych wszystkich społeczeństw i ta wolność do nich przyszła.

Kolejna zasada respektowania autentycznego pluralizmy światopoglądowego. To jest po prostu wpisanie w polską tradycję, że chcemy się pięknie różnić.

Kolejna zasada: solidaryzm społeczny i sprawiedliwość. Też wydawałoby się oczywiste coś, o czym mówił na mszy na Zaspie Papież w 87 r., żeby jedni drugim brzemiona nieśli i to coś, co powinien realizować każdy polski rząd, a ja jako osoba, która reprezentuje rząd, tę zasadę solidaryzmu społecznego i sprawiedliwości staram się realizować w największej mierze.

I wreszcie ostatnia zasada: Fundamenty życia społecznego oparte na Dekalogu i tradycji moralnej cywilizacji chrześcijańskiej. Tak, o tym wszystkim Instytut też będzie przypominał. Że strajkujący 39 lat temu wieszali na bramach swoich zakładów krzyż, Matkę Boską Częstochowską z właściwą niebiańską aureolą i portrety Jana Pawła II, jako tego który obudził Ducha i spowodował, że ta Solidarność powstała.

O tym też należy pamiętać, o tym też będziemy w ramach Instytutu Dziedzictwa Solidarności przypominać


- podkreślił.  

Jeszcze raz bardzo dziękuję Przewodniczącemu Solidarności, że zgodził się razem z nami, z Ministerstwem Kultury, że wspólnie do tego dzieła doprowadziliśmy, że będziemy to wspólne dzieło prowadzić. Obowiązkiem Państwa polskiego jest przypominanie dziedzictwa Solidarnośći bo to jest bardzo ważna część, mądra część naszego narodowego dziedzictwa. Dziękuję bardzo


- podsumował Jarosław Sellin.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe