Imigranci odsyłani do Polski. Są dane niemieckiej policji

Co musisz wiedzieć?
- Niemcy wprowadziły kontrole na granicy z Polską w październiku 2023 r., aby ograniczyć nielegalną migrację.
- Liczba odnotowanych nielegalnych wjazdów spadła z 32 893 w 2023 r. do 16 148 w 2024 r., a od stycznia do maja 2025 r. wyniosła 3 680.
- Liczba odmów wjazdu (zawróceń) wzrosła z 1 711 w 2023 r. do 9 387 w 2024 r. i 2 765 w okresie styczeń-maj 2025 r.
- W 2024 r. największą grupę zatrzymanych stanowili obywatele Ukrainy (ponad 5,4 tys.; 33,5 proc. wszystkich przypadków).
Od października 2023 roku Niemcy prowadzą kontrole na granicy z Polską, oficjalnie w celu zatrzymania nielegalnej migracji.
Niemiecka policja podała dane
Zgodnie z przekazanymi PAP przez policję federalną statystykami, w 2023 roku niemieckie służby odnotowały 32 893 przypadki nielegalnych wjazdów na terytorium RFN ze strony Polski. Rok później nastąpił ich spadek o ponad połowę, do 16 148. Od stycznia do maja 2025 roku takich przypadków było natomiast 3 680.
Z informacji PAP wynika, że w 2024 roku najczęściej nielegalne wjazdy do Niemiec dotyczyły obywateli Ukrainy (ponad 5,4 tys., czyli 33,5 proc. wszystkich). Kolejne miejsca zajęli obywatele Afganistanu (prawie 2,2 tys.), Syrii (prawie 1,7 tys.) oraz Somalii (778).
Rośnie liczba zawróconych do Polski
Mimo spadku nielegalnych wjazdów rośnie liczba i odsetek zawróconych z Niemiec do Polski. W 2023 roku było to zaledwie 1 711 przypadków. Rok później odmówiono wjazdu na terytorium RFN 9 387 razy. W tym roku do maja 2 765.
W 2023 roku niemieckie służby udokumentowały 11 881 nielegalnych przekroczeń granicy osób ze śladem białoruskim. W 2024 roku było takich przypadków 4 888, a licząc od początku tego roku do maja 536.
- Komunikat dla mieszkańców woj. mazowieckiego
- Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie
- NFZ wydał ważny komunikat
- Reprezentacja Polski ma nowego trenera
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- IMGW wydał ostrzeżenie. Możliwe wyłączenia prądu w północnych województwach
Czym jest readmisja?
Readmisja to procedura cofnięcia osoby do kraju, z którego przybyła lub przez który przejechała, jeśli nie spełnia warunków legalnego pobytu w państwie UE. Odbywa się na podstawie umów między państwami i ma usprawniać powroty osób przebywających nielegalnie na terytorium Unii Europejskiej.
Ruch Obrony Granic
Ruch Obrony Granic to ogólnopolska inicjatywa społeczna powołana przez Roberta Bąkiewicza, której celem jest obrona Polski przed masową migracją i zagrożeniami z nią związanymi. Chodzi nie tylko o ochronę granic fizycznych, ale również o obronę naszej tożsamości narodowej, kultury i wspólnoty społecznej poprzez wywieranie presji na terenie całej Polski.
Jak czytamy na stronach organizacji, ROG sprzeciwia się planom, które mogłyby prowadzić do przymusowego osiedlania migrantów w Polsce i zmiany struktury naszego społeczeństwa. Ruch ma za zadanie budować świadomość społeczną, organizować obywateli oraz wywierać wpływ na politykę państwa, zawsze w sposób zgodny z prawem i w duchu patriotyzmu.
Robert Bąkiewicz, założyciel Ruchu Obrony Granic, przekazał, że nie da się zastraszyć premierowi Donaldowi Tuskowi.
– Muszę liczyć się z próbami zatrzymania mnie, rozbicia naszych patroli oraz delegalizacji obywatelskiego sprzeciwu. W przeszłości już to przerabiałem – oświadczył.
– Nie wykluczam, że dojdzie do fałszywych oskarżeń, spreparowanych dowodów, mistyfikacji, które miałyby stworzyć pozory legalności ewentualnego zatrzymania mnie i osadzenia w areszcie. To wszystko już było – dodał.