Piotr Duda w Jastrzębiu Zdroju: Panie Premierze, co z emeryturami stażowymi?

– Dziś nasza droga ku wolności przywiodła nas na Śląsk. W te lipcowo-sierpniowo-wrześniowe dni byliśmy już w Lublinie, Świdniku, w Fazosie w Tarnowskich Górach, w Szczecinie, a także w Gdańsku. Dziś spotykamy się tu, w Jastrzębiu-Zdroju, na placu Tadeusza Jedynaka, przed kopalnią Zofiówka, po to aby powiedzieć pamiętamy o tym, że przezwyciężyliście lęk, że pokazaliście wielką solidarność z protestującym Wybrzeżem, a także jak się to mówi „po związkowemu” - dołożyliście swoje pracownicze, społeczne postulaty – w trakcie 39 rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Solidarności - Chcę poinformować o decyzji Prezydium Komisji Krajowej o odebraniu Europejskiemu Centrum Solidarności prawa do logotypu naszego Związku na Medalu Wdzięczności, bo jest on wręczany osobom, które na to nie zasługują - mówił również Piotr Duda
 Piotr Duda w Jastrzębiu Zdroju: Panie Premierze, co z emeryturami stażowymi?
/ zrzut z ekranu
 

– Tutaj w Jastrzębiu-Zdroju podczas podpisywania Porozumień Jastrzębskich wbito kolejny gwóźdź do trumny systemu komunistycznego, systemu który zniewalał człowieka, a poprzez to zniewalał także pracownika. Ludzie byli traktowani jak przedmioty, a nie podmioty. Dlatego to tak ważne żeby to pamiętać, bo tak jak mówiłem w Gdańsku w swoim wystąpieniu - dziś odważnych nie brakuje - a dla nas, dla NSZZ Solidarność, największym podziękowaniem dla wszystkich bezimiennych, a także tych którzy stali w pierwszym szeregu i podpisywali te porozumienia, w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu, a także podczas porozumień katowickich, które spinały w klamrę te wszystkie porozumienia, było to że się odważyli


– dodał przewodniczący Piotr Duda, który podkreślił, że dla dzisiejszej Solidarności, a także związkowców młodszego pokolenia, najważniejsze jest to, że te postulaty, które zostały wspólnie wynegocjowane i podpisane, są bardzo ważnym dokumentem nie tylko historycznym, ale dokumentem do bieżącego działania NSZZ Solidarność
 

– To właśnie tutaj zostało przyjęte i podpisane postulaty społeczne dotyczące zniesienia systemu czterobrygadowego, postulaty dotyczące wolnych sobót i niedziel i postulaty o ustanowieniu płacy minimalnej w naszej ojczyźnie. My jako związkowcy Solidarności na bieżąco staramy się o tym pamiętać ale także realizować to o czym mówił pan premier Morawiecki. Te cztery lata Zjednoczonej Prawicy trzeba podsumować i to czas na takie podsumowanie. To był trudny czas dla nas wszystkich, dla szeroko rozumianego dialogu, przecież wtedy rodziła się i weszła w życie nowa ustawa o dialogu społecznym. Te rozmowy były trudne, ale przynoszą wymierne efekty


– kontynuował przewodniczący „S.”.
 

– Wolne niedziele, to taki kamyczek do ogródka, to był projekt obywatelski, w którym bardzo wielką rolę odgrywał NSZZ Solidarność. Płaca minimalna, stawka godzinowa, wyłączenie z płacy minimalnej dodatku stażowego za pracę w godzinach nocnych, syndrom pierwszej dniówki, i tak moglibyśmy wyliczać te efekty o które nam chodziło, o które bezskutecznie walczyliśmy za rządów PO-PSL. Tam po prostu nie było dialogu, nie było rozmów, tam rządzący informowali co mają zamiar zrobić i to obróciło się przeciwko nim, bo tak jak mówił św. Jan Paweł II - „władza przechodzi z rąk do rąk, a Wy, związkowcy Solidarności, macie być z robotnikami” - to nasza zasada i tego będziemy się trzymać i w taki sposób postępujemy


Mówiąc o realizacji postulatów zwrócił Premierowi uwagę na emerytury stażowe, które też są 14. postulatem z sierpnia 1980 r.:

- Wszyscy czekają na odpowiedź na pytanie - co z emeryturami stażowymi panie premierze? To 14. postulat, który też był zawarty w umowie programowej z kandydatem na prezydenta? Cieszymy się, że z takich emerytur mogą korzystać dzisiaj policjanci, wojskowi, ale czas na resztę - powiedział przewodniczący.


Szef Solidarności mówiąc o powołaniu Instytutu Dziedzictwa "Solidarności" stwierdził, że Związek miał nadzieję, że ECS zajmie się prawdziwym propagowaniem spuścizny "Solidarności", ale dzisiaj to miejskie centrum bez Solidarności. Ogłosił również decyzję o odebraniu ECS-owi prawa do logotypu "Solidarności" na Medalu Wdzięczności.

- Chcę poinformować o decyzji Prezydium Komisji Krajowej o odebraniu Europejskiemu Centrum Solidarności prawa do logotypu naszego Związku na Medalu Wdzięczności, bo jest on wręczany osobom, które na to nie zasługują.


Kończąc odniósł się również do ataków na kościół.

- Wtedy kościół i księża otwierali drzwi kościoła dla "Solidarności". Dzisiaj to my musimy kościołowi okazać solidarność, przede wszystkim z Abp. Markiem Jędraszewskim.


- Nie ma Wolności bez Boga i "Solidarności"

Zakończył przewodniczący.
 

 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

Piotr Duda w Jastrzębiu Zdroju: Panie Premierze, co z emeryturami stażowymi?

– Dziś nasza droga ku wolności przywiodła nas na Śląsk. W te lipcowo-sierpniowo-wrześniowe dni byliśmy już w Lublinie, Świdniku, w Fazosie w Tarnowskich Górach, w Szczecinie, a także w Gdańsku. Dziś spotykamy się tu, w Jastrzębiu-Zdroju, na placu Tadeusza Jedynaka, przed kopalnią Zofiówka, po to aby powiedzieć pamiętamy o tym, że przezwyciężyliście lęk, że pokazaliście wielką solidarność z protestującym Wybrzeżem, a także jak się to mówi „po związkowemu” - dołożyliście swoje pracownicze, społeczne postulaty – w trakcie 39 rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Solidarności - Chcę poinformować o decyzji Prezydium Komisji Krajowej o odebraniu Europejskiemu Centrum Solidarności prawa do logotypu naszego Związku na Medalu Wdzięczności, bo jest on wręczany osobom, które na to nie zasługują - mówił również Piotr Duda
 Piotr Duda w Jastrzębiu Zdroju: Panie Premierze, co z emeryturami stażowymi?
/ zrzut z ekranu
 

– Tutaj w Jastrzębiu-Zdroju podczas podpisywania Porozumień Jastrzębskich wbito kolejny gwóźdź do trumny systemu komunistycznego, systemu który zniewalał człowieka, a poprzez to zniewalał także pracownika. Ludzie byli traktowani jak przedmioty, a nie podmioty. Dlatego to tak ważne żeby to pamiętać, bo tak jak mówiłem w Gdańsku w swoim wystąpieniu - dziś odważnych nie brakuje - a dla nas, dla NSZZ Solidarność, największym podziękowaniem dla wszystkich bezimiennych, a także tych którzy stali w pierwszym szeregu i podpisywali te porozumienia, w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu, a także podczas porozumień katowickich, które spinały w klamrę te wszystkie porozumienia, było to że się odważyli


– dodał przewodniczący Piotr Duda, który podkreślił, że dla dzisiejszej Solidarności, a także związkowców młodszego pokolenia, najważniejsze jest to, że te postulaty, które zostały wspólnie wynegocjowane i podpisane, są bardzo ważnym dokumentem nie tylko historycznym, ale dokumentem do bieżącego działania NSZZ Solidarność
 

– To właśnie tutaj zostało przyjęte i podpisane postulaty społeczne dotyczące zniesienia systemu czterobrygadowego, postulaty dotyczące wolnych sobót i niedziel i postulaty o ustanowieniu płacy minimalnej w naszej ojczyźnie. My jako związkowcy Solidarności na bieżąco staramy się o tym pamiętać ale także realizować to o czym mówił pan premier Morawiecki. Te cztery lata Zjednoczonej Prawicy trzeba podsumować i to czas na takie podsumowanie. To był trudny czas dla nas wszystkich, dla szeroko rozumianego dialogu, przecież wtedy rodziła się i weszła w życie nowa ustawa o dialogu społecznym. Te rozmowy były trudne, ale przynoszą wymierne efekty


– kontynuował przewodniczący „S.”.
 

– Wolne niedziele, to taki kamyczek do ogródka, to był projekt obywatelski, w którym bardzo wielką rolę odgrywał NSZZ Solidarność. Płaca minimalna, stawka godzinowa, wyłączenie z płacy minimalnej dodatku stażowego za pracę w godzinach nocnych, syndrom pierwszej dniówki, i tak moglibyśmy wyliczać te efekty o które nam chodziło, o które bezskutecznie walczyliśmy za rządów PO-PSL. Tam po prostu nie było dialogu, nie było rozmów, tam rządzący informowali co mają zamiar zrobić i to obróciło się przeciwko nim, bo tak jak mówił św. Jan Paweł II - „władza przechodzi z rąk do rąk, a Wy, związkowcy Solidarności, macie być z robotnikami” - to nasza zasada i tego będziemy się trzymać i w taki sposób postępujemy


Mówiąc o realizacji postulatów zwrócił Premierowi uwagę na emerytury stażowe, które też są 14. postulatem z sierpnia 1980 r.:

- Wszyscy czekają na odpowiedź na pytanie - co z emeryturami stażowymi panie premierze? To 14. postulat, który też był zawarty w umowie programowej z kandydatem na prezydenta? Cieszymy się, że z takich emerytur mogą korzystać dzisiaj policjanci, wojskowi, ale czas na resztę - powiedział przewodniczący.


Szef Solidarności mówiąc o powołaniu Instytutu Dziedzictwa "Solidarności" stwierdził, że Związek miał nadzieję, że ECS zajmie się prawdziwym propagowaniem spuścizny "Solidarności", ale dzisiaj to miejskie centrum bez Solidarności. Ogłosił również decyzję o odebraniu ECS-owi prawa do logotypu "Solidarności" na Medalu Wdzięczności.

- Chcę poinformować o decyzji Prezydium Komisji Krajowej o odebraniu Europejskiemu Centrum Solidarności prawa do logotypu naszego Związku na Medalu Wdzięczności, bo jest on wręczany osobom, które na to nie zasługują.


Kończąc odniósł się również do ataków na kościół.

- Wtedy kościół i księża otwierali drzwi kościoła dla "Solidarności". Dzisiaj to my musimy kościołowi okazać solidarność, przede wszystkim z Abp. Markiem Jędraszewskim.


- Nie ma Wolności bez Boga i "Solidarności"

Zakończył przewodniczący.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe